Şehir Efsanesi Mi, Kuzey Efsanesi Mi, Yoksa İkisi Birden Mi? | Fin Ardıç Birası: Sahti

@Msk şahane bir iş yapıp sour deneyimlerini tüm genişliğiyle paylaşmış. Ellerine sağlık. Üstelik tek örnek de bu değil. Burası hızla zenginleşecek. Nasıl olacak bilmiyorum ama olacağını ve hiç umulmadığı kadar kolay ve kendiliğinden olacağını biliyorum. Buradaki insanları biliyorum çünkü.
Karınca kararınca benden de bir katkı. Tembelin önde gideni bayrak sallayanı olduğumdan, oturup yeniden yazmak yerine taa Sırpsındığı’nın yapıldığı yıl şutlandığımız ilk siteden kopyalandı. İdare edin artık.
Tam tahıl
16 lt.
verimlilik %75
OG 1054
FG 1014
IBU 16,5
SRM 15

2000 Pilsner
900 Çavdar Ezmesi (Ben Çavdar maltı kullandım, bulabilirseniz daha iyi)
500 Munich I
350 Caraaroma

12 Perle @60
8 Ardıç tohumu @60
8 Ardıç tohumu @15
8 Ardıç tohumu @5

Mayşe: 68 C 60 dk 12 lt Ardıç suyu
Yağmurlama 75 C 7 lt Ardıç suyu

Ardıç Suyu yapımı: Şu an ardıç tohumlarının en aromalı olduğu dönemin başındayız. (Postun orijinali yanlış hatırlamıyorsam Kasım ayında yazılmıştı.) Birçoklarına göre ardıç tohumu toplamak için en iyi mevsim Kasım başından Ocak ortasına kadar olan dönem. Şehirde bir çok bahçede sürüngen ya da çalı ardıç var ve üstleri tohum dolu. İlaçlanmamış olmasına dikkat etmek kaydıyla, bol tohumlu yerlerinden sekiz on arası 30-40 santimlik dal koparın, ayrıca 100 gr kadar da tohum alın. Dalları kolaylık açısından ikiye bölüp bir tül kumaşına yaprak ve tohumlarla birlikte koyun ve 20 lt. suda 20 25 dk kaynatın. Mayşeleme ve yağmurlamada bu suyu kullanın.

Kısmi Mayşeleme opsiyonu için Pilsner yerine 2000 gr açık renk şerbetçiotsuz kuru malt özü kullanın, Çavdar ezmesi, caraaroma ve munich’i 7 lt 68 C ardıç suyunda mayşeleyip yine 7 lt 75 C su ile yağmurlayın ve 500 gr KMÖ katıp kaynatın. ŞO ve Ardıç tohumlarını belirtilen aralıklarla katın. İkinci tohum katışınızda kalan malt özünü de ekleyin.

Geleneksel Sahti’de tek malt var, şerbetçiotu yok ve Fin ekmek mayası kullanılıyor. Enfeksiyona çok açık olduğundan gazsız ve kısa sürede tüketiliyor.
Bizimkinde malt bol, şerbetçiotu az da olsa var. Maya olarak iki seçenek bulunuyor. Kaynaklara göre geleneksel sahti ciddi bir muz aromasına sahip. bunu sağlayabilecek bir buğday mayası veya US05 gibi temiz bir Ale mayası kullanılabilir. Mayşeleme sırasında ardıç olağanüstü kokuyor. :smiley:

EDIT: Kafa karıştırıcı olabilir 8 Ardıç Tohumu derken kasıt, 8 gr.
EDIT2: Biz, pilsner kadar gazlandırıyoruz ama çökelmesini beklemeyin boşuna.
EDIT3: Çoğunuzun bildiği gibi bu uzun ve zengin bir başlıktı. Bu zenginlikte en büyük pay sahibi olanlar da bu birayı yapan @Lacivert, @menegin, @Msk dostlarımdı. (Unuttuğum, atladığım varsa bağışlasın.) Hepsini tatma şansına eriştim ve hepsi birbirinden farklı - ama hepsi gerçekten ve hiç abartmadan ayrı ayrı güzel denemelerdi. Bu da herhalde bize bu biranın malzeme ve süreç farklılıklarına oldukça duyarlı olduğunu gösteriyor. Belki deneyenler kendi deneyimlerini eklemek ister.

21 Beğeni

İçtiğim tüm sahtiler gerçekten de çok güzellerdi ve bu güzel insanların hayatımda olmasından dolayı büyük bir mutluluk içerisinde tükettim hepsini.

@ers tarafından yapılan ilk sahti ile sonrasında aynı yoldan gidenler aynı bira değildi bence ama. Sanki sahti ve ardıçlı bira arasında gidip geldik gibi geliyor bana.

Eğer bir aksilik çıkmazsa 2022 Türkiye Ev Biracıları Büyük Buluşması’nı Norveç’te yapmayı planlıyoruz. O zaman çıkacak her şey meydana.

12 Beğeni

Sayende önce @Lacivert geçen sene denedi, sonrasında da biz türlü türlüsünü deneyince bu sene iyi sahti yaptı.
@Msk nın kılı kırk yapan araştırmalarından sonra bende biraz araştırıp ortaya karışık bir şeyler çıkarttım. Orijinal Sahti de ekmek mayası kullanılıyormuş , Sami de öyle yaptı (aslında 3068 kullandı) ama ben muz aroması sevmediğim için şişeden devşirilmiş Schneider mayasıyla denemeye karar verdim.
Ardıç suyunu hazırladıktan sonra kademeli mayşeleme yapıp kaynatma yapmadan kaynatma sıcaklığına çıkıp anında soğutmaya geçtim.
İlginç bir denemeydi ve reçete aşağıdaki gibiydi;

Normalde ş.otu kullanılmıyor ama ben önlem olsun diye ayrı kapta ayırdığım mayşeyi 30 dk kadar 30 gr brewers gold ekleyerek kaynattım. Yine o kaynatmada ardıç tohumlarını 30 20 ve 10. dk larda ekledim. Reçetede direk 10 gözüküyor.
Benim çok beğendiğim bir bira oldu, hatta üzerine redxsahtipa yı yaptım. Ardıç kesinlikle birada çok güzel aroma bırakıyor.
Bu değişik lezzeti bize tanıttığın ve bir çok stilde olduğu gibi öncü olduğun için sonsuz teşekkürler…

15 Beğeni

Ben orijinal tarife sadık kalmamıştım ama çok begenilerek tüketilmisti.
Bozuk saatin günde 2 kez doğruyu göstermesi gibi es kaza ilki çok beğenildi. 2.yaptigimi bende beğenmedim. Benim saat 1 kez gösteriyor demekki.
Bu sene yaparmiyim , evet kesinlikle yaparım. Hele @BoBo bitirsin eski gönderileri yüklemeyi reçeteyi alalim oradan. Hangi tarihlerde yaptıysam o tarihlerde sevgili abim @ers dan rica ederim dal budak.
@Msk ve @menegin yaptıklarını bende içtim. @menegin kısmen benimkine yakın ama @Msk nin ki çok daha farklı bir yerdeydi. Her ikisi de gayet iyiydi diye aklımda kalmış. Demekki neymiş ardıç (ot) giren yerde dert olmazmış. (Ota bağladım yine :smiley:)

12 Beğeni

Ben de yaptığım reçeteyi bırakayım buraya. Yalnız benim yaptığım Fin Sahtisinden daha çok Mersin Anamur sahtisi gibi buram buram muz kokulu oldu. Ardıç tohumlarını çok erken toplamışım henüz olgunlaşmamıştı. Bu kış yeniden aynı reçeteyi yapacağım fakat ardıç miktarını en az iki katına çıkaracağım, maya olarak 3068 değil de wlp351 kullanacağım.

Sahte Sahti

Sahti

8.0% / 19.1 °P

Recipe by

MSK

All Grain

Jet 30L (copy)

75% efficiency

Batch Volume: 19 L

Boil Time: 1 min

Mash Water: 20.06 L

Sparge Water: 6.36 L @ 80 °C

Total Water: 26.42 L

Boil Volume: 21.94 L

Pre-Boil Gravity: 1.079

Vitals

Original Gravity: 1.079

Final Gravity: 1.018

IBU (Tinseth): 14

BU/GU: 0.17

Color: 11.5 SRM

Mash

Temperature — 40 °C30 min

Temperature — 50 °C15 min

Temperature — 66 °C45 min

Temperature — 70 °C15 min

Temperature — 78 °C5 min

Malts (6.7 kg)

5.4 kg (80.6%) — Thracian Thracian Pale Malt — Grain — 3.5 SRM

1 kg (14.9%) — Rye, Flaked — Grain — 2 SRM

250 g (3.7%) — Weyermann Caramel Rye — Grain — 77 SRM

50 g (0.8%) — Weyermann Caraaroma — Grain — 180 SRM

Hops (30 g)

30 g (14 IBU) — Bilecik Aroma 8% — Boil — 20 min

Miscs

10 g — Juniper Berries — Mash

15 g — Juniper Branches — Mash

5 g — Juniper Berries — Secondary

Yeast

10 ml — Wyeast Labs 3068 Weihenstephan Weizen 77%

Fermentation

Primary — 16 °C1 days

Primary — 20 °C (4 day ramp) — 13 days

Carbonation: 2 CO2-vol

30gr şerbetçi otu tencerede şıra ile kaynat 20dk. 15IBU verecek. No-Boil. Mayşeleme sonu 90C’ye gel sonra soğutmaya geç.

12 Beğeni

Foruma bir kaç kez :heart: tıklama özelliği gelsin :grinning:.

4 Beğeni

Ardıçlar meyve verdi, şimdi olgunlaşma zamanı.
Geliyor gelmekte olan…

5 Beğeni

Yoğurt mayalarken de 2-3 tane at dene, hem tadı çok güzel oluyor (gerçi göreceli) hem de manda yoğurdu gibi oluyor.

3 Beğeni

Ardıçların zehirli olanları da varmış. Nasıl anlayacağız hangisini toplamamız gerektiğini

Zehirlisinin parklarda ne işi var hocam?

All juniper species grow berries, but some are considered too bitter to eat. In addition to J. communis, other edible species include Juniperus drupacea,Juniperus phoenicea, Juniperus deppeana, and Juniperus californica.But the berries of some species, such as Juniperus sabina, are toxic and consumption of them is inadvisable.

Sabina denk gelirmiyiz işte :grinning:

O kadar ormanlık ağaçlık yerde bulamıyorum ben ardıç :((

Yani yere yakın yerden toplarsanız çok çok karabaş ın sidiğine denk gelirsiniz, zehirlisi bizim buralarda zor :wink:

Evet zehirli türü bizim buralarda zor.

Parklarda çok var.

İstanbulda yok mudur nedir bi türlü denk gelemedim. Aralık ayında mı meyve veriyodu? Ayık olayım biraz daha.

Bizim sitede gördüm, kullanmadan fotosunu atsam doğru yolda mıyım yardımcı olur musunuz

Elbette.

Şu anda meyve var üzerlerinde, hatta geçen hafta bir iki dal kopardım saison a eklemek için. fotosu da var;

O yeşil meyveler kızarmaya başladığı zaman daha aromatik oluyor.

4 Beğeni

Birkaç hafta daha mı bekliyeyim

Ben bu sene en azından Ocak ayını bekleyeceğim. Zaten olgunlaşınca rengi değişiyor mor oluyor.