Seyyar Bar Yapıyoruz

Geçen sene hayata geçirirken yapım aşamasında telefonumun hasar görüp detay fotoğrafların uçması üzerine paylaşamadığım projemi 450 gr. tüp başlığında yazınca bulabildiğim fotoğraflar kadarıyla fikir vermesi açısından ayrı başlıkta paylaşmak istedim. Piknik, kamp, yazlık, sahil kenarı, parti ortamlarında keyifle bira tüketir haldeyiz. En son oğlanın doğum gününde hayatımızı kurtardı.

Öncelikle bu projede benim en büyük avantajım içine 5 lt. dolum yapabildiğim mini corny’lere sahip olmam fakat ebatlar dolaba göre ayarlanabilirse diğer fıçı modelleri de bazı modifikasyonlarla uyarlanabilir.

İşe tekerlekli izolasyonlu termos dolap edinmek ile başladım. İnternetten aldığım sıfır ürün kapağı kırık gelince iade edip tekrar uygun fiyatla bulamamam sonucu ucuz yollu 2. el kovalamaya başladım. Gelince plastik spray boya ile güzelce boyadım. (Şu an tekerleklerin boyası attı tabi) Ucuz etin yahnisi hesabı, ürün kulpsuz gelince 3D printer ile uygun ölçülerde sap bastım.

3

Daha sonra belirlediğim ölçülere göre aldığım plastik su borusu, boru kapağı ve baca kapağını kesip biçip yapıştırdıktan sonra gümüş spray boya ile boyayıp kapağı delerek üstten civata, alttan pul ve somun ile monte ettim. Yalıtım için musluk hortumunu içinden geçirdiğim yalıtımlı süngerden kalan parçalarla kulenin içini tamamen doldurarak musluğu bu şekilde monte ettim.

Uygun tüp için hayli araştırmalarda bulundum, kartuşlar kullanım için uygun değildi, gazlasam servise yetmiyordu, servis anında bitip keyfin içine ediyordu. Hal böyle olunca daha büyük fakat dolap içinde kalacak ebatlara sahip bir tüp araştırmaya başladım. Yine 2.el boş şekilde 1 lt.lik tüp düşürdüm. Bu sefer de regülatör sorunu vardı. Büyük içine sığmıyor, küçük tüpe uymuyor. Musluk ile regülatörün arası ve regülatörün hortum çapına uygun uç parçası için tornada parçalar yaparak bunu da çözdüm.

7

Tam o aralar kegland ballock valflerin kısa boylularını piyasaya sürünce tam yerine rast geldi, manzara koydu. Kapağın kapanmaması gibi bir sorun da ortadan kalktı. Üstüne evabarrier hortum da gelince gereksiz uzunlukta hortum kullanma zorunluluğu da ortadan kalktı. Kullanıma geçmek için artık her şey hazırdı. Geriye bira doldurup gazlandırıp içine koyup gezdirmek kaldı. Keşke servis anının videosunu da ekleyebilseydim :slight_smile:

İleride belki daha rahat taşıma açısından kuleyi iptal edip musluğu direkt dolaba takabilirim ama o zaman da eğilip doldurmak gerekecek diye kararsızım. Keyifli biralamalar :beers:

20 Beğeni

Çok güzel bir proje olmuş…
Eline sağlık.

1 Beğeni

Hocam eline sağlık, gayet güzel görünüyor. Ben de büyük su termosu ile yaz için bir tane yapmayı planlıyorum.

1 Beğeni