Şıra Soğutma Hakkında

Merhaba arkadaşlar. Lager kit yapımında başlama sıcaklığını nasıl düşürebilirim ? (serpantinim yok). Önce kaynak suyla şekeri ve kiti homojen hale getirip üzerine soğuk su ekleyerek düşürmeyi planlıyorum gerekirse buz koyucam bir sıkıntı çıkar mı böyle bir planda?

Kullandığınız buzun temizliğinden eminseniz bir sorun olmaması lazım. Eğer düşük sıcaklıkta iş görecek bir maya kullanabilmek için böyle yapıyorsanız ısıyı ilk anda düşürmekten ziyade sabit bir ısı sağlayabilmek daha kritik olacaktır. Özetle, soğukta fermantasyon yapma imkanınız varsa mayşeyi soğutup öyle mayalayabilir ya da mayayı nispeten sıcak bir ısıda attıktan sonra soğutabilirsiniz.

1 Beğeni

En hızlı sonuç alınacak mantıklı yöntem bu olur.
20 lt. kadar suyu önceden dolapta soğutun. Kiti ve şekeri 2-3 lt. kadar kaynar suyla çözdürüp üzerine bu soğutulmuş suları ekleyerek devam.

Merhaba “yeni başlayanlara” başlığı altında tüm sorularınızı cevaplarız, aslnda sorularınızın hepsinin cevabı da mevcutturdiye düşünüyorum, her soru için başlık açarsa herkes forum kısa zamana karman çorman olur, arama butonunu kullanırsanıztüm cevaplarınıza ulaşabilirsiniz forumumuzda