Su Firmalarından Analiz Talebi

Arkadaşlar merhaba. Kullandığımız damacanalar da suyun içeriğindeki kalsiyum magnezyum bikarbonat değerlerini görmüyoruz. Ben bir çok firmaya email gönderdim cevap bekliyorum. Sizlerde bu değerlerin olduğu guncel bir analiz var mıdır?

1 Beğeni

Bildiğim kadarıyla yok. Elinize gelen bir veri olursa buradan paylaşırsanız iyi olur.
Teşekkürler.

2 Beğeni

Eğer gönderen firma olursa paylaşırım burdan. Çok garip ama bu değerlerin olmamasi. Belediyenin Su analizi mevcut ve bütün veriler var fakat şebeke suyu kullanmak istemiyorum

1 Beğeni

Aslında firmalar yayınlamasa da firmaların yayinlamadığı ölçüm raporları var. Orada ekstra bazı değerler var ama yeterli değil yine. Buraya ekleyeceğim.

4 Beğeni

Nerden ulaştınız o raporlara? Ben Google da epey baktım ama bulamadım

Şöyle bir liste var ben buradna bakmıştım. 2015 yılına ait fakat su firmalarının yayınladığından daha fazlası tabloyu sağa kaydırdığınızda görebilirsiniz. Her marka için olmasa da kendi kullandığım su için ilgili değerleri görmüştüm, en sağdaki yeşil değerler. Umarım işinize yarar.

3 Beğeni

Evet bunu buldum ben de fakat eski bir rapor olduğu için pek emin olamadım. Teşekkürler

3 Beğeni

Çok emin olmamakla beraber değerler ortalama değerledir diye düşünüyorum. Son dönemde çeşme suyunu lager türleri hariç kullanmaya başladım. Sadece klor ve benzeri etkileri için Potasyum Metabisülfit kullanıyorum. Ama çeşme suyunun da belediye tarafından yayınlanan analizlerinde de sürekli oynamalar oluyor üç aşağı beş yukarı. Bu suyunda nihai olarak çeşmeden akan halini yine bilemiyorum. Borular bile değiştiriyordur değerleri. Bu konuda sanırım ince eleyip sık dokumak için arıtma suyu kullanıp değerleri ölçtürtmek en mantıklısı. Burada da deneyimli arkadaşlar bildiğim kadarıyla bu yöntemi uyguluyor.

Ama eğer firmalardan yanıt alırsanız paylaşırsanız çok iyi olur gerçekten :).

5 Beğeni

Gönderirlerse hemen paylaşırım

1 Beğeni

Süral su’dan gelen e-mail:

Ulaş bey merhaba;

Öncelikle firmamıza göstermiş olduğunuz ilgi ve alaka için teşekkür etmeyi borç bilirim.

1998 yılından bu yana GÜVERLİK bölgesinde bulunan doğal kaynağımız Antalya ili Manavgat ilçesi ve çevresinde hizmet vermekten onur ve gurur duyduğumuzu belirtmekte fayda var.

İçilebilir su markaları arasında istikrarını sürdüren bir kuruluş olarak belirli periyotlarda su kalitemizi ve suyun içerinden bulunun minaralleri kontrol etmek amacıyla bizim için önemli olan İNSAN SAĞLIĞINA KIYMET VERMEK ilkesiyle periyodik olarak laboratuvar ortamlarında testler yapılmaktadır. Aynı zamanda fabrika içerinde bulunun KALİTE KONTROL birimi tarafından gerek günlük gerek haftalık gerek aylık şekilde numuneler alınarak kontroller sağlanıyor. Bu neticede sizin sormuş olduğunuz değerler hakkında bilgi vermeyi isterim.

İSTANBUL TIP FAKÜLTESİ

Tıbbi Ekoloji ve hidroklimatolji Anabilim dalı Prof. Dr. Müfit Zeki KARAGÜLLE tarafından yapılan çalışma sonrası;

Kalsiyum,Magnezyum ve Bikarbonat

· Değişik kaynak ve düzenlemelerde insan sağlığı ve yararlılık açısından önerilen değerler kalsiyum için en az

20-50 mg/L

· Magnezyum için 10-30 mg/L

· Bikarbonat için 30mg/L üzerinde

· Sülfat için 500mg/L altında

Değeler önerilmektedir.

Güverlik doğal kaynak suyu örneğinde

· Kalsiyum 28,8 mg/L

· Magnezyum 2,4 mg/L

· Bikarbonat 91,5 mg/L

Düzeyinde bulunmuştur.

Sonuç olarak,bu bulgular temelinde incelenen doğal kaynak suyunun değerleri göz önüne alındığında günlük içme suyu olarak tüketim için uygun ve sağlıklı nitelikte olduğu değerlendirmesi yapılmıştır.

Aynı suyu bira markamız olan PERGE bira için kullanmaktayız. Bir şişe biranın içerisinde 95% oranında su bulunmaktadır. Biz bu suyun kendi kaynağımızdan olmasını sağlayarak dünya üzerinde üretim yapan onbinlerce bira firması arasından doğal kaynak suyumuz aracılığıyla lezzet ve kalite ödülleri almış ve doğal kaynak suyu ile üretim yapan 10 firmadan birisi olmanın haklı gururunu sizinle paylaşmakta fayda var.

Hem SÜRAL DOĞAL KAYNAK SUYU’NU hem PERGE BİRA’YI gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz.

Sağlıklı huzurlu ve bol mutlu bir gün dilerim saygılarımla.

7 Beğeni

Aysu Su’dan gelen e-mail:

İyi günler Ulaş bey,

İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmeliğine göre il sağlık müdürlükleri tarafından yaptırılan analizlerde kalsiyum. magnezyum ve bikarbonat değerlerine bakılmamaktadır.
Ancak biz kendi laboratuvarımızda günlük olarak bazı değerlere bakmaktayız. İstemiş olduğunuz değerlerden kalsiyum ve magnezyum parametrelerine bakmaktayız. Bikarbonat parametresine bakmamaktayız.

Bizim dünkü (24.07.2023) değerlerimiz ise aşağıdaki gibidir.
Kalsiyum : 33,1 mg /L
Magnezyum : 4,30 mg /L

Bu değerler haftalık ve aylık olarak değişkenlik gösterebilmektedir.

4 Beğeni

3 Beğeni

Abant su analiz raporu

2 Beğeni

Süral Su kullananlar varsa veya gelecekte birileri görürse diye litre başına toparlayacak olursak; (Ek olarak belirtmekte fayda var Perge ve Perge Bistro ürünleri bu kaynak suyu kullanılarak üretiliyor. Süral su zaten Perge birası firmasına ait ve bildiğim kadarıyla su değerleriyle oynama yapılmıyor.)

Kalsiyum; 28.8mg – Magnezyum; 2.4 mg – BikarbonatHCO3; 91.5mg – Sodyum; 1.7mg – Sülfat; 1.56mg -Klorür; 1.37mg