Sweet (Milky) Stout (Jet Black Heart Klonu)

Jet Black 33/2

Sweet Stout

5.5% / 14.2 °P

Recipe by

Ali Ç.

All Grain

75% efficiency

Batch Volume: 26 L

Boil Time: 75 min

Mash Water: 25 L

Sparge Water: 10 L

Total Water: 35 L

Boil Volume: 30 L

Pre-Boil Gravity: 1.054

Vitals

Original Gravity: 1.058

Final Gravity: 1.016

IBU (Tinseth): 23

BU/GU: 0.40

Color: 81 EBC

Mash

Mash In — 67 °C75 min

Mash Out — 77 °C20 min

Malts (6.3 kg)

4 kg (58.8%) — Maris Otter Pale Malt, Maris Otter — Grain — 5.9 EBC

500 g (7.4%) — Crisp Brown Malt — Grain — 128 EBC

500 g (7.4%) — Briess Oats, Flaked — Grain — 2.8 EBC

500 g (7.4%) — Weyermann Special “W” — Grain — 300 EBC

400 g (5.9%) — Weyermann Caraaroma — Grain — 350 EBC

300 g (4.4%) — Weyermann Wheat Malt Pale — Grain — 3.9 EBC

100 g (1.5%) — Weyermann Melanoidin — Grain — 59 EBC

Other (500 g)

250 g (3.7%) — Weyermann Carafa I — Grain — 630 EBC — Steep — 5 min

250 g (3.7%) — Weyermann Carafa III — Grain — 1035 EBC — Steep — 5 min

Hops (22 g)

10 g (14 IBU) — Vic Secret 15.5% — Boil — 60 min

12 g (9 IBU) — Sorachi Ace 11.1% — Boil — 30 min

Miscs

1.8 g — Calcium Chloride (CaCl2) — Mash

3.9 g — Canning Salt (NaCl) — Mash

1.7 g — Chalk (CaCO3) — Mash

4.5 g — Epsom Salt (MgSO4) — Mash

1.8 g — Gypsum (CaSO4) — Mash

125 g — Cacao Nibs — Boil10 min

Dün şişelediğim yarı sweet yarı milky stout reçetem. Orjinal reçetede bulunan 500gr laktozu şişe şişeleme şekeri ile birlikte 6-9-12gr şeklinde bölüp şişeledim. (Vegan eş siparişi) 12gr laktoz şişede baya bir fazla göründü o yüzden olabildiğince 6 ve 9gr olacak şekilde şişeleme yaptım. Fermantasyon 1.020 ile bitti. Sweet stout için daha iyi gibi ama laktozla birlikte biraz fazla tatlı bir bira olabilir sanırım.

Toplam 500gr olan Carafa maltları 1 gün balkonda 1lt su ile cold brew mantığıyla beklettim. Kaynatmanın son 5dksında önce tencereye alıp bir taşım kaynattım sonrasında ekledim. Daha önce doğrudan eklediğimde kaynamayı ciddi etkliyordu doğal olarak. Bu şekilde 10 15snye sonra normal kaynama şiddetine döndü.

Kaynatmanın son 10dksında torbada kattığım kakao çekirdeklerini oldukları gibi kovaya da attım. İlk haliyle kokuda oldukça belirgin çikolata ve karamel notaları vardı. Tadına baktığımda şerbetçiotunu bir miktar arttırmanın daha iyi olabileceğini düşündüm. Gazlanma sonrasında da bakmak lazım.

Özellikle laktozla şişelediklerimden nasıl sonuç alacağımı merakla bekliyorum.
Daha önce kaynattığım bir reçeteydi. Brewdog laktozu middle olarak belirtmişti, o kaynatmadan zerre laktoz hissiyatı alamamıştım. Kaynatma sonunda ekleyince de bir şey anlamamıştım. Laktoz sıcak sevmiyor sanırım. En güzeli fıçıya eklemek tabi ama henüz o sisteme geçebilmiş değilim.
Şişedeki sonuçları tadım sonrası güncellerim…

*Düzeltme: Mash Water ve Sparge Water kısımlarıyla ilgili bir düzeltme yapmam gerektiğini farkettim. Reçetede daha farklı çıkıyor ama 25 mash 10 sparge şeklinde yaptım.

10 Beğeni

Şerbetçiotu seçiminiz biraz ilginç olmuş.
Tadım fırsatınız olduğunda sonuç hakkındaki yorumlarınızı da paylaşırsanız sevinirim.

Şerbetçiotu etkisi çok fazla hissedilmiyor. Daha sonraki denemelerde biraz daha arttırmayı düşünüyorum ama. Şu anki amacım orjinal brewdog birasındaki o çocukluk zamanımdaki sütlü kahveli bonbon şeker tadını almak =) Onu da tam olarak ancak fıçı ile sistemi ile alabilirim sanırım.
Deneyip görecez.

1 Beğeni

Elinize sağlık, güzel bira olacak gibi. O miktarlarda ve kaynatma dakikalarında şerbetçiotu pek hissedilmez ve bence gerek de yok. Tadım notları ve görselleri bekliyoruz.

3 Beğeni