Tam Tahıl Bira Yapımcılarına Sorular

Yaklaşık 1.050 OG bir şerbet için

Malt miktarı x 4,6 lt başlangıç suyu,

Örneğin 5 kilo malt için 23 litre

Malt kendi ağırlığı kadar su çeker, yağmurlama suyunu malt ağırlığı kadar kullanıyorum genellikle.

Kaynamada %10 kayıp olur, kaynamanın ilk aşaması, yani fokurdayana kadar güçlü, sonra daha kısık ateş öneriyorum (kaybın fazla olmaması açısından)

Biab yaparken torbayı iyice sıkıp verimi artırma imkanı var.

Başlangıç suyu ne kadar fazla olursa maltlar rahat hareket edeceğinden dolayı verimli mayşeleme olur ama yağmurlama suyunu da düşünerek bu oranı optimumda tutmak gerekir. Malt/su oranını 3,5 altında önermiyorum.

Tencere 31 litreyse güvenli bir hacim 28-29 litre olacaktır.

31 litre kazan varsa,

29 (güvenli hacim) /4,6 (malt su oranı)

Yaklaşık 6 kilo maltla mayşelemeye başlarsınız.

6 litre malt çıkınca elinizde 23 litre şerbet kalır.

Malt ağırlığı kadar yağmurlama suyu 6 litre eklenir.

29 litreyle kaynamaya girilir, yaklaşık 3 litre kaynama kaybı, 1-2 litreye yakın da tortudan kayıp olsa fermentere 24-25 litre civarında şerbet alırsınız.

Makinayı ilk kullanmada bu kayıplar, hacimler netleşir, bu nedenle ilk seferde hcimlerdeki güvenlik marjlarını yüksek tutmakta fayda var.

Bu verileri bir uygulamaya girerseniz size net OG, su vs hesabını yapar.

İlk seferde amaç hedefi tutturmak yerine sistemi tanımak olmalı, bu nedenle sonuç istediğiniz gibi olmazsa süreci analiz edip hatayı bulmayı öneririm.

Kolay gelsin…

15 Beğeni

1- Normal

2-Doğru yapmışsınız. Maltlar da tavuklara verilebilir. Hayvan yoksa çöpe. :+1:

Kendi düzenimde 5-6kg malt için her daim 21lt mayşeleme, 13lt de yağmurlama suyu kullanırım. Toplamda 34lt su kullanmış olurum. Kaynamaya 25lt ile başlarım. 60dk Kaynama sonu 19-20lt gibi bir hacim elde ederim. Soğutma için sabaha kadar kapak kapalı bir şekilde bıraktığımda 16-17lt gibi bir hacim olur. Şırayı fermentere aktarır, su ekleyerek (4lt kadar) gravitesini ayarlar sonra çalkalayıp mayayı eklerim ve fermantasyon sürecini başlatmış olurum. Son üründe %5 alkollü 20lt civarı bir hacim elde ederim (iki kasa 50cl - 40/44 şişe kadar)…

Günümüzün hastalığı hep bilgi kirliliği…

7 Beğeni

Günaydın, bir konuda fikir almak istedim, dün gece nihayet çavdar içeren weizenbock reçetesinin ilkini kaynattım, kaynatma sonunda kovaya aktarırken ilk kez kazan dibi felaket tortulu oldu ve göstergede 5 litre gösterirken musluk tıkandı ve kovaya daha fazla gelmedi bende 20 litre hedeflerken 17 litre alıp bıraktım. Geç bir saat olduğu için temizliği sabaha bırakıp kovaya maya ekleyip buzdolabına aldım. Sabah kalktığımda kazana baktığıma dün gece çamur gibi felaket bir görüntü olan şerbettin berraklaştığını ve tortunun dibe çöktüğünü gördüm, bir hortum ve şerbetçi otu torbası ile üstten süzdüm, yaklaşık 3 litre temiz bir şıra aldım, aslında bu şırayı dün alabilsem 20 litre hedefe de gelmiş olacakmışım. Şimdi benim sorum şu, ben dün 22.00’den sabah 08.00’e kadar bir zaman zarfında kazanın kapağı kapalı (sanırım 26C civarı) bıraktım. Bu zaman zarfında bakteri vb bir şey üremesine olanak vermiş oldum mu, bu 3 litreyi kovamdaki biraya eklemem risk yaratır mı? Bir yandan bir şey olmamıştır diyorum, bir yandan da ya bir şey olmuşsa atsam mı ama miss gibi 3 litre o kadar emek var atılır mı diyorum, feci ikilemdeyim :roll_eyes: :roll_eyes:

Şu an onu kovaya eklemek açıkçası büyük risk. Ben o tortulu kısmı ayrı bir şişeye alıp bekletiyorum ve sonra tamamen çökünce tortudan ayırıp buzluğa atıyorum ve maya çoğaltmada kullanıyorum.

5 Beğeni

İlkinin krauseninden maya toplansa ve bu ayrı bir 5 lt pet şişede mayalansa olmaz mı?

1 Beğeni

Valla ne yalan söyleyeyim bu dediğin aklıma geldi, bir de acaba @menegin’nin dediği gibi maya çoğaltma da mı kullandam dedim, OG 1.056, ama sonra şerbetçi otu var içinde maya çoğaltmada şerbetçi otu olması zarar verir mi diye düşünmüştüm. Şu anda @menegenin tavsiyesine uyup kovaya eklemeyeceğim kesinleşti. Teşekkürler.

1 Beğeni

Şerbetçiotu olmasının faydası var, zararı yok.

2 Beğeni

En mantıklısı bir kere daha kaynatıp kavonaza alıp soğutuktan sonra buzdolabına almak. Sonrasında speise olarak gazlandırmada veya maya çoğaltmada kullanabilirsin

4 Beğeni

Ben olsam üçlem dörtlem yaşardım. Ama o üç litreyi dökmek aklımın ucundan bile geçmezdi.

Zaten tecrübeliler çeşitli alternatifleri ortaya koymuşlar.

High kraeusen halindeyken kovaya şıra katmanın hiç zararı yok bildiğim kadarı ile. Gece onca saat sıcakta ağzı kapalı kapta beklemiş şırada tekrar yaratık üremiş midir, çok düşük ihtimal. Ama botulinium riski düşük de olsa hepimizin gözünü korkutuyor. Eğer kovaya katmayı seçmişsem önce düdüklü tencerede kaynatır, hızla soğutur ve öyle katardım.

Eğer starter için buzlukta saklamayı seçmişsem, fazla yer kaplamasın diye SG 1.080 civarına gelene kadar kaynatıp 0.5l pet şişelere doldurup buzluğa öyle atardım. Maya çoğaltma zamanı geldiğinde 1:1 sulandırıp 1.040 SG ile starter hazırlardım.

2 Beğeni

75 C civarına çıkartıp 15 dk tutup soğutup kovaya ekleyebilirsin ya da speisse olarak kullanabilirsin, 6 saat üstü risk var hiç işlem yapmadan tekrar kovaya eklemekte

3 Beğeni

Arkadaşlar çok teşekkürler, her şey bir tecrübe, böyle bir durumda ne yapmam gerektiği konusunda güzel fikirler aldım :+1:

2 Beğeni

Kazan kapağı kapalıydı ise kovaya ekleyebilirsiniz…

İflah olmaz cahilliğinizle forum üyelerimizi yanlışa yönlendirmekten vazgeçmenizi tavsiye ediyorum!!!

6 Beğeni

(13.05) :+1::beer::beer::beer:

Yani? Bunu daha önce izledim. Başından sonuna kadar sanitasyondan bahseden video, ertesi güne bekleyip ekleme nerede?
Siz istediğiniz gibi yapabilirsiniz tabii ama milletin içeceğine bulaşmayın derdinde insanlar…

4 Beğeni

Merhabalar, ben foruma yeni katıldım. İçerikler çok güzel ve derin. Fakat benim bir sorum olacak; yıllardır kit biracılığı yaptıktan sonra gaza gelip jet30 ile bi anda konuya dalayım dedim. Açıkçası çok bir araştırma yapmadan cahil cesareti iki arkadaş 2 adet jet30 alıp konuya kafadan danldık. Neyse, benim sorum şu: internetteki pek çok reçete, Türkiye piyasasında bulamadığımız (e-market) kompanentler ile dolu. Adını sanını hiç duymadığım maltlar, otlar ve mayalar. Bunların muadilini gösteren bir liste gördüm forumda ama pek anlayamadım ve oldukça sınırlı geldi.

Sizin satınalma yaptığınız siteler nelerdir ? Ve piyasada, tarifte yazan maltı ya/da şerbetçi otunu mulamadığımız zaman ne yapıyoruz.

İkinci sorum ise tam tahıla yeni girmiş birisi için, basit anlaşılabilir az bileşenli bir pilsener tarifi arıyorum ki, ürünlerin tadına kıvamına vs kolayca hakim olayım ve sonrasında bu tarifle oynayayım.

iyi günler dilerim.

5 Beğeni

Selam hoşgeldiniz.
Öncelikle kit aldığınız sitelerin pek çoğunda malt, şerbetçiotu ve mayalar mevcut.
İkinci olarak muadil malt ve yakın şerbetçiotları listesi forumda mevcut. Biraz karıştırırsanız bulabilirsiniz
Üçüncü olarak benim de başladığım gibi single malt single hop SMaSh reçeteyle başlamakta fayda var makineyi ve ekipmanı tanımak İçin bununla ilgili reçeteler de forumda var.
Takıldığınız bir durum olursa biz buralardayız

4 Beğeni

5 Beğeni

Benim nacizane tavsiyem pilsner gibi zor bir stille başlamaktansa bir pale ale reçetesi ile başlamanız yönünde olacak, forumda bol bol var, illa single malt single hop olmak zorunda da değil bu reçete, yani ha tek malt ve hop ha birden fazla, ama şerbetçi otunu da tanıyayım derseniz tek hop da kullanabilirsiniz tabi.
Fermentasyon market benim en sevdiğim site ama butik bira da çeşit olarak iyi, biraburada keza iyidir vb vs

1 Beğeni