To Mash Out or not to Mash Out?

Nacizane, ben ozellikle ev biraciligi gibi, deneysellige acik, degiskenin cok fazla oldugu ve farkli yontemlerin benimsendigi bir hobide genelden farkli yaklasimlarin “iyi”, “kotu”, “dogru”, “yanlis”, “tartismaya kapali” olarak damgalanmamasi gerektigini dusunuyorum. Ayrica yaygin yontemler disinda farkli fikirleri ve deneyeleri paylasanlara da “fikrini kendine sakla” yaklasimi bence forumdaki katilimi dusuruyor.

Hobi cok yaygin oldugu icin, genelde amerikali yayinlari, kitaplari okuyup, forumlarini ve youtube videolarini takip ediyorum ve burada yanlis ve kotu diye benimsenen bazi yontemler, oradaki bazi ev biracilari tarafindan israrla kullanilip, test ediliyor ve herkes fikrini beyan ediyor ve kimse kimseyi yargilamiyor.

Bunu yaptigimiz zaman, insanlar no-chill metodu kotudur diye kestirip atmak yerine, no-chill metodu nasil gelistirilebilir ve daha az riskli hale getirilebilir diye tartisiyor.

Ev biraciligi hobisi icerisinde bir cok alt ilgi alanlari olabiliyor. Kimisi daha zahmetsiz bira yapmak, kimisi rehberlere gore mukemmel bira yapmak, kimisi bira yapma ekipmanlari gelistirmek, kimisi yeni biralar kesfetmek uzerine ilgi duyabiliyor ve bu konularda deneyler ve gelistirmeler yapip topluluga katki sunmak istiyor. Biz olaya sadece bilinen yontemlerle en iyi bira yapmak konusuna odaklandigimiz zaman bu diger alanlari es gecmis oluyoruz ve bence hobiyi de ister istemez kor dugume sokmus oluyoruz.

12 Beğeni

Elbette forumun amacı hobiyi geliştirmek ve yeni başlayanlara kılavuz olmak. Sonuçta hepimiz bu yollardan geçtik ve buradaki çok dostumuzun başını ağrıttık. Buradaki çoğu dostumuzla farklı düşüncelerde, farklı görüşlerde olduğumuz ya da bira yapma konusunda görüş ayrılıklarına düştüğümüz oluyor.
Bu olmaz diye kesin yargılarımız elbette olmamalı. Fakat ben yaptım oldulara da sessiz kalınamıyor. Çünkü konuya yeni başlayan birisi direkt orada gördüğü veya okuduğu şeyi doğru diye uygulayabiliyor.
Benim alt komşum "hiç gazlı bira içemedim abi, o yüzden bıraktım gitti " dedi bana. Seninkiler nasıl gazlı oluyor diye de şaşırdı. Kit aldırdım ve kurulum yaptık beraber. Ben hiç böyle yapmadım dediği şeyler vardı. Aslında onunkiler doğruydu. Ekipmanı starsan kullanmadan kaynar su ile sanite ettiğim oluyor mesela. Ama bunu burada ısrarla yazarsam ve buradan etkilenip aynı şeyi bir arkadaşımız uygulayıp birasını bozarsa bunun sorumlusu ben olurum. Aslında karşı çıktığımız şeyler genelde bundan kaynaklanıyor. Yoksa hepimiz bu hobinin daha da gelişmesini istiyoruz.

5 Beğeni

Haklısınız ancak benim yazdıklarımda herhangi bir yargılama söz konusu değildi. Özellikle de tehlikeli olabilecek durumlar söz konusu olduğunda doğru kabul edilen yöntemlerin paylaşılmasının daha uygun olacağını düşünüyorum o kadar. Sonuç olarak bizdeki ev biracıları genellikle okuyup araştırmayı seven insanlar değil ve arada bir okuduklarını da tamamen doğru kabul ederek harekete geçebiliyorlar. Facebook gruplarında yazılıp çizilenler ortada ve açıkçası, kendi adıma bu forumun o gruplara benzer bir hale gelmesini istemiyorum.

2 Beğeni

elimdeki dezenfektanı attım bir anda bunu okuyunca. ohh ya neymiş çektiğimiz :smiley:

2 Beğeni