Victoria's Secret Strawberry (WitBier)

Geçen sonbahar Sevgili @Taxym in göndermiş olduğu Hoegaarden Rose kargonun azizliğine uğrayınca kafamda berry grubundan bir meyve ile wit yapma fikri oluşmuştu.

Çarşıda pazarda bolca çilek görünce bu berry strawberry olsun madem deyip reçete oluşturdum. Reçeteye şimdilik Vic. Secret şerbetçi otu koymayı düşünüyorum, ama kaynatırken bu her an brewers golda da dönebilir(!)
Reçete aşağıdaki gibi;

Kaynatabilirsem güncel halini paylaşırım, normalde kaynatmadan paylaşmıyordum ama bu sefer @augurs beni kendi halime bırakmadı:)

9 Beğeni

Neden bu isim peki??

Vic secret şerbetçi otu ve çilekli. Çok anlsm katmaya gerek yok :wink:

3 Beğeni

Melekler gelmeyecek mi yani?

3 Beğeni

İçince geliyorlar, uçuşur elbet bir şeyler.

3 Beğeni

Vicroria’s Secret yanlış olmuş. Victoria’s mı olacaktı acaba?

2 Beğeni

Ben asıl etiketi merak ediyorum :joy:

2 Beğeni

Super bir fikir ve gerçekten bunu da denemek isterdim :face_with_hand_over_mouth:
Yetişemiyorum valla sana :slight_smile: Planladıklarımdan araya sokacak vakit olsa, ahh
İlk fırsatta bende flanders red deneyeceğim, flanders red’de tam bir mix kırmızımeyve şöleni yapmayı planlıyorum, hatta geçen seneden buzlukta duran üzüm cibresini de koyacağım.
Seneye kırmızılarımızı takas ederiz :rofl:

2 Beğeni

Bende 3 kilo çilek aldım. Püre haline getirdim dondurdum geçen hafta. İkinci fermantasyonda mı ekleyeceksiniz?

Bu işin en mantıklısı ve tek yolu bu mu? Yoksa çilekleri kaynatıp suyunu eklemek, mayşeye püre eklemek, direk ilk fermantasyonda eklemek hepsi olabilir mi?

1 Beğeni

Tamamen tercih ama ben kaynatma sonunda eklemeyi planlıyorum.

1 Beğeni

Nasıl bir beklenti oluştu anlayamadım ama, ş.otu vic. secret, içerisinde de çilek olacak. Biranın özü bu. İllede özel bir tasarım yapacak biri varsa yararlanalım :wink:

Diyelim ikinci fermantasyonda ekleyeceğiz. Mangrove jacks in cider mayasını ikinci fermantasyonda eklesek aromalar için bir faydası olur mu?

Ben witbier yaptığım için wit mayası ekleyeceğim, cider düşünüyorsanız onu ekleyebilirsiniz.

1 Beğeni

Son dakika değişiklikleri ile kaynadı;

Sanırım 2 kg çilek az oldu, kaynatma sonunda tadına baktım ama pek alamadım. Belki ikinci fermentasyona eklerim. Gerçi süzme zorluğunu düşününce hemen vazgeçebilirim de.
Portakal kabuğu o an elimde çok azdı, kaynatma sonuna yetişmeyince sonrasında bir miktar votkanın içine tavada çevirdiğim kabukları atıp beklemeye aldım, şişeleme öncesi fermentere ekleyeceğim.
Çileği hafta başında tesadüfen seyyar satıcıda 15 tl ye aldım, niye daha fazla almadım diye hayıflandım aslında, çünkü gayet düzgündü.

Sapını çöpünü ayıkladıktan sonra blenderden geçirip dondurucuya attım.

Şeker ölçümü yaptığımda tahminimin çok üstünde içerisinde %15 şeker olduğunu gördüm.

Kaynatma günü dondurucudan çıkarıp bir tarafta erimeye bıraktım.

Mayşeleme;

@FAtE sağolsun, taze ot gerçekten çok değerli.

Saison, wit aradı bir bira oldu :slight_smile:

Açıkçası süzme çok zahmetli oldu, tadına baktığımda tropikal meyve tadı çilekten çok daha baskındı, muhtemelen şerbetçi otu kaynaklı. Bir taraftan eklemek isterken diğer taraftan süzme kısmı aklıma takılıyor. Zaten 2 kg daha eklesem de çok aroma geçeceğini düşünmüyorum. Halbuki kokulu ve tadı da gayet güzeldi.
Ve maliyet;

11 Beğeni