Wheat Beer (Hefeweisen) #1

Selamlar,

Otto Hops tan aldığım Hersbrucker şo ile bir buğday birası yapmak için reçete oluşturdum.
E tabiki elimdeki malzemeleri de kullanmak istiyorum.
Pilsner malt yerine elimdeki 1 kg maris otter pale ale maltı kullansam ne gibi fark olabilir diye takıldı aklıma.
Reçete şu şekilde

Teşekkürler

7 Beğeni

Maris Otter in sorun olacağını düşünmüyorum. Decoction yapamıyorsanız melanoidin eklemesi düşünülebilir. Arpa ezmesine Almanlar kızar mı bilemedim :slight_smile: Arpa ezmesi bu stil için biraz gözümü tırmalıyor açıkçası. Bir de 10gr special W ürün bitirmek içindir diye düşündüm, çünkü tada etki edeceğini sanmıyorum.
Munich Classic benim çok sevdiğim maya.
Şimdiden kolay gelsin…

2 Beğeni

Pilsner malt varsa pilsner maltı kullanın bence, ezmeye de gerek yok special w ye de, hefeweisen için decoction şart yalnız en az iki step, bir de 45 derece 35 dk mash step ilave etmenizi tavsiye ederim

2 Beğeni

@menegin Açıkcası decoction yapmak istiyorum ama gözüm kesmiyor ve o kadar da büyük bir bira yapma hedefinde değilim bu bira için. arpa ezmesi elimde var ve biraz bulanıklık versin ve head retentionı bir tık arttırsın diye koyuyorum.
Bir de maya biraburada daki weisbier 10gr diye satılan maya munich clasictir diye düşünüyorum? :face_with_peeking_eye: :upside_down_face:

@Durul elimde pilsner malt 500 gr var sadece ve 10 gr special W var kullanayım diye koyuyorum sadece :slight_smile:
belki de Hefe değil de düz wheat beer gibi bişey olacak bu tarifle

3 Beğeni

Önümüzdeki günlerde kar bekleniyor. Kuşlara da yem lazım. 10 gr için alternatif kullanım alanı :slight_smile:

4 Beğeni

Decoction yapmak zor değil endişe etmeyin, zaten buğday var headi merak etmeyin, pilsnere ilave pale veya maris kullanabilirsiniz ama flake ve spec w kullanmayın bence

4 Beğeni

Yoğun kamuoyu baskısından sonra arpa ezmesi gitti yerine melanoidin geldi %5 civarlarında olması gerekiyormuş. :slight_smile:
Mayşelemeye protein rest ekledim.
Belki araya bir step decoction ekleyebilirim. Bira günü sürece göre belli olacak.

Otto hops’un hersbruckerini de denemiş olacağım.
Değerli yorumlarınız için teşekkürler.

4 Beğeni

Decoction yaparsanız melanoidin e de gerek kalmaz.

3 Beğeni

Bence 55 derece yerine 45 derece ekleyin, 55 i
Çıkartın, zaten buğulu bir bira istiyoruz berraklığın tam yersi

Dün akşam bu şekilde revize edilmiş haliyle kaynadı.
Fermantasyon kovam Belgian Ale 26A ile dolu olduğu için damacanayı fermenter olarak kullanmak istedim.
İlk defa pelletleştirilmemiş tüm haliyle Otto hops’ın hersbrucker ini denedim iyi gibiydi. Nihai sonuç için bardakta görmek lazım.
Ayrıca melenoidin maltı avuç avuç yememek için kendimi zor tuttum :upside_down_face: :beers:

Edit: tarzına göre biraz sarı renkte olacak biliyorum ama olsun.

3 Beğeni

Decoction düşünülmemiş melanoidine gidilmiş , bir sonrakini decoctionlı deneyin derim,çok fark yaratıyor

2 Beğeni

Dün ilk bardağı doldurdum bu biradan. Tadında bir tık çok fazla rahatsız etmeyen ekşimsilik vardı. Maya olarak biraburadada satılan “weissbier” i kullandım. Tahminimce Lallemand ın Lalbrew Munich Classic Wheat Beer mayası.
Bu mayanın böyle bir özelliği var mıdır? ve bu ekşilik bir süre sonra dengelenir mi?

1 Beğeni

Munich Classic ile ilgili bir ekşilikten bahsedildiğine şahit olmadım pek. WB-06 ise ekşilik olabilir. Hiç kullanmadım, zamanla düzelme olmayabilir pek.

Merhaba, evet Lallemand Munich Classic.

1 Beğeni

Kayıtlara geçsin diye yazıyorum.
Fıçıladıktan iki hafta sonra dün tekrar tadım yaptım bu biradan. Ekşilik biraz azalmış daha dengeli hale gelmiş.

4 Beğeni