Yaz Sonu Wit_bier :)

Hayırlısı olsun :slight_smile: umarım beğeneceğin bir bira olur.
Ben wyeast 3944 ve wlp 400 den çok memnun kalmıştım.

2 Beğeni

Geçen sene wit yapacağımı planlamamıştım, bu sene gördüm ki önümüzdeki yaz için şimdiden eş-dost-akraba kim var ise kaynaklar zorlanacak ve wyeast 3944 veya wlp 400 temin edilecek :star_struck:

2 Beğeni

3944 ya da WLP400 ideal mayaları bu türün.
K-97 denemen de iyi olmuş bence.
Bir kere deneyen bir daha denemiyor genellikle. :stuck_out_tongue:

3 Beğeni

Abi bunu iki gün önce diyecektin :rofl: :rofl: :rofl:
O zaman sana denemen için yollamama da gerek kalmadı :see_no_evil:

2 Beğeni

Arkadaşlarından da isteyebilirsin. :roll_eyes:

2 Beğeni

Meslek gereği edinilen bir dikkat sanırım, düzeltmek lazım :slight_smile: (eş-dost-akraba-arkadaş)

2 Beğeni

K97 yüksek sıcaklıkta çok taşıyor dikkat et

2 Beğeni

15-16 ile başladım, yavaş yavaş yükseltiyoum, bu gün 17C, bu sıcaklıkta bile sağlam bir köpük var, teşekkürler :+1:

Ben Altbier yaparken taştığı İçin direkt fıçıları koyduğum dolaba almıştım 4 derecede. Orada bile çalışmıştı. Canavar bişi.

k97 ile ilgili okuduğum bir yorumda, yorumu yazan kişi bu mayadan en iyi verimi 13C’de aldığını yazmıştı ve bu sıcaklığı tavsiye ediyordu, ben bu dereceye sanırım bu maya ile kölsch reçetesinde inerim. Elimde 3 tane daha var, iyi stok yapmışım :slight_smile: Sırada kölsch var…

1 Beğeni

Kölsch için çok daha güzel mayalar var. Yazık etme

2 Beğeni

Önerin? Yeri değil ama hazır konu açılmışken merak ettim, henüz kölsch için bakmadım

1 Beğeni

2565 tabiki. Msknin reçetesi var forumda onu ufak farklılıklarla denedik hepimiz ve kölündeki çoğu kölschten daha güzel olarak bulduk

4 Beğeni

Bu sanırım…teşekkürler

1 Beğeni

Bu k97 nasıl bir karakter bırakıyor peki? Aşırı ekşi vs…

okuduğum yorumlardan aklıma kalan US05’e benzediği, oldukça nötr bir tat profili olduğu, US05’e göre malt karakteri sanki biraz daha ön plana çıkardığı idi (yanlış aklımda kalmadı ise), bir de tabi US05 çok berrak, k97 ise buğulu…ingilizceyi tam anlayamadığım nokta k97’nin US05’e göre daha karakteristik olduğunu yazmaları oldu (iki ayrı yerde benzer cümle okudum). Bu maya aşırı ekşi veya hefe de arzu edilen muz aromaları vermeyecek, ama ne olacak ben de merak ediyorum.

1 Beğeni

Neeeeeeeee!
Hemen geri alırım, karakterli biri değilim.

1 Beğeni

Ben bir iki kere kullanmıştım çok önceleri ve ekşiliği kalmış aklımda.

1 Beğeni

Pastırma yazına yetişen ilk witbier denememi sevdim. Yazın içinde yapmadığım için biraz pişmanlık duydum, ileride bu biranın başka türlerini de yapmam lazım diye aklıma not ettim. Daha önce tt da wit birası yapmamış biri olarak bu tadı da karşılaştırabilmek adına bulabildiği iki bira ile (Blue Moon ve Hoegaarden) birlikte tadına baktım ve tam tahılın bir kez daha lezzet üstünlüğünü gördüm. Oldukça puslu ve hoş bir portakal rengine sahip (foto da tam öyle çıkmasada), şerbetçi otu acılığı yok ama yudumlar yudumlamaz biberin acılığı damakta bir müddet kalıyor. Limonu fazla hissedemedim portakal kabukları daha çok bir aroma vermiş, fazlası ile portakal aroması geliyor, kişniş de kendisini hissettiriyor. Sanki, tat olarak K-97 ile mayalamanın olumsuz olmadığını düşünüyorum, belki m21 gibi wit mayası ile yapmak daha iyi olurdu ama eldeki imkanları böyleydi :slight_smile:

13 Beğeni