2 Belçikalı ve 1 Baltazar Bir Gün Bara Giderler - Baltazar's Belgian Dubbel

Off çok severim tripel karneliet

1 Beğeni

La puerta da göremedim ama bugün metroya bakayım teşekkür ederim

1 Beğeni

Bugünden hazırlıklar tamam. Yarın sabahın köründe kaynamaya başlıyor. @fate nin dediği gibi yapıp munich maltı çıkardım. Baz maltı arttırıp 100 g caramunich 2 ekledim.

8 Beğeni

Biraz üşengeçlikten biraz da üşengeçlikten bugün şişeledim sonunda. Şişeleme şekeri olarak speise kullanmak istedim. Türün gazlılık oranı 2.5-3.2 CO2-vol. Yine hesaplama programlarından yaptığım kadarıyla 22 L ürün için minimum 141.7 g şeker gerekli. Elimde kaynatma esnasında ayırdığım 1.063 SGlik 1 litre speise mevcuttu. @Msk ve @menegin (?) ile yaptığımız hesaplamada 1.063=15.5 brix yani 15.5 g/100mL şeker demekti. 1 L speise yaklaşık olarak 155gr şeker içermekteydi. Yani 2.66 CO2-vol ile şişelenmiş oldu.

9 Beğeni

Baya baya üşenmişin yani. Üşengeçlik^2 desen de olurmuş.

5 Beğeni

Bira aşırı gazlı, kontamine olduğunu düşünmüyorum çünkü ne kokuda ne de damakta olumsuz bir şey yok.
Reçeteye bakıyorum içtiğim biraya bakıyorum o kadar kompleks maltlar nerede? O karameller special W ler yok bu birada.
Bira stilinden ve bjcpden bağımsız olarak gayet içilebilir bir bira ama bir Belçika dubbel mi? Bence değil.
Eline sağlık :beers:

7 Beğeni

Zahmet etmişsine gelmiş olay 🥲

1 Beğeni

Beğenmiş anlamına gelir o dediğin…

1 Beğeni

Baktığımda 6 ayı geçtiğini görüyorum. İlk kez denedim. Diğer tadanların aksine benimki hiç aşırı köpürmedi.
Malt tabanı güzel geldi bana ama denildiği gibi maya kaynaklı baharatsı esterler az. Ama ticari dubbellere benzer bir bira olmuş diyebilirim

11 Beğeni