6. Tübikok Buluşması ve Homebrew Yarışması

Site çökmüş değil (bence), tarayıcıdan çağırdığımiz ilgili sayfa bu şekilde düzenlenmiş. Kapıda satılan biletler daha karlı olacağı için mi, yoksa manuel yapılan kayıtlar çok uzun sürdüğü ve yetişmediği için mi ya da birileri kayıt formunu doğru olmayan bilgiler ile suistimal ettiği için mi bu yola başvuruldu bilmiyorum. Neyse bi yudum çok gazlanmis biramdan alayım, bilen birileri not düşer heralde buralara.

3 Beğeni

Hiç bir şekilde şişeler kutunun içinde hareket etmesin, aralarını iyice sıkıştırıp boşluk kalmayacak şekilde köpük, karton, gazete, balonlu naylon vs tıkış tıkış doldurmalı…

Şişeler birbirine değmemeli, mutlaka aralarında darbeyi emecek malzeme bulunmalı.

3 Beğeni

İlginç gerçekten…

Du bakali n’olcek…

Sınırlı sayıdaki indirimli bilet tükenmiş, o sebepten sayfa kapatılmış.

Konuyla ilgili tecrübelerimi tüm şeffaflığıyla size yazayım.Her türlü sorunuza da aynı şeffaflıkta yazarım.
Pandemi öncesi öncesi yapılan 5.Tübikok buluşmasına (o zaman Tübikok üyesiydim) stand açarak ve yarışmaya katılarak(kendimce evbiracılığını desteklediğimi düşünerek) destek verdim.
O zaman Taksimde Demirören Avm nin en üst katında Grand Pera diye kapalı bir gösteri alanında yapılmıştı
3 kasa birayı kendi imkanlarımla taksi tutarak ve kendi imkanlarımla tek tek taşıyarak en üst kattaki alana getirdim.Ha bu arada stand açmama rağmen ben de yarı bilet parası verdim. Alana bilet ücreti ödeyip gelen diğer vatandaşlara hizmet etmekten başka birşey yapamadım.Yandaki standdaki arkadaşımın birasını bile tadamadım.Standı kalabalıktan terk edemedim.O kadar insanı küçücük bir alana sıkıştırmak yanlış bir tercihti.Havasızlıktan boğulmadığıma şükrediyorum. Orada kime neye hizmet ettim amacım neydi valla ben de anlamadım.Hatta ilerleyen saatlerde standa gelenlere "biram bitti"dediğimde “banane kardeşim ben para verdim bilet aldım neden bana bira bulmuyorsum” diye fırça bile yedim.Saatlerce orada hangi amaca hizmet ettiğimizin belli olmamasını bir yana bırakıyorum bize bir sandviç bile vermediler.Avm nin en alt katındaki marketten aldığımız poğaça ile geçiştirdik. Günün sonu, “neden geldim buraya” dediğim bir etkinlik ve gereksiz bir yorgunluk…Bence sakın stand açmayın.200 liraya 3 bira (toplam ml olarak 3 biraya denk geliyor sanırım) ve 1 kruvasan ama ortamdaki arkadaşlarla da güzel muhabbet size uygunsa düşünmeyin gidin derim.Yarışma konusuna gelince; experimental kategorisinde Zencefili pale ale ile 2.lik aldım.Yarışmada 1.olanlara el yapımı tahta karıştırıcı verdiler, güzeldi .Dereceye girenlere madalya verildi.Jüriler bjcp hakemi değildi.Ama sosyal medyada takip ettiğim, en azından benim ismen tanıdığım isimlerdi.Bira konusundaki bilgilerini ve deneyimlerini bilemem ama tarafsız olduklarına şüphem yok.Aslında stand açmasaydım paramla bilet alıp gelseydim tanıdık bildik insanlarla sohbet ederek birkaç bira tadarak keyifli bir gün geçirebilirdim.o zaman 75 tl idi sanırım. Şimdi 200 tl pahalı görünebilir ama ucuza yaparlarsa da katılanların profil seviyesi düşecektir

15 Beğeni

Bunu anlarım ama web sitesi yoğunluğa dayanamadı çöktü dendiğinde ne yazıkki açık bir yalan durumu ortaya çıkıyor. “Sınırlı sayıda ön satış bileti tükendi” dense çok daha yakışıklı olurdu.

4 Beğeni

Yarışmaya katılmayı istemiyorum ama orada olmayı istiyorum. 200 liradan geçtim, buradan İstanbul’ a 2 kişi gelip geri dönmenin bana maliyeti 2000 lirayı aşacak. Umarım güzel bir etkinlik olur herkes için.

2 Beğeni

Bunları duydukça iyice soğuyorum ben de

5 Beğeni

Bence benim düşündüğüm türden bir organizasyon ya da yarışma için daha çok zaman var.
Yakınlarda olacak iş değil.

Ama haklarını da yemeyeyim, muhtemelen isimde bira kelimesini kullanamadıkları için ortaya çıkmıştır bu durum.

3 Beğeni

Yarışma kavramı üzerine kendimden başka kimseyi bağlamayan ve “rekabeti bırak, paylaşmanın keyfine bak” olarak özetlenebilecek görüşümü çoğunuz biliyorsunuz. Gerçi bu forum ahalisi, yarışmada rakibi olacak forumdaşına büyük bir içtenlikle yardım edebilecek insanlardan oluşuyor ve bu anlamda o düzeye yarışma olsa da gelindiği düşünülebilir ama kendi tavrım yine de “Sağolun, almayayım” çizgisinde. Ticaret elbette suç değil ve kimseyi ticari davranmakla suçlayacak filan değilim. Ama bu işlerin de bir ahlakı olmalı. Bu tür etkinliklerin biraraya gelip tanışmamızı, hemhal olmamızı sağlayacağı düşünülebilir ama (bunu söylemenin kibar bir yolunu aramak gereksiz) para içine girdiği her işi kirletme potansiyeline sahip.

15 Beğeni

Büfelerin tabelalarında bira veya marka geçmezken biletix in sitesinde yazmasını beklemek hayâlcilik olur.
Eleştirilecek çok şey olabilir ama bu değil bence.
Postun başında “,destek olmak adına…” şeklinde başlayan ifadelerin kösteklemeye dönüşmeye başlaması üzücü.

6 Beğeni

Destek kalktığında illa kösteğe dönmek zorunda değil. Doğrusu ben fikir beyanı dışında birşey görmedim.

Buna ben de katılıyorum ama sence de çok hüzünlü bir durum değil mi?

5 Beğeni

Çok hem de çok üzücü Abi.

Benim de çözemediğim bir muhalif durumum var :slight_smile: yine de altyapısız değil :wink:

4 Beğeni

Bana pek evbiracılarını destekleyen bir organizasyon gibi gelmedi

5 Beğeni

İlk başta aklıma gelmemişti ama sonra aynı şeyi ben de fark ettiğim için bir şey yazmadım zaten.
Ayrıca herhangi bir eleştiride de bulunmadım.
Sadece benim aklımdaki organizasyon olmadığını söyledim.
Ve benim aklımdaki organizasyonun yakın zamanda gerçekleşmesini beklemediğimi.
Özetle, kendimi köstek olmuş gibi hissetmiyorum, kusura bakmayın.

5 Beğeni

Bir yanlış anlama mı var acaba?
@menegin “destekle başlayıp kösteğe döndünüz” diyerek kimseyi suçlamıyor; sadece “etkinliği gördük, ne güzel, bizi yakınlaştıracak bir etkinlik diye düşünüp destekledik, ama sonra başka şeyler gördük ve fikrimiz değişmeye başladı.” diyor.
Bir yanlış anlama olduğu kesin de, yanlış anlayan hangimiz acaba?

5 Beğeni

Yok abi, direk beni diyor işte…

Sevgili @menegin’in yazdıkları direk bu ifadeye göndermede bulunuyor diye anladım ben. Destek olmamız gerekir diye başladın ama etkinlik afişini ekleyip benim düşündüğüm organizasyon bu değil diyerek köstek oluyorsun demiş bana.

Öyle hissettiyse diyeceğim bir şey yok, haklıdır. Sonuç olarak daha önce herhangi bir Tübikok organizasyonuna katılmamış biriyim ve önyargılarımla konuşuyorum.

3 Beğeni

proof is in the pudding.

3 Beğeni

Ben yanlış anlıyorum o zaman.

3 Beğeni

@menegin proof’u pudding’in içinden çıkarsın o zaman. :smiley:

4 Beğeni