6. Tübikok Buluşması ve Homebrew Yarışması

14 Beğeni

TÜRKİYE EVBİRACILARI YARIŞMASI

Tarih: 5 Mart 2022 Cumartesi
Yer: Küçük Çiftlik Park
Alan Giriş saati: 08:00
Etkinlik bitiş saati: 20:00

YARIŞMAYA KATILIM KURALLARI

Yarışma sadece Tam Tahıl (AllGrain) yöntemi ile üretilen biralar katılabilecektir.

Her ev biracısı Lagered, Weizen, Classic Ale, Dark Ale, IPA, Belgian, Experimental ve Kraftmaster adlı farklı 8 kategoriden istediği kadarına bir üst limit olmaksızın katılabilir.

Lagered kategorisinde Lager ve Pilsner gibi biralar,
Weizen kategorisinde Alman Buğday biraları,
Classic Ales kategorisinde İngiliz bitterları, Pale/Blonde/Golden/Amber/Red Ale vb. biralar,
Dark Ales kategorisinde Porter, Stout, Imperial Stout gibi koyu renkli biralar,
IPA kategorisinde şerbetçiotu karakteri güçlü India Pale Ale tarzı biralar,
Belgian kategorisinde Wit, Saison, Dubbel, Tripel, Quadrupel, Belgian Strong Ale vb. Belçika biraları,
Experimental kategorisinde ekşi, isli, otlu, baharatlı, deneysel biralar değerlendirilecektir.

Kraftmaster kategorisini kazanan ev birası KNİDOS bira üreticimizin tesisinde büyük çapta üretilecek ve piyasaya çıkacaktır.

Kraftmaster kategorisi

En sevdiğiniz katkısız ekmeğin bir buluşmaya daha ihtiyacı vardı. Bu ilk olmayan buluşma, fermantasyonun temellerini oluşturan süreçlerin ortaya çıkmasından bu yana bu topraklarda vardı.

Biranın serüveni, tarihsel ihtiyaçlardan kaynaklı üretim yöntemleriyle bazen boza ile karıştı bazen de birbirini destekleyerek farklı coğrafyalarda farklı ve bir o kadar yakın isimler ile var oldular.

Ekmeğin bayatının tüketilmesinin bir yolu da burada diyoruz. Katkısız olmak kaydıyla kendi ürettiğiniz ya da tüketmeyi en sevdiğiniz ekşi ekmeğin kullanılması en önemli şartımızdır.

Stout Ekşi Ekmek Birası
Malt ve diğer bileşenler: Pale Ale malt, crystal malt, -black, chocolate yada roasted malt-, ekmek (% 15-%30)
Şerbetçiotları: East Kent Goldings, Perle, Northern Brewer, Bilecek çeşitleri (biri yada bir kaçı ile birlikte)
Maya: Fermentis US-05
OG: 1.045 - 1.055
IBU: 35 - 55
FG: 1.008 - 1.013
EBC: 80 - 95

Katılım için formun doldurulması zorunludur. Her katılımcı formda bulunan bilgilerin eksiksiz şekilde sağlanmasından sorumludur. İsteyen yarışmacı katılım formunda alt kategori seçimini yapabilecektir.

Yarışmacı reçetesini jpg ya da pdf formatından istediğiyle ekleyebilir.

Etkinlik günü yarışmaya katılan herkese bir stant hazırlanabilecektir. Yarışma için kayıt olduğu her bira türünden en az 2 litre getirilmelidir, etkinliğe katılanların da tecrübe edebilmesi için açılacak stantlarda yer almak istiyorsa 20 litre bira katılımı gerekmektedir. Bu litre ile katılan her evbiracısına bir stand ve 2 kişilik giriş bileti verilecektir. Sadece yarışmaya katılacak ev biracıları etkinlik günü kapıdan bilet alacaklardır. Yarışmaya katılmayıp stand açmak isteyenler için minimum 20 litre kuralı geçerlidir ve yine 2 bilet verilecektir. Şehir dışından yarışmaya katılacaklar için kargo adresi kayıt sonrası bildirilecektir.
Yarışma sadece şişelenmiş biralar arasında gerçekleştirilecektir. Şişe üzerinde herhangi bir kabartma etiket veya marka/kişi belirleyici iz bulunmayacaktır.

Bir türe maksimum 20 bira katılabilecektir.

En az 20 litre bira getiren ev biracıları için Katılım ücreti yoktur. Her ev biracısına bir Stant tahsis edilecektir. Ayrıca 2 kişilik giriş bileti verilecektir. Katılım yapan Ev biracısı her kategoride yarışmaya katılabilir. Ancak kategori dağılımına göre katılım komite tarafından sınırlandırılabilir.

Katılım için 21 yaş ve üzeri olmak zorunludur.

YARIŞMA DETAYLARI

Yarışmanın jüri değerlendirmesi TÜBİKOK Festivali’nde gerçekleştirilecektir.

Biralar kör tadım usulü ile, alanında yetkin, Uluslararası ve yerli Kraft bira üreticilerinin de olduğu bir jüri tarafından değerlendirilecektir.

Yarışma için her bira türünden yarışma için en az 2 litre getirilmelidir, etkinliğe katılanların da tecrübe edebilmesi için açılacak stantlarda sunulmak üzere 20 litre bira getirilmesi tavsiye edilmektedir.

Yarışma sadece şişelenmiş biralar arasında gerçekleştirilecektir. Şişe üzerinde herhangi bir kabartma etiket veya marka/kişi belirleyici iz bulunmayacaktır.

JÜRİ ÜYELERİ:

İlk Seans: (Lager, Weizen, Klasik Ale, Dark Ale)
İkinci Seans: (Belçika, Deneysel, IPA, Kraftmaster)

1- Ataç Besi (GaraGuzu)
2- Hüseyin Özturk (Knidos Bira)
3- Levon Bağış (Şarap Eğitmeni)
4- Ozan Yumrukaya (Feliz Kulpa)
5- Güray Kurnaz
6- Cem Güney
7- Philip Green (Torch Brewery)
8- Sibel Açıkgöz (Torch Brewery)
9- Çağdaş Öngen (Türk Tuborg)
10- Tarık Apak (3 Kafadar)
11- Hakan Özkan (3 Kafadar)
12- Server Ersolmaz
13- Temelko Pampov (Rhombus Brewery)
14- Çağlar Avcı
15- Orçun Cananoğlu (Oos Brewing)
16- Alper Özyakalı (Trokya Bira)

BJCP standartlarına göre değerlendirilecek ve ağırlıklı ortalamaya göre sıralandırılacaktır.

Görünüm ( 3 Puan )
Aroma ( 12 Puan )
Tat ( 20 Puan )
Damak ( 5 Puan )
Genel Değerlendirme ( 10 puan )

Her bira kendi kategorisinde değerlendirilecek, ön eleme sonucu finale her kategoriden 5 bira kalacak ve festival günü her kategorinin en iyi 1. 2. ve 3. ev birası açıklanacaktır, dereceye giren biraların yaratıcılarına ödülleri takdim edilecektir.

Yarışma ile ilgili sorularınız ve önerileriniz için [email protected]’a yazabilirsiniz.

18 Beğeni

Malt yapmaya başladığım ilk zamanlarda biralarımda hafif bir ekşilik oluyordu. Bu ekşilik açık biralarda biraz rahatsız edici olsa da koyu biralarda durum tam tersi oluyordu. Zamanla malt yapımını geliştirdikçe (sıcaklık kontrolü, hava sirkülasyonu, nem dengesi vs.) ekşiliği ortadan kaldırmıştım. Sonradan asit malt yapımında anladım ki ilk yaptığım maltları farkında olmadan laktik asit fermentasyonuna maruz bırakıyormuşum. Bir nevi ekşi mayalı malt çıkıyormuş ortaya.

Yarışma gereği ticari malt kullanmam gerekecek ama istenilen biranın nasıl olduğunu tahmin edebiliyorum. Kafamda güzel bir reçete oluşmaya başladı.

Umarım bir aksilik çıkmaz da bu yıl katılabiliriz ve orada görüşebiliriz. Herkese başarılar…

Önemli not: Kraftmaster kategorisi için bira seçimi güzel ama bu stil için süre kısa. Büyük ihtimalle tam kapasitesine ulaşmamış biraları içeceğiz :slightly_smiling_face: Bu yüzden bu kategoriden katılacaklar ocağın altını yakıp maltları kırmaya başlasın biran önce…

10 Beğeni

Ben yarışmaya katılmayacağım ama orada olmayı planlıyorum. Forumdan da katılım sayısının yüksek olacağını tahmin ediyorum. Belki bir buluşma tanışma yapılabilir.

3 Beğeni

Piyasaya sürmek için çok iddialı bir klasman.
Yani tüketici ile empati kur, 33 cl. biraya nerden baksam 40 lira öde, karşılığında ekşi stout iç. Satmaktan ziyade organizasyonlarda dağıtılır bence ama hayırlısı.

Bu sene stand kurmam çok büyük olasılık ama kovalarımdaki 2 çeşit kendi ön elememden geçerse yarışmaya yollayabilirim.

2 Beğeni

Ne yapacağını kararlaştırmamış biri için süre çok kısa gibi geldi bana.
Yani ben katılacak olsam henüz bira yapmamış olsam bir panik başlardı ben de.

Ben guinness alıp sıcağa maruz bırakmayı düşünüyorum :crazy_face:

3 Beğeni

Ben orada olamayacağım büyük ihtimalle ama ev biracılığını desteklemek adına kargo ile bira göndereceğim.

8 Beğeni

Organizasyona da sordum ancak henüz cevap alamadım belki sizlerin bilgisi vardır. Ben de orada bulunamam ancak yarışmaya katılmak istiyorum. Sadece bira göndererek yarışmaya katılım sağlanabilecek mi?

1 Beğeni

2 LT bira gönderip katilinabiliyor sanırım, kargo adresi sonra verilecek vs yazıyordu web sitesinde. Ama katılımcı kesin orda olacak diye bir ifade görmedim.

1 Beğeni

Mailime cevap geldi az önce. Orada bulunmak şart değilmiş kargo ile katılım mümkün.

4 Beğeni

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki yazacaklarım tamamen kendi görüşlerimden ibarettir ve benden başka kimseyi bağlamaz.

Hepimizin ortak çabası bu ülkede ev biracılığının ve bira kültürünün gelişmesi. Bu tür organizasyonların da bu amaca hizmet edeceğini düşünüyoruz görebildiğim kadarıyla ve bu düşünce doğrultusunda da katılıp destek vermeye çalışıyoruz.

Ancak bu noktada, organizasyonları yapanların da ciddi bir sorumluluk aldığını unutmamak lazım. Sonuç olarak saatlerimizi harcayarak yaptığımız biraları gönderiyor, maddi manevi emek veriyoruz.

Son katıldığım İzevbir yarışma benim için pek hoş bir deneyim olmadı ne yazık ki ve benzer bir deneyim yaşamak istemediğim için bu organizasyona da biraz mesafeli yaklaşıyorum.

Evet, henüz çok bir detay belli değil ve destek olmamız da gerekir ve İzevbir’de yaşadığım türden bir deneyim yaşayacağımı da sanmıyorum ve muhtemelen ben de bir bira ile katılacağım ama şimdilik heyecanlanmamaya karar verdim ben.

9 Beğeni

Detaylar, indirimli bilet ve atölyelere kayıt için; https://tubikok.com/birafestivali

Yarışma kısmıyla ilgili biraz daha detay bilgi vereyim.;

Etkinlik günü yarışmaya katılan herkese bir stant hazırlanabilecektir. Yarışma için kayıt olduğu her bira türünden en az 2 litre getirilmelidir.

Lastik bant ile şişe içeriği kağıda yazılarak bira şişesi boynuna asılmalıdır.

Etkinliğe katılanların da biralarınızı tecrübe edebilmesi için açılacak stantlarda yer almak istiyorsanız 20 litre bira katılımı gerekmektedir. Bu litre ile katılan her ev biracısına bir stand ve 2 kişilik giriş bileti verilecektir.

Sadece yarışmaya katılacak, stand açmayacak, tadım birası getirmeyecek ev biracıları etkinlik günü kapıdan bilet alacaklardır. Bilet ücreti kulüp üyesi indirimli bilet olarak 200 TL yerine 100 TL dir. Giriş biletine dahil menüyü bu biletle alabileceklerdir.

Yarışmaya katılmayıp stand açmak isteyenler için minimum 20 litre kuralı geçerlidir ve yine 2 bilet verilecektir.

Şehir dışından yarışmaya katılacaklar için kargo adresi aşağıdadır.
Kargo ücreti ödenmiş olarak gönderilecek kargolardaki biralar tasniflenip, yarışma günü hazır edilecektir.

Cem Atay
05333019120
Göksu Evleri Sitesi Akkavak Caddesi No:53, B95-B Anadoluhisarı-İstanbul

4 Beğeni

Kargo ile gönderecek olanlar biralarının karışmaması için etiket bastırmak amacıyla aşağıdaki Excel tablosunu kullanabilirler.

Sağ üst köşedeki Ad - Soyad ve Şehir kısmını doldurmanız tüm etiketlere bu verileri yerleştirir.

Ayrıca her bira için en üstteki bilgileri doldurmanız alttaki diğer üç etiketin de bilgilendirilmesini sağlar.

Teşekkürler @menegin

Etiket.xlsx (13.5 KB)

5 Beğeni

Etiket yapıştırılmayacak yalnız, lastikle tutturulacak.
Bir de ben formu otomatik doldurulacak şekilde yapmadım. Copy/paste şeklinde yapılabilir.

3 Beğeni

O özelliği ben eklemiştim ama böbürlenmek ve emeğini çalmak gibi olmasın diye ismimi dillendirmemiştim. :slight_smile:

Kopyala / yapıştır gerekmiyor…

2 Beğeni

Vayyysss, çok iyisin :slight_smile:

2 Beğeni

Tanıyan arkadaşlar öyle der zaten genellikle.
Biraz ucuzculuğum var işte…

2 Beğeni

Şişeleri gönderirken aldığınız önlemler nelerdir acaba, kırılmaması için?

Kutunun her yanını ve şişelerin birbirleriyle aralarını köpük, karton, şu patlatmalı naylon( adı neyse) vb ile dolduruyoruz, malum Türk kargoları.

1 Beğeni