9 Derecede Fermantasyon Yapılır Mı?

Saygı değer arkadaşlar. New Lager 10-15 derece maya ile pilsner bira kiti kurdum. Lakin buzdolabım 9 derece sağlıyabiliyor. Sizce bir derecelik bir fark bir sorun teşkil eder mi? OG 1041 olarak ölçüm aldım ve aradan daha 24 saat geçti. Birkaç gün sonra yeni bir ölçüm alacağım ama soğuk fermantasyon ile ilgili pek az bilgi var.
Tavsiye ve bilgi verebilir misiniz?
Teşekkürler.

10-15 marj aralığı varsa 9 derecede sorun olmayacaktır

2 Beğeni

Bende sizin gibi düşünerek böyle bir kurulum yaptım. Bu kurulumun sonucunu çok merak ediyorum doğrusu. Umarım fermantasyon sorunsuz bir şekilde tamamlanır. Sonucu burada da paylaşırım.

1 Beğeni

Ben de aynı şekilde yapmayı planlıyorum. Fermantasyonun son durumu nedir?

Bira Buradadan aldığım New Lager 10gr maya ile Bira Marketten aldığım Gold Pilsner %100 malt kitini şekersiz bir şekilde kurdum.

21.08.24
Ölçüm sıcaklığı 17 derece OG 1041

25.08.2024
Ölçüm sıcaklığı 19 derece 1030

Maya kokusu yok denecek kadar az ve çok güzel bir kokusu var. 25.08.2024 de ölçüm alırken tadına baktığımda maya tadının yok denecek kadar az olduğunu söyleyebilirim keza kokuda.
Buzdolabımın sıcaklığı sabit 9 derece.

Çok uzun zamandır ticari bira içicisiyim bence sonuç ticari biralara taş çıkaracak. Denemeni tavsiye ederim.

1 Beğeni

Buzdolablar normalde 2-4-6-8 diye gidiyor normalde sıcaklıkları. Sizin dolabın iç ölçüm ısısı mı 9 derece?

Htc-2 termometreyle ölçtüm, iç ve dış iki ölçümde 8.8-9.1 aralığında gösteriyor.

1 Beğeni

Sapma payı var tabii, doğru ölçüm yapan bir ölçerle ölçtüğümde 9 derece ölçtü ama dediğiniz gibi buzdolabı paneli 8 gösteriyordu :slight_smile:

1 Beğeni

Arkadaşlar ortalama 20 günlük biramın sonuç görüntüsü bu. Keşke hepinize birer yudum ikram edebilseydim :slight_smile:
9 derecede fermente ettiğim bu bira ticari biralar ile hiçbir farkı yok. Efes +1 malt biradan daha güzel bir malt gövdesi dahi var. Kendine has bir kokusu ve fazlaca gazlanmamış kesinlikle. Maya tadı mı? Eser yok. Kesinlikle ester veya maya ile alakalı bir tat yok. Mükemmel mi hayır ama mükemmele yakın.

5 Beğeni