Alışveriş Siteleri ve Tecrübelerimiz

vinomarket / yurtiçi kargo; gözüken plastik parça şişeleme çubuğunun ucu

1 Beğeni

Hitit malt’ın malt özlerini kullanan var mı? Fiyatları içinde maya olmamasına rağmen gayet uygun geldi. İçinde arpa, buğday, çavdar maltı varmış. İyi mi kötü mü bilemedim.

5kg şeker gerektirmeyen kitlerden bir tane almıştım. Hitit malt gibi şirketlerin ayakta kalmasını ve devam etmesini istiyorum ama o 5kg kiti bir daha almam ve tavsiye de etmem.

Şimdi baktım da, şu an satılan ürün zaten farklı. Belki eski problemleri gidermişlerdir.

1 Beğeni

Merhaba ben daha önce maya ve maltı Hitit malttan alıyodum bu sene buğday mayası kalmamış diye Kediköy’ü denedim. Maltı da ordan aldım yok böyle birşey maya değil canavar gönderdiler resmen. :smiley: Fermentis yazıyordu mayaları çok kaliteli.
Ürün paketlemesini falan da beğendim bi tek maltı kırılmış olarak satın alacaksan ekstra para istiyor 3 lira mı ne onun dışında gayet memnun kaldım. Belki tek kötü yanı sadece ana malt satıyor olmaları düz bira yapcaz artık.

3 Beğeni

Kırılma ücretini her site alıyor diye biliyorum. Kediköy mayasından ben de çok memnun kaldım. Hitit malttan bir kere tam tahıla ilk başladığım sıralarda malt almıştım memnun kalmamıştım. Ondan sonra da alışveriş yapmadım. Maalesef o kadar yazıp çizilmesine rağmen hitit maltta olumlu yönde hiç değişiklik olmaması şahsım adına şaşırtıcı. Onlar adına da üzücü diyeceğim ama, adamlar memnun demek ki.

5 Beğeni

Çeşit çok fazla değil belki ama “sadece ana malt” satmıyorlar.
Tüm çeşitler için click.

Mayaları %100 fermentis.

Yani haklısın aslında ben biraz minik üretici olarak kendi adıma konuştum o konuda.
Kazanım 10 litre olduğu için küçük yapıyorum ben marketten 5 litre su alıp onun bidonunu fermentör olarak kullanıyorum. Haliyle küçük gramajda malt kullanıyorum. Sırf Kediköy değil diğer tüm sitelerin kiloluk malt satması benim açımdan can sıkıcı bir durum oluşturuyor.
Keşke yarım kilo ve 250 gram seçenekleri de olsa. Mesela yüzde 10 oranında Münih maltını ben çok yakıştırıyorum aroma olarak ama kullanamıyorum işte.

1 Beğeni

Açtığınız maltı bitireceksiniz diye bir kural yok, açın, istediğiniz kadarı tartıp alın, kalanı ağzını sıkıca kapatıp bantlayın, serin ve güneş görmeyen bir yerde saklayın. Tabi bunun için bir de değirmen almanızı öneririm.

2 Beğeni

Küçük hacimde parti hazırladığım için değirmen çok maliyetli oluyor bana göre.
Tencere alacak param bile yok evdeki tencereyi kullandığım için bu şekilde küçük yapıyorum.
Maalesef bir süre böyle idare edecem.

Herkese merhaba Almanyaya gidecegim ve gitmeden oraya siparis verebileceğim bir site ariyorum. Bildikleriniz varsa paylaşırsanız sevinirim.şimdiden teşekkürler

1 Beğeni

brouwland ve braumarkt. İkisine de bakabilirsin.
brouwland büyük ve populer bir firma ama +1-2 gün geç kargo süreci var.
braumarkt bazı ürünlerde ve kargo ücretinde diğerine göre biraz daha ucuz ve çok hızlı kargo yapıyor. İkisi de UPS kullanıyor.

Geç kalmışım Durul hepsini fazlası ile yazmış :blush:

1 Beğeni

keg-o-beer.com sitesini deneyen var mı hiç? Bana güven vermedi açıkçası ama bir umut size sorayım dedim :slight_smile:

1 Beğeni

Herkese merhaba

Butik biranın pilsner kitini 1.2 kg malt özüyle 23 litre olacak şekilde kurdum. Yoğunluğu ölçtüğümde(23°) 1038 gördüm. Bu kitlerde sıkıntı yaşayan var mı benim gibi?

çok düşük olmuş cidden eskiden en azından 1045 çıkardı.

Biraz araştırma yaptım. Malum şikayet sitesinde bir kişi de benle aynı sorunu yaşamış

Şu tarih itibarıyla;
Butik Bira; Fiyatlar ve özellikle kargo fiyatları konusunda cazip. Fakat stoklar eski ve taze ürün bulmak zor.
BiraBurada; Ürünler daha taze ve daha profesyonel yaklaşım. Kargo fiyatları ve ürün fiyatları biraz daha pahalı.
Fermantasyon Market, biradas, kediköy gibi firmalar; Ürün detayları çok az yeterince ilgilenilmemiş paketlemeler (vakumsuz paketler v.s.) ve açıklamalar profesyonellikten uzak. Kargo zaten pahalı ona diyecek bir şey yok en avantajlı oldukları konu diğer yerlerde bulunmayan ürünler buralarda genelde oluyor.

4 Beğeni

ne zamandır kendilerinden ürün almasam da kediköyden aldığım maltlar hep taze çıkmıştı.

Şu anda stokta yok ama, ileride gelirse bakan olursa almayın demek için yazıyorum. 2015ten beri bira yapıyorum, bu kadar bulanık bir bira görmedim. O berraklatırıcı jelatinleri boşuna göndermiyorlarmış demek ki.

İlk olarak 4 kglik şeker eklenmeyen kiti kurdum. 50 Gr brewer’s Gold ile dry hop yapmıştım, bulanıklığı ona yordum. Sonra 2.3 kglik 1 kg şeker eklenen kiti kurdum, hiçbir ekleme yapmadığım halde o da bulanık çıktı. Bakalım bekledikçe açılacak mı?

1 Beğeni

Ben son 1 senedir Kediköy’den malt alıyorum gayet memnunum, bir keresinde şerbetçiotu aldığımda vakumu bozulmuş poşette gelmişti. Onun dışında hiçbir sorun yaşamadım. Biraburada sitesinden de alışveriş yapmıştım çok kötü paketlenmişti.

1 Beğeni