Armut Şarabı Yapımı

hocam o olmadığı için alternatif çözümler yaratıyorum napam :slight_smile:

1 Beğeni

Ben yapsam önce tadına bakarım, tatlı ise blenderdan geçirip kovaya alırım. Tatlı değilse şeker eklerim. 15 gün sonra aktarırım, posayı da tül ile süzer üstüne eklerim.
2. fermantasyon bitince imkan varsa buzdolabına, imkan yoksa hazır havalar soğukken balkona coldcrash’e.
Cam gibi olsun istenirse son bir aktarma ve cold crash’e devam, 1 hafta sonra da şişe.

1 Beğeni

Vahşi maya ile yapmadık, mevcut olana bir şey yapmadık ama kovaya az bir miktar şarap mayası ekledik. Yaparken inan hiç üzerine düşmeden hatta sıkma anında hijyen kurallarını bile istemeden fazlaca çiğneyerek oldu yine de sonuç güzel oldu :slight_smile: Bende refraktometre vardı şekeri onun ile kontrol ettik, sanki 1.090 gibi bir oranımız olmuştu.
Ben sana mutlaka bir ara ne gerek var demeden bütçeni ayarlayıp refraktometre almanı tavsiye ederim, bende ne gerek var diyenlerdendim, ama kullanmaya başlayınca inanılmaz rahat ve hızlı çalıştığını gördüm.

1 Beğeni

evet aslında pahalı diye kalmış aklımda ama gayet uygun fiyatlarda görüyorum şu an.

3 Beğeni

4-5 kg arası armutu içlerini güzelce temizleyip ince ince dilimledikten sonra fermentöre aldım.
2 lt kaynar suda 1 kg şekeri çözündürerek üzerine ekledim.
3 lt soğuk su ekledim.
5 gr kadar karanfil ekledim.
30 ml kadar limon suyu ekledim.
Mayasını ekleyip soğutmaya başladım. 15-17 aralığında fermente etmeyi planlıyorum.

4 Beğeni

Ufak bir bilgi;
Elma şarabı:cider
Armut şarabı: perry…

2 Beğeni

Armutları parçalayabilsen şekeri daha fazla alırdın aslında. OG kaç çıktı?

1 Beğeni

Abi olay ben armutları püre haline getirmeden yapma sevdasına düştüğüm için böyle oldu.

Şurdaki hesaplamam doğruysa şeker eklemesiyle 1090 civarına çıktığını varsayıyorum.

Günlük olarak kapağı açıp karıştırmayı düşünüyorum. Bu şekilde armutlar da bir miktar parçalanır.

Mayalara zarar vermezse çubuk blender sokup parçalayabilirim :smiley:

Evet bu yöntemle güzel sirke oluyor :slight_smile:

Mayalar çalıştıysa dokunma, çalışmadıysa olabilirdi. Ama yine de kendi haline bırakmalısın.

2 Beğeni

:smiley: hayaller şarap gerçekler sirke diyosun.

Bi videoda eleman açıp karıştırıyordu bol bol. Üzüm şarabı yaparken de ilk hafta açık ilerlediğimiz için bana mantıklı gelmişti. Neyse dokunmiyim :slight_smile:

Karıştırıyor derken kapak kırma diyorsan yapman lazım zaten, ama oksijenlendirmek sıkıntı olur.

Ona benzer birşey yaptım. Kapağı yandan aralayıp şöyle bir karıştırdım alt üst olsun diye. Yarın bi daha bakayım sadece üstten bastırayım. Üstte kalan meyveler küflenebilir sonra.

Sen maya eklemedin sanırım? Biz erikten yaparken az miktar şarap mayası eklemiştik herhalde bu nedenle hiç karıştırmaya gerek kalmadan canavar gibi çalıştı hatta taştı bile :slight_smile: Öyle veya böyle kesin oluyor, sirke olacağını hiç sanmam, eline sağlık :slight_smile:

1 Beğeni

Yok ekledim. Beyaz şarap mayası kullandım hatta.

1 Beğeni

Ben de amazonda buldum, hep aman ne gerek var diye ertelediğim refraktometreyi aldım :slight_smile:

4 Beğeni

Sana kesin lazımdı. Özellikle şarapta büyük kolaylık.

1 Beğeni

13 gün sonunda bugün süzme işlemini yaptım. OG 0,996 çıktı.
Fermantasyon boyunca bazen günde bir, bazen iki günde bir karıştırdım.
Tüm süreç boyunca 15 derece civarlarında fermente oldu.
2 kere elime eldiven geçirip armut parçalarını yoğurdum.
Kullandığım armutların pek kaliteli olmamasından ötürü bazılarının hala sert kaldığını gördüm. Bunu kesinlikle bol sulu ve tatlı yaz armutlarıyla yapmak lazımmış.
İlk 5 ltyi direkt pet şişeye alıp tekrar çökelme için 15c soğuğa aldım.
Kalan posaları sıkıp 2 litre daha sıvı çıkardım. Muhtemelen bunun yarısı tortu olarak çöp olacak. Onlar dolapta 5cde.
İlk çökelme sonrasında 1 hafta daha 15c civarında tutup oda sıcaklığına alacağım.
Fermantasyon bittiği için pms eklemesi yaptım.

Şu anki tada gelirsek; alkol tadı baskın, hafifi bir armut kokusu var. Dry tabir edebileceğimiz bir kıvamda. Karanfil tamamen uçmuş. Renk büyük oranda başta eklediğim poşet çaydan geliyor (onu parçaları yoğururken patlattım yanlışlıkla :smile:) 1010larda fln bırakıp biraz tatlı kalmasını istiyordum ama yakalayamadım. Eğer dinlendiği aylar boyunca tadı oturup birşeye benzemezse tüketmenin farklı yollarını aramam gerekecek :confused:

1 Beğeni

Bunu biraz açabilir misin?

Onu düzelteyim aslında. Olaya senin şarap yapımı yazınla başladığım için %2lik solüsyon ekipman temizliği için, %10luk solüsyon aktarımlarda ekleme için diye kodlanmış kafamda :slight_smile:

20 ltye 1 gr pms hesabı üzerinden 0,25 gr direkt olarak ekledim içine.

1 Beğeni

%10’luk bir solüsyon yapıp eklenecek hacmin yarısı kadar ml ekleme hesabı bana en kolay geleni.
Aynı şey ama ben öyle daha kolay hesaplıyorum.
Umarım güzel olur.

1 Beğeni