Bir Fermentasyon Dolabı Projesi: Dijitsu DW90 Şarap Soğutucu

Merhaba arkadaşlar,

Yaz sıcaklarının başlaması ile beraber bira mayalamak için dolap kullanmak farz oldu. Bu nedenle fermentasyon için bir dolap satın almaya karar verdim. Fazla yer kaplamayacak, kompakt bir şey olması benim açımdan elzemdi. Birçok farklı dolaba baktım fakat baktığım modeller ya çok büyük, ya da çok küçüktü. Uzun lafın kısası, Dijitsu’nun DW90 şarap soğutucusunu satın aldım ve benzer arayışlar içerisinde olan arkadaşlara fikir vermesi açısından tecrübelerimi paylaşacağım.

Öncelikle dolap şu: DW 90 - Dijitsu
Dolabın asıl üreticisi ise “midea”: Wine Cooler MDRW150FGG22 | Midea.ge

  • Sıcaklık ayarı 5 ila 18 derece arasında ayarlanabiliyor. Ale-lager mayalamak için uygun bir sıcaklık aralığı olduğundan harici termostat kullanma ihtiyacı duymadım.
  • Dolabın içine plastik mayalama kabı sığmıyor, enden kurtarmıyor. Collar takılırsa sığar ama uğraşmak istemedim. Fermentasyon kaplarımı paslanmaz çeliğe geçirmek gibi bir niyetim vardı, yeni kap aldım.
  • Fermentasyon kabı olarak PASSAN’ın 30 litrelik güğümünü tercih ettim. Dolaba tam sığıyor: https://passan.com.tr/urun/30-lt-paslanmaz-celik-kapakli-klipsli-sut-tasima-gugumu/
  • Dolap aşırı sesli çalışmıyor.
  • Dolabın soğutma performansı yaz günleri için yeterli.
  • Gügüm + 2 şarap şişesi alabiliyor :slight_smile:
  • Hızlı soğutma için gügümün sağına soluna ice pack sıkıştıracak alan var.

Fotoğraflar:


Hava çıkışı için çelik kapağı delip bir tane ball lock gaz postu taktım. İş görüyor :slight_smile:

9 Beğeni

Dolap çok şık duruyor emeğinize sağlık. :clap:

Bir başka Dijitsu pojesi :grinning: ikici el alındı plastik kova için ekleme yapıldı. İkea raf ile boşluk doldurdum. Rafın altına eşit sıcaklık dağılımı için 220v buzdolabı fanı ekledim. Kapak için geniş mıknatıslık kapak kilidi kullandım. Mdf nin kenarları verniklendi. Mdf nin dolaba yapışması için pattex one for all yapıştırıcı kullandım. Sıcaklık kontrolü harici stc1000 ile yapılıyor. Kış mevsiminde de balkonda duracağı için ısıtıcı film eklemesi yapılacak.

7 Beğeni

Fermzilla konik fermenter sığar mı acaba içine?

İç ölçüleri nedir?

Fermzilla allrounder sığar.

Ne kadara nereden aldınız?

Konik fermenter sığmaz hocam. Koyduğum gügümün 33.5 çapı var, tam sığdı. All rounder için de buradaki speclere bakılırsa 35.2 cm çapı var, fabrika çıkışlı haliyle sığmayacaktır. Collar ile en genişletilerek sığdırılabilir.

7200 - Trendyol: https://www.trendyol.com/dijitsu/dw90-sarap-sogutucu-p-745785829

1 Beğeni

Güğümün kenarlarından dolaba kadar baya boşluk var gözüküyor. 1.7cm lik farktan daha çok boşluk var sanki. İç çapını siz kendiniz ölçtünüz mü dolabın?

Elinize sağlık, harici bir termostatla kullanmakta fayda var diye düşünüyorum,dolabın kendi termostatının çok hassas olmamasına karşılık.sağlıklı bir fernentasyon süreci için sıcaklık dalgalanmasının minimumda olması iyi olur.

3 Beğeni

Elinize sağlık ikeanın bu raf içi ayırıcı ürününü ben de dolap içi bardak ayırıcı olarak kullanıyorum ama kişisel görüşüm bana çok sağlam gelmedi. Kovayı bu ürünün üzerine koymaya cesaret etmezdim. Zaman içerisinde bende vidaları gevşedi, bilginize

1 Beğeni

Selamlar,

Dolabın iç ölçüleri şu şekilde:

Yükseklik: 53cm
Genişlik: 40cm
Derinlik: 33.5cm

Evet, dediğiniz gibi yanlardan pay var fakat dolabın arkası ile ön cam arasındaki mesafe iki yan duvar arasından daha az. Dolayısıyla çapı 33.5’tan büyük silindirik bir kap sokmanız collar olmadan mümkün değil.

1 Beğeni

Evet, ben de bundan endişeleniyordum aslında, teyit için şu an harici bir termometre ile de ölçüm yapıyorum. Dolap 18 dereceye ayarlıyken güğümün sıcaklığı 17.7-19 derece arasında geziyor, bana makul geldi. Gügümün termal kütlesi büyük olduğu için kapağı açıp kapamadığım sürece dolap içi sıcaklık sabit ve yavaş bir oranla yükselip düşüyor.

5 Beğeni

selamlar, dolabın fermenter koyduğunuz yerden yukarıya doğru ölçüsünü paylaşabilir misiniz? 2 aydır bakıyorum bu dolaba ama kompresörden yukarısı ne kadar bilemedim. acaba benim snub nose buna sığar mı? elinize sağlık bu arada

hocam selam:

İç ölçüler burada yazdığım gibi, fermenteri koyduğum raftan yukarı kadar 53 cm.

1 Beğeni

çok teşekkürler. benim için en az 75 cm gerekli. bu kurtarmıyor. biraz daha yüksek olsaymış corny de sığarmış.

Kompresör önündeki boşluğa koyunca 1 adet corny sığıyor :slight_smile: