Bir Fermentasyon Dolabı Projesi: Dijitsu DW90 Şarap Soğutucu

Merhaba hocam,

Kaba basınç uygulamayı denedim, yaklaşık 3-4 psi civarında üst contadan kaçırmaya başlıyor. Kanımca daha kalın bir conta ve ekstra sıkıştırma mandalları ile basınç altında fermentasyon yapılabilir. Gügümün duvarları yeterince kalın, 10-15 psi gibi rakamların problem olmayacağı görüşündeyim fakat bu kapların basınca uygun üretilmediğini ve herhangi bir testten geçmediğini de unutmamak lazım. İşe daha uygun bir fermenter bakmanızı tavsiye ederim.

1 Beğeni

Ben de ikinci el bir buzdolabı alarak fermantasyon için bir dolap yaptım. Termostatlı priz kullanıyorum. Bir hafta oldu biraları yapalı şuana kadar bir sıkıntı olmadı yaptıktan sonrada şişeleri dizip bira dolabı olarak kullanmayı düşünüyorum. Buzluk kısmını iptal ettim. Aradaki mekanizmayı sökerek fanı sürekli çalışır hale getirdim böylece buzluk ve alt kısım aşağı yukarı aynı sıcaklıkta oluyor.

4 Beğeni

Bu konu hakkında detay verebilir misiniz? Varsa fotoğraf vs çok iyi olur.

3 Beğeni

Benim dolap biraz eski aslında bu düzeni biraz tesadüf eseri yaptım alt tarafı düzgün soğutmuyordu ben de aradaki bu parçayı söktüm yukarıdaki soğuyan havayı aşağı çeken bir fan gibi bişey var içerisinde ancak düzgün çalışmıyor gibiydi. Sonra acaba yukarısı ve aşağısı aynı olabilir mi düşündüm ve çeken bir fan ekledim fotodaki.

Daha da iyi olunca yukarı buzluktaki aşağı hava üfleyen fanı sürekli çalışır hale getirmek geldi aklıma sadece dolap çalışınca çalışıyordu. Onu da söküp baktığımda 220 volt ile çalıştığını gördüm. Söketini söktüm kestim ve direk prize bağladım. Çıkan beyaz kabloda onun kablosu. 15 -20 derecelerde istediğim gibi bir sorun yok ama 2-3 derecelerde denemedim henüz.

3 Beğeni

Hocam buzluklu dolaplarda evaporator (gaz boruları) sadece buzluk kısmında dolaşıyor. Buzdolabı kısmı o sizin aradaki fan ile soğutuluyor. Aşağı kısımdaki termostat fanı açıp kapatıyor. Eğer fan sürekli çalışırsa kocaman bir buzdolabınız olur :slight_smile:

Tam olarak onu yapmak istedim böylece bira koyacak daha çok alanım oldu. :blush:

1 Beğeni

Bu dolapla ilgili en merak ettiğim şey dolabın ses seviyesi. Rahatsız edecek bir ses var mı? Aynı odada uyunur mu mesela? 2 metre kadar uzaktan sesi duyuluyor mu sürekli?

Ses seviyesi çok değil. Dolabın çalıştığı odada bir arkadaşım uyumuştu. Sabah sordum rahatsız oldunuz mu diye. Hayır dedi. Tabi bu kişiden kişiye değişir.

Dolapla genelde gün boyu aynı odadayım, ben çalıştığını fark etmiyorum. Tabi aynı odada 2 tane daha dipfriz olduğunu da belirtmem gerek :slight_smile:

Merhaba cihazla alakalı kullanımda karşılaştığınız başka sorunlar çıktımı. Memnunmusumuz

Şu ana kadar bir sorun yaşamadım. Gayet güzel çalışıyor.

1 Beğeni