Bira Fotoğraflarımız

Musluk suyu kullanılamaz. Kaynatma yapılsa bile ölmeyecek bakteriler spor üretir daha kötü olur. İçme suyuyla da temizlik yapamayız. Su sıkıntısı varken bira şişelerini içme suyuyla temizlemek doğru olmaz.

@BEERKING geçmiş olsun diyebiliyorum sadece… Umarım tekrar yaşamayız bu acıları. :disappointed:

2 Beğeni

Çok teşekkürler. Umarım bir daha kimse yaşamaz.

1 Beğeni

İlk önce geçmiş olsun.

Çok acil ise boşalan 0,5lt ya da 1,5lt su şişelerini kullanmayı deneyebilirsiniz. İdealden çok uzak bir çözüm ama başka çözüm yoksa… 0,5lt pet şişe deneyen birini biliyorum.

Kalınlığından dolayı 1lt kola şişelerini düzenli olarak kullanıyorum, sorun olmuyor. Tabi ki 1lt kola şişesi ve su şişesi arasında çok fark var. (her kovadan 4-5 kola şişesi dolduruyorum, gerisi cam şişe)

Tahminime göre kovada bekletmeyi tercih edeceksiniz…

Güzelim belçikalıları gazlanamayacakları, hava alıp okside olacakları su şişelerine almak bana hiç mantıklı gelmedi. Bu süreçte kovada kalmaları daha mantıklı gibi geliyor.
50 litre birayı koyabilecek kadar kola içebileceğimi de zannetmiyorum ki onu da sanite etmek lazım. Yine başa dönüyoruz.

1 Beğeni

Carafa3ten gelen malt tadı ve acılığı bayağı hissediliyor. Renk beklediğimden koyu oldu. Tam kışlık bir bira oldu.

6 Beğeni

250 gr carafa 3 biraz fazla kaçmış olmalı. Seneye kışa ancak içilebilir sanki

Bu haliyle de sevdim ben. Bu yaza biter bu :slightly_smiling_face:

1 Beğeni

Renk ve gövde tam istediğim gibi oldu. Tadı da çok iyi, yapmak istediğim biraya benzemiş. Biraz buğday arttırılabilir. Şerbetçi otu, aroması, tadı ve kokusu ile yerinde olmuş. Acılık güzel kendini hissettiriyor. Gayet güzel içilir bir bira oldu.

17 Beğeni

İlk tam tahıl german pilsim. Şişeleme şekerini doğrudan eritip kovaya döktüp karıştırdım. Puslu görüntü o yüzden ama 1 sene sonunda forumdaki kişilerin bahsettiği o kitteki yapay tadı çok net anlıyorum şuan. Hobimi bu noktaya evriltmemde emeği geçen tüm foruma teşekkürler :pray:

16 Beğeni

İlkler asla unutulmaz

3 Beğeni

Tebrikler yolunuz açık olsun :fire::fire:

1 Beğeni

Bu da benim kendi yaptığım 3. Tam Tahıl biram. German Pils . Ve nihayet bu kez “tamam olmuş bu” dedim. Gerçekten çok keyifli bir hobi . ( Bu foto fermenterin kalanını şekerle şişelediğim biradan. Fıçı çok daha berrak ) Biradaş 36 maya ile kurdum , 8 günde fermantasyonu 1.007 ile tamamladı. Bu mayayı ilk kez kullandım , gerçekten herşeyi ile çok başarılı. Şahane çökelme yapıyor. 2 gün Cold Crash sonrası da fıçıladım. Her zaman söylüyorum bu uygulamadan çok yararlandım. Hala da yararlanmaya devam ediyorum. Emeği geçen tüm arkadaşlara tekrar tekrar teşekkürler ediyorum. :pray:

11 Beğeni

Fg biraz düşük bitmiş

Puslu görüntünün bununla alakası olmaz, soğutmanız yavaş olmuş olabilir vb

1 Beğeni

Deprem korkusundan en hızlı şekilde şişele kaç taktiği.

10 Beğeni

Buraya ChatGPT üzerinden aldığım reçeteyle “New Castle Brown Ale” üretimimin fotoğrafını bırakmak istedim. Sadece orijinalini yenilerde tattığım için acılık değerinin bir miktar yüksek olabileceğini düşünüyorum. Bir sonraki sefer oranlarla oynayıp tam tadı yakalayabileceğime inanıyorum :slight_smile: . Fakat açıkçası bu birayı yapmak için aldığım malzemelerden arta kalanlarla yapmak için tarif aradığım brewerfriends sitesinde bir tarif buldum ve biraz değiştirerek ürettim. Çok umudum olmadığı için hiçbir detayını kaydetmedim. Ama MÜKEMMEL oldu, umarım o tarifi tekrar bulabilirim.

Tam tahıl yapmaya başladığımdan beri fark ettiğim şey, benim için biranın acılığı çok önemli, bunun için şerbetçiotları konusunda kafayı yemiş durumdayım. Daha önce birkaç reçete revize etsem de son tarifteki o reçeteyi revize ettiğimde anladım ki ne yapıyorsam yazmalıyım. Sonuç olarak ne üretiyorsak yazalım arkadaşlar, hepinize afiyet olsun :).

8 Beğeni

Grainfather, brewfather, brewersfriend , brewsmith veya brew tracker gibi uygulamalarla oluşturduğunuz reçeteleri kaydedebilirsiniz

5 Beğeni

Bu arada IBU’nun nümerik olarak çok bi anlamı yok. Bi tür birada 35 ibu damağınıza acı gelirken başka bir tür birada 70 ibu farkedilmeyecektir belki de.

4 Beğeni

Bir de mart bitti artık. Marteniçkayı bi dala asmanın vakti geçiyor :innocent::smile:

3 Beğeni