Bira Kovada Bekleme Süresi

Evet butik bira başlangıç kiti daha siselemedim.maya 19 derece de attım fakat sabah kova üzerindeki termometre 25 gösteriyordu hemen soğutmak için buzlu su leğen yaptım sürekli buz takviyesi yapıyorum 17-23 derece arasında tutmaya çalışıyorum 1005-1010 gibi siselemeyi düşünüyorum.

1 Beğeni

üç ay sonunda şişelediğim bira oldu

2 Beğeni

Şu ana kadar sadece bir defa uzun süre beklettiğim bir bira hiç gazlanmadı, uzun süreden kastım 1 ay ve ötesi. Bunun haricinde sorun yaşamadım.

İnternette izlediğim videolarda genelde fermantasyon biter bitmez şişeliyorlar, yada o yönde yönde tavsiye ediliyor. Müsatlik durumuma göre 7 gün ila 15 gün arasında şişelemeye çalışıyorum… Tabi ki ilk önce SG olçümü yapıyorum.

Deprem nedeniyle hatayda kalan şişeleyemediğim kovada bekleyen biralarım vardı:

1. Belgian dark strong ale
  2. Belgian single

Yaklaşık 7 ay kovada kaldılar. Geçen hafta bunları şişeledim. Yüksek ihtimalle içinde canlı maya kalmadığını var sayarak elimdeki m31 toz mayayı suda uyandırdım ve steril bir enjektör yardımıyla şişelere 1-2 cc ve şişeleme şekeri koyup şişeledim. Daha 1 hafta olduğu için gazlanması konusunda yorum yapmam mümkün değil ama daha uzun süre daha biralara dokunmayacağım için gazlanır diye umuyorum

3 Beğeni

Biram kovada 3 gündür hidrometre aynı değeri gösteriyor bugün şişelemeyi düşünüyorum fakat biramda ciddi bir acılık var daha fazla beklemeli miyim yoksa şişelemeye geçeyim mi?

Pale ale ipa neiipa gibi bir bira değilse 3 haftadan önce şişelemem

tam 8 gün önce biraburadanın bohemian kiti kurdum 1.5kg malt özü ile birlikte. kurma sırasında hidrometre kırıldı graviteyi ölçemedim üstüne bir de mayayı döküyorum diye yanlışlıkla 25gr maya besinin tamamını döktüm :rofl: Mayşe mayayı attığım andan itibaren 19-20C bandında sabit sıcaklıkta, 2. günden itibaren çoşkulu bir gaz çıkışı oldu dün itibariyle de gaz çıkışı azaldı ama ara ara devam ediyor. hidrometrem hala yok sizce ne yapmalıyım ne zaman fıçılamalıyım?

kışın uzun, yazın fazla beklememeli

Fıçılayacağınız için çok fark etmez aslında.
Aslında kit biracılığının söylemlerinden aklımıza kazınan bir şey ve çok da geçerliliği olmayabilir ama ben olsam üç hafta bekletirdim. Bazı türlerde tabii ki çok daha hızlı ya da çok daha yavaş olabiliyor ama kit zamanından hatırladığım kadarıyla, bende üç haftadan uzun süren bir fermentasyon olmamıştı.

1 Beğeni