Bira Nasıl Yapabilirim

4 litre daha az kurmanız başlangıç Yoğunluğu (original Gravity - OG)nin yüksek olmasına sebep olacaktır. yani 23 litreye göre biraz daha yüksek alkol oranı

1 Beğeni

Bana sorarsan cam damacana işine girişme, temizliği uğraştırır, ağır ve biçimsiz olduğu için her zaman kırılma riski taşırsın, birayı cam damacanadan kovaya aktarırken fazlaca hava karıştırma ihtimalin var, eğer ikinci fermantasyo yapıp durulması için beklemeyeceksen çok da şart değil. Direkt kovada 19-20 litre kurulum yapıp şişeye şekeri ölçüsene göre koyup şişelerdim, ben senin yerinde olsaydım. Bu şekilde yapman, yani cam tamacanada yaptıktan sonra kovaya alıp şeker ekleyip şişelemeinin, sana çok büyük bir fayda kazandırmaz diye düşünüyorum. Her bira kitini verilen su miktarından bir kaç litre daha düşük kurman Baltazar’ın da dediği gibi biraz daha yüksek alkol ve biraz daha yüksek gövde kazandırabilir. Damacana temizliğinde başlarda çok dikkat etsende bir kaç seferden sonra ufak bir dikkatsizlik ile kırma riskin oldukça fazla, Ben kırmıştım :blush:

3 Beğeni

Ayrıca 19 litre damacanaya 19 litrelik mayşe koyarsanız fermentasyon aşamasında taşar muhtemelen. Cam damacanalar riskli çünkü kırılmaları halince ciddi sonuçlara yol açabiliyorlar. Ayrıca pratik de değiller. Başka imkan varsa cam için ısrar etmeyin derim.

2 Beğeni

Cam damacana düşünmemdeki sebep okuduğum yorumlar da kovada fermantasyon sonrasında koku kalabiliyor olması ve çizik oluşma ihtimali. Birde aktarma yapıp 1-3 gün soğuk dinlendirme sonrası şişelemek berraklık kazandırabilir gibi düşündüm.

Cevap ve yönlendirmeleriniz için teşekkür ederim

Bira şişesi konusunda tavsiye edebileceğiniz bir ürün var mı?

19 litrelik damacanada 15 litrelik anca kurulur. fermentasyon sırasında boş yere ihtiyaç oluyor . en iyisi kovaya kurmak . musluğu falan herşeyi hazır . çizilme falan çok kafaya takılacak şeyler değil. silikon veya plastik spatula kullanırsın olur biter. silikon kullanırsan çizilme diye birşey olmaz.

1 Beğeni

Peki cam şişe için, metro marketde satılan perge bistro lager bira şişesini kullansam sorun olurmu? Boş şişe fiyatına içinde birası ile almak sanki daha mantıklı gibi:)

Kullanan arkadaşlarımız var. Sorun olmadığını söylüyorlar.

1 Beğeni

Şişe tamam o zaman :slight_smile:

Her kapaklama makinesi kapatmıyor, dikkat edin.

Biraburada dan aldığım set içinden çıkan mevcut. Epeydir düşünüyordum yapmayı, 1-2 haftadır YouTube ve forum yazışmalarını okuduktan sonra karar verip set aldım.
Şişe konusunda da depozitolu şişelerin hepsi çek aç kapağa dönüştürülmüş ve alet bunları kapatırmı emin olamadım.
Tavsiyeniz varsa boş şişe almak yerine, hem şişesini kullanabileceğim hemde birayı keyifle tüketeceğim biçimde bütçemi kullanmak isterim.

Ben o bahsettiğiniz şişelerden 100lerce kullandım bir problem yaşamadım. Çek-aç kapaklı şişeler normal kapaklarada uyuyor diye yazılmış internette bira kiti ve malzeme satan sitelerde. Tabi benim şişe kapaklamak için kullandığım alet bu

Sizdeki bu şişeler için uygun mudur, denemediğim için bilemiyorum.

2 Beğeni

Bu aletin kırmızı olanı aynı muhtemelen, çek aç uygun oluyorsa depozitolu herhangi bir şişe de o zaman dediğiniz gibi olabilir.
Teşekkür ederim

@Recai belirtmiş zaten, depozitolu şişelerde sorun yok. Bistro şişelerini her kapaklama aleti kapatmıyor. İsterseniz deneyin.
Sitelere göre isim değişiyor ama aşağıda fotosunu paylaşacağım alet hemen her şişeyi kapatıyor.

Elinizdeki kırmızı renkli olan kapaklama siyah olana göre daha başarılı.
Tesadüf eseri üçüde var bende.

3 Beğeni