Bira Sitelerinin Sattığı Maya Markası

Arkadaşlar biraburada.com sordugum zaman mayalarının fermentis olduğunu söylüyorlar. Kediköyde ayni şekilde. Linkte fermentisin 11.5 gramlik mayasının fiyatını görebiliyoruz ve diğer mayalarınınkinide. Bilen varmı cidden fermentismi satıyor kendi mayaları

Aklınıza takılan her soruya başlık açıp lütfen konu başlığı kirliliği yapmayın.

13 Beğeni

@Msk Konunun kilitlenmemesinden yola cikarak en azindan arkadasimiza cevap olsun diye yorum yapmak istedim.

@anon20317985 Kapali orijinal pakette olmayan urunlerin ne oldugundan asla emin olamazsiniz. Bahsettiniz firmaLAR ucuza sattigi urunu "Amerikan Ale mayasi’’ olarak satiyor. Bu siniflamaya giren onlarca cesit marka ve farkli ozellikte maya var.

Sordugunuzda Fermentis cevabi almaniz tamami ile saticinin vicdanina kalmis, Bu butun firmalar icin gecerli. Ucuza olmasinin sebebi en iyi ihtimalle bunlari bulk olarak temin edip kendilerinin kucuk paketlere bolmesidir. Bu durumda Paketleyen firmanin uretici firma kadar steril ortam saglamayacagi turkiye sartlarinda asikardir.

tavsiyem orijinal paket urunlere yonelmenizdir. Yurtdisi siteleri bir tik ucuza geliyor.

Ayrica,

2 Beğeni

Herkesin bildiği gerçekler var : bence bunları burada bir kez daha tekrar etmek abesle iştigal değil:

Ale diye piyasaya sürülen us-05,
Lager ise büyük ihtimal w34/70,
Buğday birası da wb-06,

Bazı arkadaşlarla ters düşebiliriz ama eski forum da çöktüğüne göre bu işe yeni başlayan bir forum üyesi bu soruyu başka nerede sorsun??

Bu arada bizim mayamız farklı, biz başka bir şey veriyoruz diyen ticari arkadaş gelir buraya paylaşır,

1 Beğeni

Şurada sorabilir :

Burada değil:

4 Beğeni

Bilmiyorum daha katılımcı ve davetkar olabiliriz, bu kadar kategorici ve katı olmanın anlamı yok gibi. Ben de burda çoğunuzdan bu konuda daha ileri değilim, açıkçası artık bir şeyler sormaya çekinmeye başladım…

Önceki forum kökten patlamasa derim, haklısınız adam gitsin okusun, öyle birşey de yok.

2 Beğeni

Benim soru soranla ya da sorulan soruyla problemim yok, tek isteğim yeniden kurduğumuz bu forumu başlık çöplüğüne döndürmemek. Doğru kategori altında ve şart değil ama mümkünse başlık altında sorulan bir şeye kim ne diyebilir ki?

8 Beğeni

Katılıyorum @Msk ya
Sohbet muhabbet var herşeyden öte. Oraya yazılabilir. Arama alanına “Maya saklama” yazınca karşıma bu konunun çıkmasını istemem ben.

3 Beğeni

3 konumun 2 sini kitlediniz :frowning: soru sormaya çekinmeye başladım vallaha

@anon20317985 Soru sormak için başlık açmanıza gerek yok. Forumda soracağınız soru ile ilgili başlıklar var. Oralar da sorabilirsiniz. Örneğin, bu açtığınız başlık yerine ben bu yazıyı “Sohbet Muhabbet” başlığında yazardım. Orada da konu hakkında tartışılırdı. Forum başlık çöplüğüne dönüşürse işlevselliğini yitirecek, aranan bilginin bulunması zorlaşacaktır. Bence yönetimin bu konudaki hassasiyeti doğru.

6 Beğeni

Kategori ve başlık konusunda @msk’ya hak verdim sonuna kadar. Bence de bunun ayrı bir başlıkta yer almasına zerre kadar gerek yok çünkü bu başlık altında yer alacak bir bilgi yok. Tamamen gereksiz ve tamamen spekülasyonla dolacak ve herhangi birine fayda sağlamayacak bir konu. Anlamsız, gereksiz ve işe yaramayacak bir fazlalık.

Daha katılımcı ve davetkâr olabilmek icin öncelikle karşı tarafın soru sormak için soru soruyor olmaması ve tartışma yaratmaya meyilli, agresif tarzını bir kenara bırakması lazım.

Arkadaşımızın sorduğu sorulara verilen yanıtları okuması ve okuduklarını anlamaya ve kendi fikirleriyle aynı doğrultuda olmadığında da kabul etmeye çalışması lazım.

Ayrıca, burada kalıcı olmak gibi bir niyeti var ise, sorularını ve yanıtlarını da daha düzgün ve anlaşılır bir Türkçe ile ifade etmeli.

Hiç kimse kusura bakmasın, zaman harcayıp yazdığım yanıtları okumaya uğraşmayan, okuduklarını dikkate alıp anlamaya çalışmayan ve sadece yazmış olmak için yazan biri için daha davetkâr olmak gibi bir zorunluluk hissetmiyor ve bunun için harcayacağım zamana da kayıp olarak bakıyorum.

12 Beğeni

Bu forumdaki katılımcların kaç tanesi benim sorduğum bu soruyu biliyordu ? Bence bu sorunun cevabını hala kesin olarak bilmiyoruz ve Maya fermantasyonda çok önemli bir faktördür. Soruyu yanlış yerde sormuş olabilirm ama bence önemli bir soru olduğunu düşünüyorum. Sizin veya diğer katılımcıların verdiği cevaplarıda baştan sona okuyorum okumadığımı nerden çıkardığınızı anlayamadım. Benim hakkımda yapmış olduğunuz yorumlarada katılmıyorum sizin kendi görüşünüzdür. Belkide yönetim yeni katılımcılara karşı biraz daha nazik ve hoşgörülü olabilir. Mesela buradan cevap yazmak yerine özelden uyarı gelebilir yada tavsiye verilebilir ?

Dikkat ederseniz bu konu dışında gelişti açtığınız başlık. Eğer konu sadece açtığınız başlıkla ilgili olsa en fazla iki cevap olur en arkalarda kalırdı. Konunun özeline gelecek olursak;
Bir ara 11 gr lık paket mayaların ithalatının yasaklandığı yönünde söylemler olmuştu. Sanırım bu durumdan dolayı kiloluk ya da yarım kiloluk getirtip onları kendileri paketliyorlar. İsimlerini de direkt yazamıyorlar (yani mayanın markası ve türünü) . 11 gr lıkları getiren firmaların da genelde bavulda getirttikleri söyleniyordu. Bunların hepsi söylem ve legaliteye aykırı olunca forumda çok konusu geçmiyor.

Mümkün olduğunca sorularınızı uygun başlıklara açarsanız daha çok insan yardımcı olacaktır.

10 Beğeni

@anon20317985 Bunun cevabını bilmek için alim olmaya gerek yokki. Benzer uygulamalar bu forumda bile yapıldı. 500 grlik tek paket mayalar alınıp isteyenlere gramlık tüplerle fln gönderildi. Bunun benzerini bu sitelerde yapıyor. Bunu ayrı sattıkları ürünlerin ambalajlarından anlarsınız zaten.

Bende görece bu sitede yeniyim. Belki 1-2 sene oldu katılalı ama hala kendimi öyle hissediyorum. İlk başlığımı açmak için aylarca beklediğimi hatırlıyorum. Söze girmek için günlerce okuduğumu hatırlıyorum. Hiç bir zaman cümlelerimi bence böyledir siz bilmiyorsunuz diye şekillendirmediğimi hatırlıyorum. Bunun tek nedeni de buradaki insanların emeğine olan saygımdır. Senelerini, günlerini gecelerini bu işe adayıp bilgilerini karşılıksız olarak paylaşıyorlar. Resimlet videolar çekip burada klavuzlar oluşturuyorlar. Size üst perdeden konuşuyormuş gibi gelen bu tavırlar aslında sizin yaklaşımınızdan, ben bilirimci tavrınızdan kaynaklı. Ben hiç birinden böyle bir yaklaşım almadım. Hepsi de pambık gibi insanlar.

Burada facebook bira gruplarında aşina olunan uygulamaları terk etmek lazım. Her başlığın altına bence böyle, yok asıl böyle diye yazmamak lazım. Ya da akla gelen her soruya başlık açmamak lazım. Misal ben hala bir kaç facebook bira yapım grubuna üyeyim ve standart her gün tuborga benzer kit hangisi sorusunu görüp fitil oluyorum. İşte o an bize çok önemli gelen bazı konuların buradaki üstadlara da nasıl geldiğini hissediyorum. Bence çok sabırlı insanlar bunlar.

11 Beğeni

Burada aslında titiz davranmamızın sebebi, sorulan sorunun cevabına mümkünse tek başlıkta ulaşabilmeniz, bunun da tecrübesini önceki forumda yaşadık, o kadar gereksiz başlıklar vardı ki, baştan ipin ucu kaçınca yakalayamadık, o yüzden gereksiz başlık açılmasını önlemek istememiz de forumdaşlarımız için, yanlış anlaşılmak istemeyiz, bunun için birbirimizi daha iyi tanıyabilmemiz için cumartesi zoom buluşmaları yapıyoruz, ve herkesi bekliyoruz…

10 Beğeni

Doğru söylüyorsunuzda bende öğrenmeye çalışıyorum ve elimden geldiğince elimdeki dataları paylaşıyorum buradan ( tabi hazır kit olduğu için buraya önemsiz geliyor ) . Sizlerin yapmış olduğu çalışmalarıda göz önünde bulundurunca bende tam tahıla geçicem ancak maddiyattan geçemiyorum şu anda ve öğrenmeye çalışıyorum. Tam tahıl jet 30 konusundada sorduğum soruları kucumseyenler bile oldu. Bu konu açılması veya açılmaması tartışılabilir ama önemli bir konu olduğunu düşünüyorum. N11 de gordum buyuk maya paketlerini. Sanırım dediğiniz gibi yapıyorlar.

Hevsesinizi ve heyecanımızı gayet iyi anlıyorum. Hepimiz bu hobiye başladığımızda benzer duygular hissettik ve aklımızda deli sorular vardı.
Lütfen hevesinizi ve heyecanınızı kaybetmeyin ve arkadaşların yukarıdaki yazdıklarını lütfen kişisel algılamayın. Amaç forumun bütünlüğünü ve içeriğini korumaktan ibaret.
Ben de nisbeten yeni katılmış bir üye olarak ne kadar emek harcadıklarına şahitim.
Forumun başlangıç seviyesinden ileri seviyeye kadar tüm hobidaşlarımız için güzel bir kaynak olması ve tartışma ortamı yaratması için çabaları aşikâr.
Soru sormak özgürlüktür, cevap verip vermemekte. Ama forumun esas amacından uzaklaşmamak lazım. Benzer konular ya da genel konular ( sohbet muhabbet) bu tarz konular için biçilmiş kaftan.
Ben kendi adıma konu açarken soru sormaktan öte belli bir konu hakkında tecrübe ve bilgilerimi paylaşarak, tartışma ortamı yaratmak amacını önceliyorum. Diğer konuları/soruları ise mevcut başlıklar altından yürütmeye çalışıyorum.

15 Beğeni

@anon20317985 forumu "troll"lediniz. Amacınızın bu olduğunu sanmıyorum ama forum kendi doğal akışından çıktı, forum size kendini anlatmaya çalışıyor. Siz de biraz gayret edin, bir orta yol bulunacak, ha gayret.

16 Beğeni

Bence küçümsemiyorlar bilhakis hobiye küsmenizi engellemeye çalışıyorlar. Büyük maliyetler üstlenmeden önce ufaktan başlayın diyorlar size. Bencede önce biabla başlayıp tecrübe kazandıktan sonra makineye geçmelisiniz.

7 Beğeni

Küçümseme konuşma diliyle yazıya ayni şekilde aktarıldığı için öyle gözüküyor eski forumda da burada da o şekilde yazi diline denk gelebilirsiniz bence. Sormaktan çekinmeyin doğrusunu bilen birisi illa size tatmin edici işe yarar cevap verecektir

2 Beğeni