Biraya Dair ve Biralı Haberler

Aslında sohbet muhabbet kısmında paylaşacaktım ama böyle bir başlığın olması gerektiğini düşündüm. Biralı haberleri bu başlık altında paylaşabiliriz.

Amerikan Ev Biracıları Derneğinin instagram hesabında gördüm ve burada paylaşmak istedim.

https://www.instagram.com/homebrewassoc/p/CXy5SuTJ0Hr/?utm_medium=share_sheet

12 Beğeni

“Biraya dair” kısmına katkıda bulunmak adına, tüm dünyanın izlemesi gerektiğini düşündüğüm bir belgeseli eklemek isterim.

Bira dünyayı nasıl kurtardı?

11 Beğeni

Keyifli bir videoydu, soluksuz izledim👌

3 Beğeni

Türkiye’deki ilk bira hakemi Emin Cem Bey’in “Ege Life” dergisindeki röportajı;
http://www.egelife.com/roportaj/tutkunun-meyvesi-bir-is-bira-hakemligi

7 Beğeni

1gönderiler yeni bir konuya bölündü: 6.Tübikok buluşması ve Homebrew yarışması

43dk ciğerler sağlammış:)

1 Beğeni
3 Beğeni
6 Beğeni

Gara guzu kutu bira çıkarmış. Tebrikler :clap::clap:

12 Beğeni

"Bira ve Birahaneciler

Bira, bozanın tarihteki gizemli akrabası ve atası şeklinde nitelendirilerek bozaya yakın bir içecek olarak görülmektedir. Bu görüş, biranın tüketildiği birahaneleri de yine bozahanelerle ilişkilendirmektedir. Fakat biranın bizatihi kendisi, esas itibariyle yenileşme süreciyle birlikte serbest ticaretin tüketim mallarında çeşitlilik getirmesinin sonucu olarak İstanbul’a girmiştir.

Biranın tüketilen içki çeşitleri arasında yer almasıyla ilgili yaşanan süreç, tüketen kişilerin tanımlanmasında da etkili olmuştur. Bira içmek, dönemin temayüllerine uygun şekilde alafrangalaşmanın sembolü olarak görülmüştür. Alafranga görünmek isteyen kesimin bira içmeye gösterdiği rağbet, beraberinde birahanelerin ortaya çıkışını getirmiştir. Birahaneler de bira tüketmek isteyen "alafranga” kişiler üzerinden aynı şekilde tanımlanmıştır. Devletin yaklaşımı da birahanelerin alafranga mekânlar olma vasfını üstlenmesinde, devam ettirmesinde ve toplum nazarında kabul görmesinde etkili olmuştur. Zira devlet, meyhanelere yasak olan kâğıt oyunu oynatmak, çalıştırmak için veya müşteri olarak kadın bulundurmak, çalgı çaldırmak gibi unsurları birahanelere serbest bırakmıştır. Üstelik birahaneler, mevcut içki tüketim mekânları içerisinde daha geç saatlere kadar açık kalabilme serbestisine sahiptir. Bunun pratikteki yansıması, bira tüketen müşteri kitlesinin şarap ve rakı tüketen "ayak takımı”na göre ekabir-i has olmasıyla ilgiliydi. Yani bira ve birahanenin alafrangalaşmanın sembolü olarak görülmesine, devletin yaklaşımı da katkı sağlamıştır.

İstanbul’un alafranga içki mekânları olan birahaneler, ilk olarak sahip olduğu nüfus karakteriyle özdeş bir şekilde bu yaşam biçiminin yoğun bir şekilde görülebildiği Beyoğlu’nda açılmıştır. Duhani’ye göre İstanbul’un ilk birahanesini açan Alman Bruchs, yanında çalıştırmak üzere Yunanistan’dan garsonlar getirmiştir. Nikoli, Yanni ve Ananiyas adındaki garsonların bir süre sonra kendi birahanelerini açmasıyla ilk birahaneler de ortaya çıkmıştır. Birahaneler, ilk zamanlarda sadece bira tüketilen yerlerken zamanla pek çok çeşitte içki satılan mekânlar haline gelmiştir. Elbette bira da sadece birahanelerde satılan içki olmaktan çıkmıştır. Bu süreç, meyhaneleri İstanbul’un geleneksel içki mekânı haline getirirken birahaneleri de alafranga ve meyhanelere rakip içki mekânları olarak öne çıkarmıştır."

Keyif - Günah ve Suç Arasında Osmanlı’da Meyhaneler ve Müdavimleri. İhsan Erdinçli, İstanbul: Tarih Vekfı Yurt Yayınları, 2021.

8 Beğeni

Kitaba ve konuya ilişkin 3 youtube yayınını da ilgilileri için ekleyeyim.

Kebikeç… İhsan Erdinçli: 19.yüzyılda içki tüketimi Müslümanlar için suç olmaktan çıktı.

Nilüfer Kütüphane Tarih Buluşmaları | Geçmişten Günümüze Bu Topraklarda Yemek ve İçki Kültürü

Osmanlı’da Meyhaneler ve Müdavimleri

5 Beğeni

Ne kadar ulaşılabilir olacağını hep birlikte göreceğiz.

12 Beğeni

capsule_616x353

Craft birayla ilgili yeni çıkan bir oyun dikkatimi çekti. Pek yakında ibaresiyle Steam’e girmiş. Hatta demosu da ücretsiz ulaşılabilir durumda. Demo’da sizi evinizde mutfakta malzemeler ve tariflerle başbaşa bırakıp hadi yapın diyor. Çıkacak son sürüm oyunda simulasyon ortamı gerçekçi olursa, denemeler belki burada da yapılabilir. Ya da ilk kez bu dünyaya girecek olanlar için eğitici olacaktır diye düşünüyorum.

9 Beğeni

Biranın zihni rahatlattığı doğru, peki aynısı ayaklar için de geçerli mi? Aklınıza neler geldi bilmiyorum ama Hollandalı ünlü bira markası Heineken, bu sorunun cevabını bulabileceğimiz bir yol bulmuş gibi görünüyor. Heineken,Ayakkabı Cerrahı ” olarak bilinen ünlü ayakkabı tasarımcısı Dominic Ciambrone işbirliği ile ürettiği ve “Heinekicks” adını verdiği ayakkabı ile bira üzerinde yürümenizi mümkün kılıyor. Yalnızca 32 adet üretilen Heinekicks, tabanında markanın sevilen serilerinden Silver birasını ve önünde bir adet şişe açacağı bulunduruyor.

Sınırlı sayıda üretilen bu özel koleksiyondan yedi tanesi yılın dördüncü çeyreğinde Singapur 'da satışa sunulacak. Vietnam, Kore, Tayvan, Hindistan ve Çin ’de ise toplam 25 çift mevcut. Daha önce LeBron James, DJ Khaled ve Drake gibi isimler için özel spor ayakkabılar tasarlayan ayakkabı virtüözü Ciambrone, satın alanların bira üzerinde yürümelerini sağlayacak Heinekicks için, “Yeni bira için Heineken ile ortak olmak eğlenceli bir mücadeleydi. Birlikte inovasyon ve sınırları zorlama tutkusunu yansıtacak bir tasarım yarattık. Ayakkabı sadece Heineken Silver’ın enerjisini somutlaştırmakla kalmıyor, aynı zamanda kelimenin tam anlamıyla taşıyor. Daha önce gerçek bira içeren bir spor ayakkabı tasarlanmadı ” ifadelerinde bulundu.

-Pazarlamasyon.com sitesinden alıntıdır.-

5 Beğeni

Sonunda birayı da ayağa düşürdüler :slight_smile:

9 Beğeni

Bira konusunda iyi bir Backgrounda sahip, Onur Caka isimli kişinin internet sitesinden bir yazı. (Diğer yazılarını da beğendim…:+1::beers::v:)

5 Beğeni

Neyse ki üç gün önce gitme fırsatı buldum. Yoksa aklımda kalırdı. Gerçi yine üç gün önce bir arkadaş tavsiye edene kadar varlığından bile haberim yoktu. :grinning: Adnams Broadside eşliğinde yuvarladığım geyik eti hiç fena değildi.

3 Beğeni
3 Beğeni

Biranın arkeolojisi ile ilgili kısa bir video …

5 Beğeni

Free version diyolaaaa

2 Beğeni