Corona Clone Denerken Yaşadığım Zorluk

Malt
2kgCorn flakes
4Kg Pilsner
1Kg Yulaf ezmesi

Şotlar
35g Magnum son 30dk
10g irish moss 5dk

Maya belçika

Reçetesine uyarak bir corona clone yapmak istedim fakat corn fleaks eriyince baya rengi bulanık bir şey oldu farkedince biersol ekledim son5 dakika fakat nafile çok az çökme oldu.
Durultma işlemi fermantasyon sonrasına kaldı tahminimce bayağı tortu çıkacak diye düşünüyorum soğutma imkanım yok tavsiyeleriniz nelerdir ?

Ben mısır matı ve ve mısır ezmesi ile bir kaç deneme yaptım (corn flex değil), rengi sen de ne kadar bulanık bilmiyorum, bende de kovaya ilk aldığımda bana biraz bulanık gibi gelmişti ama şişeden içerken bir bulanıklık olmamıştı…Buzdolabında şişenin renginin berraklaşacağını düşünüyorum :thinking: …(ben max 1 kg-1.2 kg kadar kullanmıştım)

1 Beğeni

Cevabınız için teşekkürler mısır maltından memnun kaldınız mı veya ezmesinden ve nereden aldınız.
Açıkcası şişede durulunca şişe dibine çok tortu çöker diye korkuyorum, amacım tortuyu önceden uzaklaştırmak.

Mısır maltını hitit malt’dan geçen sene almıştım, sonra kalmadı orada, ama forumda @menegin nin denediği mısır maltı konusu var. Mısır ezmesini iki kez n11 üzerinden aldım. En son metro marketten bende senin gibi corn flex aldım ama henüz kullanma fırsatım olmadı.

2 Beğeni

Tortuyu tamamen uzaklaştırma imkânı yok ne yazık ki.
Her şeyin asıl ilacı zaman.
Cold crash yapmak ve cold crash öncesinde yeni kovaya aktarıp jelatinlemek de ekstra fayda sağlar.

3 Beğeni

Kahvaltı gevreği olan corn flakes’mi kullandınız.

1 Beğeni

Cold crash için illa 4C ye mi düşürmem gerek yoksa düşürebildiğim kadar düşürsem fayda sağlar mı ?
Jelatin kullanımı nasıl yapılıyor

Evet mısır maltı bulunmuyor, bazı yerlerde kullanılsa bile verimsiz olduğunu okudum

Özellikle 4 dereceye düşürmek gibi bir zorunluluk yok. Ne kadar soğuksa o kadar iyi ama imkân meselesi. Aklımda yanlış kalmadıysa her 5 litre için 1 gram jelatini suda eritin, biranıza ekleyip çok fazla hırpalamadan, nazikçe karıştırın ve soğuk ortama alın.

1 Beğeni

Kahvaltı gevreklerinin içinde sadece mısır yok, başka bitki nişastaları ve maddeler de içeriyor özellikle mineral desteği için
Bol miktarda demir bileşiği içeriyor, demir ve diğer metal bileşikleri birada kalıcı bulanıklılığa sebep olan cold crash ve diğer çöktürme yöntemleri ile giderilemeyecek bulanıklılığa sebep olmakta. Youtubeda ve başka mecralarda mısır birası diye kahvaltı gevreği kıllanılması ne doğru, ne ekonomik, ne de bu tür biraların çıkışı ve tarihi konusunda da yerinde bir yaklaşım değil. Ben yem olarak kullanılan mısır ezmesi kullandım hiç bir problem yaşamadım,şiddetle tavsiye ederim

2 Beğeni

Kestiremediğim için daha önceden 5 litre gibi bir deneme yapmıştım tabi ki soğutması kolay olduğu için sorun çıkmamıştı gayet berrak olmuştu.
Fakat bundan sonra mısır ezmesi deneyeceğim muhtemelen daha güzel bir sonuç verir, ama mısır ezmesi ve malt tarifinizi alabilir miyim?

Biz bunları tartıştık hep :slight_smile:

Ben cin mısırı ılık suda yumuşayıncaya kadar bekletip değirmende öğüttüm. Daha sonra 5-10 dk kadar kendi suyuyla beraber kaynattım. Ondan sonra biraya ekledim. Bulanıklık sıfırdı. Yanlız mısır öğütmesi ve sonra değirmeni temizlemesi biraz sıkıntılı.

3 Beğeni

Ek not 5 litre kadar posa çıktı 22 litre kovaya aldığım mayşem 17 litreye düştü.İşin kötü kısmı 2. kovaya alıp jelatin eklerken akan genç biramın hepsi berrak değildi arada koyu kıvamlılar da aktı 1-2 litre kadar ordan da kaybım olur sonuçta 22 litre kurmaya planladığım biram 15 litre olarak çıktı :frowning:
Mısır birasını çok seviyorum ama 7 kilo malt kullanıp 15 litre bira yapmak üzücü birdahakine mısır ezmesini deneyeceğim sağlıcakla.

2 Beğeni