En Son Ne Aldık?

:slight_smile:

7 Beğeni

7 Beğeni

Kozyatağı metroda bunlardan 3-5 palet var

5 Beğeni

Geçen hafta hititmalt’dan isli bira tam tahıl malt setini aldım ve kaynattım (sadece aroma ot olarak başka ot koydum). Daha önce isli malt ile bira yapmadığım için ne olacak fikrim yok, mayşeleme ve kaynatma anında buram buram odayı isli bir koku kapladı ve işin ilginç tarafı, verim’in düşük kalacağını düşündüğüm halde verim neredeyse hedefi yakaladı :slight_smile:. Daha önce aldığım maltlarda hep düşük verimde kalırdım :thinking:

5 Beğeni

Nihai sonuç çıkınca güncellersen seviniriz. Benim gibi Hitit malt güvensizliği olanların güveni güçlenir belki :slight_smile:

1 Beğeni

Hiçbir firmanın gelirine zarar vermek istemem ya da şöyle diyim kimsenin rızkıyla oynamam ama hitit malt sorun. Herkes illaki bir defa alışveriş yapmıştır. Bir ara kit çıkardı ne kadar elde kalmış ürün varsa hepsini bodoslayıp yapmışlar üstüne de o kadar çok sığır jelatini dökmüşler ki zınıh ( ağır et , tavuk, kemik) kokusu sinmişti. Aldığım 8 kit çöp oldu. Malt olayına gelince de karektersiz , aromasız maltlar üretti bir ara. Randıman düşük. Maltların arasında direkt yemlik arpa olduğu da söylenmişti. Gerçekten yürekten söylüyorum hitit maltın performansının düzelmesini en çok isteyenlerden biriyim. Forumda arama bölümüne “hitit” yazınca ilgili yorum ve konular çıkacaktır. Bir ürün almadan önce araştırmanızı öneririm :blush::beers:

15.5lt batch 7kg malt 1070og. Yüksek verim almak için mecburen hepsini kullandım ama sonuç bu hitit maltta.

Emeğe yazık olmuş işte. O kadar malt ile şuncacık ürün elde ediliyor. Aromalar da tutmuyor gövde de düşük oluyor. Ben birkaç özel malt dışında kullanmıyorum. Bazı özel maltlarını renk verme amaçlı kullanıyorum o da elimde kamış diye. Yoksa tekrar alıp kullanmam.

3kg base münih kaldı. Onuda koyunlarıma vericem.

2 Beğeni

Forumda Hitit ile yazan konuları elbette okudum, hatta yorum da yazdığım oldu ::slight_smile: daha önce de pilsener maltını alıp şimdiye kadar 3 belki 4 kez bira yaptığım oldu, verim düşüklüğü dışında bir sorunum olmadı, zaten bu kadar verim düşük çıkıyor ise fiyat kazanç performansına değmeyeceği içinde almak istemedim. Ama yaptıklarımın tadında bir sorun olmadı. İsli buğday var ama isli pilsener başka hiç bir yerde olmadığı için daha önceki denemelerimde verim dışında sorun olmadığında isli maltı tecrübe etmek istedim. Bu kaynatmada hedeflediğim OG’ye inanılmaz yaklaştım, öncekilere benzemeyen verim yüksek çıktı. Bakalım nasıl olacak…

1 Beğeni

Verim yüksek mi çıktı? Kit şeklinde satılan maltlar farklı olabilir mi? Ya da eskiden olduğu gibi pudra şekeri mi eklemişler? Ben hemen bir kit alıp deneyeceğim. En son almak istedim yeni yazılan yorumlarda yaşadığım sorunların aynısı yazdığı için vazgeçmiştim. Bugün 2 malt set alıp hemen deneyimlemeliyim.

1 Beğeni

Geçmiş deneyimler eminim kötüdür, benimde geçmiş deneyimlerim iyi değil ama felaket de değildi. Ben bu firmanın ürün kalitesini bilerek ve sattıklarının karşılığında olabilecekleri de kabul ederek aldım. Hala kendimce bu firmanın uzun vadeli piyasada kalmayı düşünüyor ise ürün kalitesini arttıracağını düşünmek istiyorum. Yarın buradan bir malt alırım durduğu yerde çimlenir, kim bilir :slight_smile: Ben sadece buradaki isli maltı denemek istedim. İsli malt dışında dayakın zamanda bir deneyimim olmayacak zaten.

2 Beğeni

Anladım. Ben genel olarak birkaç tt kit alıp deneyimleyecem. Umarım beni şaşırtır.

1 Beğeni

bir tane alıp bir kısmını da tarlaya ek istersen, sonraki tam tahıl kitlere para vermezsin :upside_down_face:

3 Beğeni

Uzun zaman olumlu düşünmeye çalışıp destek verebileceğim bir umut kırıntısı görmeye gayret ettim ama yok, ben vazgeçtim.

Düzelme görülse yeniden denerim ama düzelmeyi görecek kişinin ben olmayacağım belli artık. :slight_smile:

6 Beğeni

:grin::smile: abi tam bir umut katilisin. Adamlar biraz düzeltmiştir belki. Düzelmemişse de arpa özlü bir içeceğimiz olur.

1 Beğeni

Bir kit deneyecem en fazla 4 saatimi alır.

1 Beğeni

hiç bişeyi doğru yapmayıp en az tercih edilecek ürünleri doğru yapmış olabilirler mi :slight_smile:

1 Beğeni

Aklıma takıldı, bir şey soracağım. Sitelerine baktığımda içerisinde 5 kg isli, 0.5 kg kristal, 0.5 kg pale 0.08 gr asit malt olduğu yazıyor.
Ben bu değerleri programa girince renk tutmuyor ama o kısmını da bir şekilde çözeriz de kaç og, kaç fg öngörüyorlar, mayşeleme ısısı öneriyorlar mı? sen neyi baz alıp verimlilik hesabı yaptın?
Bu arada verdiklerine göre çıkardığım reçete;

%70 verimle tutuyor mu?

1 Beğeni

Ben basit düşündüm, 66 c’da 60 dakika ve 76C’da 10 dakika kaynatma 60 dakika yaptım. Senin gibi aşağıyukarı grain father’e %70 verim ile girince 1.049 gibi OG veriyordu kaynatma sonu 1.045 gördüm. Ben 1.035-1.040 arası olur diye bekliyordum, çünkü daha önceki pilsener maltlar ile genelde hep düşük OG çıkıyordu. Birinde şeker, birinde de elimde malt özü vardı, onu koymuştum. Onlar yerlerde sürünmüştü…Ya maltlar biraz iyileşti ya benim kaynatmam gelişti :rofl:
Hitit bir de hep ot olarak brewers gold ve aroma hop veriyor, ben acılıkta brewers gold’u verdiği gibi kullandım, ama flame out’da 28 gr Hersbrucker kullandım.

3 Beğeni