Ers Abi İle Soslar Dünyasına Yolculuk

Kaynak şu anda bende olduğundan kelli, gördüğüm değerli içerikleri yavaş yavaş yüklemeye çalışıyorum. @ers abimin sos tariflerine denk geldikçe bu başlık altına ekleyeceğim.

Neyse…

Evde Çili Yağı

• 1,5 bardak ayçiçek, pamuk gibi hafif ve kendine özgü tadı baskın olmayan yağ
  • 3/4 bardak pul biber
  • 3 çorbakaşığı tane şezvan (schiuan) biberi
  • 5 yıldız anason
  • 2 defne yaprağı
  • 1 küçük çubuk tarçın, mümkünse çin tarçını.

Çin tarçını piyasada var ama daha az aromatik olduğu için normal tarçın gibi satıp milleti kazıklıyorlar. Her iki tarafa doğru rulo yapan kabuklar bildiğimiz tarçın, tek tarafa rulo yaparak kurumuş olanlar Çin tarçını (kasya-cassia).

Demleme malzemelerimiz bunlar:

Yağı bir kaba koyup ısıtıyoruz. Ölçüm yapabilmek hayati önemde çünkü her aşamada yağı 110-120 C aralığında tutmamız gerek. Kısacası bu malzemeleri kızartmayacak, su yerine yağda demleyeceğiz.

120C civarına geldiğinde şezvan/tarçın/yıldız anasonu yağa ekleyip yarım saat boyunca ocağı açıp kapamak yoluyla 110-120 C arasında tuttuğumuz yağda demliyoruz ve mis gibi kokuyor:

Bu arada bir başka kapta 3/4 bardak, acılığını kendi ağız tadınıza göre ayarlayabileceğiniz pul biber ile silme 2 tatlı kaşığı kadar tuzu karıştırıyoruz. Yarım saat sonunda yağı süzerek pul biberin üzerine döküyoruz ve sonuç:

Neffiss çili yağı. Resimde henüz çok sıcak. soğuyup bir gün kadar bekledikten sonra daha koyu ve kıvamlı bir hal alıyor.

Yaygın tariflerin çoğu ek malzemeyi yağda 10 dk kadar kızartıyor. Bu yöntem göreceli olarak zahmetli ama inanın aralarında dağlar kadar fark var.

Bir de taze kırmızı sivri biber katkısı ve bol sarımsakla hazırlanan versiyon var ki, aman aman. O da hafta sonu umarım.

Afiyet olsun

12 Beğeni

Evet, sıra bombada. Bu sosa bomba adını uygun buldum, çünkü bomba gibi.

İlk ihtiyacımız olan şey sarımsak. Tonla hem de. Ben iki baş kullandım. Ağanın eli tutulmaz, ağız tadınıza göre çoğaltabilirsiniz tabii:

Gördüğünüz gibi tonla derken abartmadım.

Bir bardaktan çeyrek bardak kadar fazla yağı 130 dereceye ısıtıp, dövdüğümüz sarımsakları ekliyor ve altın sarısı renk alana kadar 110-120 C aralığında tutuyoruz. Bu 20 dakika yarım saat arası alıyor…

Bu arada 15 adet kırmızı çili biberi ince ince doğrayıp…

iki tatlı kaşığı kadar tuzla havanda ezin. Amaç püre haline getirmek değil, biraz hırpalamak…

Biberleri de sarımsaklı yağa katın ve yine 110-120C aralığında kalmasına dikkat ederek 10-15 dk kadar, biberler yumuşayana kadar pişirin.

Ne sarımsak ne de biberler bu süreçte kızarıp çıtır çıtır olmamalı. Isı kontrolünü sağlarsanız zaten bu kendiliğinden gerçekleşir.

Biberler de yumuşayınca bu karışımı bir bardak dolusu pul biberin üzerine döküp karıştırın ve son olarak iki, üç çorba kaşığı kadar soya sosu ekleyin…

İşte bu kadar:

Acı sos sever biriyseniz, bu bombaya kefilim. Gerçekten müthiş.

Afiyet olsun…

18 Beğeni

Bu sosu şiddetle öneririm…

Gerçekten müthis oluyor ve uzun süre hiçbir şey olmadan da saklanabiliyor.

Ben isot da kullandım bir seferinde.

5 Beğeni

Bu hafta yaparım ben bunu kesinlikle. Şahane görünüyor. Bir de sevgili @BoBo ocakta isi sabitleme işinin püf noktaları varsa paylaşırmısın. 110 derecede 20 dakika nasıl tutacağız.

4 Beğeni

Termometre şart… Çok büyük ocakta yapmayınca daha kolay oluyor. Acele etmeden yavaş yavaş çıkarsa o ısılara kontrolü de daha kolay.

İlk seferinde benim Çin işi dandik termometre eridi mesela, çok hassas bir kontrol olmadı ama sos yine de efsaneydi.

2 Beğeni

Benim en sevdiğim bölümlerden ve @Djindemir ve @Msk yı da acilen bu bölümde tarifleriyle görmek istiyorum.

5 Beğeni

Yettim geliyorum birazdan…

4 Beğeni

Her ne kadar fermente acı biber sosu deyince Ersoy abi her naneye fermente demeyin diye kızsa da lakto fermented chilli sos diyelim biz tarife. Biber lakto fermentasyonunda iki metod var.
1.si salamura içerisinde
2.si “pepper mash” metoduyla.

Ben 2. yöntemi kullandım. Tarifte 2kg acayip acı ve etli chili biberi, 2 baş sarımsak, %3 salamura tuz(60gr) var.
Biberleri yıkıyoruz ve saplarını ayırıyoruz.

Sarmısaklarla birlikte blender ile küçültüyoruz. 60gr tuzun 40gr kadarını biberler ile karıştırıyoruz kalan 20gr tuzu da “salt cap” yapmak için en üste döküyoruz.

Ben yoğurt kovasında denedim bu sefer ama kavanoz ve hava kilidi kombinasyonu da olur. Biberlerin üst kısmı kuru kalıp küflenmemeli. Kapalı fermantasyon olacak.

En az bir ay bu şekilde fermente olmalı. Daha sonra ben sriracha yolunu takip edip sirke ekleyeceğim. Blender ile bi tur daha inceltip çelik süzgeçte kaşık ile bastıra bastıra çekirdek ve kabuklardan ayıracağım.

13 Beğeni

Bu da sevgili @magunay’dan…

Acı biber sosu fermentasyonu başlasın…

Acı biberleri doğrayıp biraz sarımsakla %4 civarı salamura suyuna yatırıp hava kilidi taktım. Yaklaşık 1 ay.

Sonra süzüp blenderdan geçirip biraz sirke vs ekleyip çeşnilendireceğim. İlk deneme bakalım nolcek…

Güncelleme…

Yaklaşık 40 günlük fermentasyonun ardından süzüp blendırdan geçirdim (istediğiniz kıvama göre kendi suyundan ekleyebilirsiniz) , biraz zeytinyağı, misket limonu suyu ve kırmızı şarap sirkesi ekledim.

Isıl işlem uygulamadım, PH 4 civarında buzdolabında saklıyorum.

Gayet güzel bir deneme oldu.

Bu iş eğlenceli ve bu ara bira işine de ara verdiğimden yeni denemeler de yapıyorum. İki ayrı kavanozda hardal tohumu ve yine acı biber, sarımsak ve bu kez şeftali var.

13 Beğeni

@magunay’dan bir de hardal tarifi…

Bir de hardal tarifi bırakayım buraya…

Yıllardır hardal denemesi yapıyorum, sıcak suyla, soğuk suyla, sirkeyle, zeytinyağıyla denedim ama bir türlü tutturamadım.

En son yine sevgili dostumuz fermentasyon imdada yetişti. Sürecin fotoğrafını çekmemişim ama nihai ürünü sona ekleyeceğim.

• 250 gram sarı hardal tohumu (sarı-siyah karışık da olabilir)
  • Üzerini 4-5 cm kapatacak kadar %4 tuzlu salamura suyu (iyotsuz tuz, klorsuz su)
  • Hava almayan kavanoz ve hava kilidi

Tohumları ve salamurayı kavanoza koyup kapatın, hava kilidini takın. Tohumlar çok şişebiliyor, kavanozun yarısı dolu olursa daha iyi.

7-10 gün fermente edin.

Sonra süzün ve suyu ayırın.

İster taneli bırakın ister blenderda çekin. Ben birazını çekip biraz tohumu da tane olarak attım. Bu aşamada sirke ekliyoruz, ben elma sirkesini hardalın tadına bakarak azar azar ekledim.

Kavanoza koyup buzdolabında saklayın.

Not: taneli hali çekilmişinden daha az acı geldi bana.

Bu da nihai hali. 250 gram tohumdan yarım kilo hardal çıktı yaklaşık.

Bi not daha: Suyu süzmüştük, attık mı hayır tabii ki. Et, tavuk marine ederken kullanabilirsiniz. Güzel oluyor, denenmiştir :slight_smile:

18 Beğeni

@magunay, @ers . İyiymiş!
Kendin pişirip bizim yiyeceğimiz tarifleri görmek isteriz… :beers:

6 Beğeni

Hemen güncelleme yapalım…

Bu arkadaşlar bir yıldır hava kilidi altında duruyorlar…

20 Beğeni

E ne işimize yaradı ki o zaman?
Soldaki kavanozda yeşerme olmuş… Küf mü o?

1 Beğeni

Ürünlerimiz el değdirilerek üretilmektedir. Her yeşil şey küf değildir… Sabrın sonu selamettir…

7 Beğeni

Hardal…

Sıcak suyla, sirkeyle vs çok denedim ama bana göre en iyisi böyle oldu…

Sarı hardal tohumlarını bütün halde kavanoza koyuyorum. Üzerine %3-4 oranında tuzlu su ekleyip hava kilidini takıyorum.

Kavanoza yarıdan az koymak lazım tohumları şişince taşıyor…

8-10 gün sonra çıkarıp suyunu süzüyorum (suyu atmayıp et tavuk marinasyonunda kullanabilirsiniz) bir kısım tohumu ayırıp kalanı blenderdan geçiriyorum. Tadına bakarak sirke ekliyorum, tabi balla falan da çeşnilendirilebilir. Kalan tohumu da karışıma ekleyip buzdolabına alıyorum.

Tabii ki bekledikçe güzelleşiyor…

16 Beğeni

Read the forum dudeeee!

5 Beğeni

aman aman en baştaki acı sosları deneyince şuna otomatik olarak sipariş veriyosun ;

6 Beğeni

Ahahaa görmemişim valla ya :slight_smile:

2 Beğeni

Erik sosu…

Eldeki malzemelerle biraz yerli ve milli bir sos oldu ama…

8 Beğeni

Tarif çok güzel görünüyor…

3 Beğeni