Ers Abi İle Soslar Dünyasına Yolculuk

3 hafta biraz uzun değil mi? İstenmeyen bakteriler devreye giremez mi? İnternetten baktığımda 10-12 saat, en fazla 1 gün bekletin diyorlar. 5 kg. yumurta domates aldım, salça yapacağım ama hangi yöntemle yapacağımı bilmiyorum. Güneş artık kabuğuna çekildi. Güneşte bekletmek yerine kaynatmalı mıyım veya fırınlamalı mıyım karar veremedim. Domatesler çürümeden salça yapayım diyorum.

2 Beğeni

@magunay, hocamızın desteğe ihtiyacı var!
Yetiş!

@ocho Hocam, bir gün tecrübelerime göre çok kısa bir süre, zaten kapalı bir fermentasyon olacağı için dışarıdan yabancı bakteri girme şansı pek olmuyor (2 yıldır hava kilidi altında duran aynı mantıkla yapılmış jalapeno biber sosum var, daha süzmedim).

Güneş şart değil, dışarıdan domateslerin yumuşadığını gözlemlediğin anda süzme aşamasına geçebilirsin ama en az bir hafta sürer bu aşamaya gelmesi.

Üzerinde gavurların “kahm yeast” dediği, bizim brett oluşumuna benzer beyaz bir tabaka olabiliyor (bazen turşuda da olur) ama bu zararsız, küflenmediği sürece bir problem yok. Küflenmemesi için de üst kısmının nemli kalması lazım, sallamamızın sebebi bu.

Eğer klasik yoğun salça yapacaksan bu yöntemi tavsiye ederim, menemen, makarna sosu kıvamında bir şey düşünürsen kaynatıp kavanoza almak daha mantıklı.

Son olarak 4 kilo domatesten 300 gram salça çıktı, onu da not edeyim.

8 Beğeni

Teşekkürler @magunay 300-400 gr. salça da yeter bana ama kavanoza hava kilidi takmayacağım. üstüne tülbent örtüp kapağını gevşek kapatacağım. Umarım problem çıkmaz.

1 Beğeni

Kapağı tam kapatıp, gaz birikince arada hafifçe gevşetip fazla gaz tahliye edilebilir tabi.

@magunay Salamura tuzu bulamadım, sofra tuzu kullandım. O yüzden kavanozun yarısına kadar sulandı. Bu suyu dökmeli miyim? Yoksa fermantasyon bitene kadar kavanozda kalmalı mı?

Bitene kadar kalsın abi, daha sulanır o bir kaç gün daha

8 kilo domatesle yaptım, bir hafta kadar kavanozda kaldı. Telden geçirirken halen sert domatesler vardı.

İki hafta belki daha fazla durmalı, domatesler iyice olgun olanlarından seçilmeli.

Fotolar şöyle…

9 Beğeni