Ev Birası Tadım Notları

Eh, sanırım artık bu başlığı da hayata geçirme zaman geldi.

Bu akşamın ev birası tadım notları sevgili @menegin’in gönderdiği wit’e dair.

İlk olarak değinmek gereken şey görsel niteliği sanırım. Stilin özellikleri arasında buğulu bir görünüme sahip olduğu belirtilmiş ancak sanırım bu benim bugüne kadar içtiğim en berrak bira. Hatta öyle bir berraklığa sahip ki ticari biralarla rahat rahat yarışabilir. Bunun sırrını bir an önce açıklaman lazım @menegin

Berraklık açısından stilde belirtilenden farklı olsa da diğer özelikleriyle stile tam manasıyla uyumlu, leziz bir wit bu.

Öncelikle gazlanması yüksek. Çok yoğun, hatta şişede bir sorun olduğunu düşündürecek düzeyde bir köpüğe sahip ve bu köpük de şişenin sonuna kadar eşlik ediyor bize.

Tarif edildiği üzere baharatsı rayihalar barındırıyor. Şerbetçiotu aromaları çok hafif, hatta yok denecek düzeyde. Portakal hiç alamadım ben ama benim damağımla alakalı olabilir tabii ki.

Zahmet etmiş hazırlamış, fıçı sistemlerinin en hasına sahipken şişeye doldurmuş, hatta şişeye doldurduğu da yetmemiş, paketlemiş ve bana göndermiş.

Şahsen büyük keyif alarak tükettim, eline sağlık.

21 Beğeni

Afiyet olsun…
Şişe dibini karıştırıp dökseydin diyecektim :roll_eyes:
etiket hatalı da olsa wit olduğu belliydi

4 Beğeni

Oooo…
Etiket hatalıysa eğer ben bir daha ev birası tadım notları yazmam.
Çok fena patlamış oluruz.
Damağın iyi diyenler bunu yorumlasın.

3 Beğeni

hatalı dediğim wit yerine witt yazmıştım :slight_smile:

3 Beğeni

Nasıl rahatladım anlatamam…
Rahat uyuyacağım bu gece.

2 Beğeni

adam zaten her biranın şişe dibini döküyor.

3 Beğeni

Bir tek bunu dökmemiş :slight_smile:

4 Beğeni

Köpük çok olunca bardağa sığmadı… :slight_smile:

3 Beğeni

Günaydın arkadaşlar. Dün gecenin tadım notu sevgili @Durul dan Viyana lager. Müthiş kızıl rengi ve yoğun karamel tadı ile benim damağıma çok uygun. Gazlılık ne az ne çok yormuyor, acılıkta düşük hissediliyor. @Durul sağolsun bu kör tadımlarla benim damağımın gelişmesine çok katkıda bulunuyor. Teşekkürler,eline sağlık :beers:

13 Beğeni

Sevgili @CeyhunMisir yaşlılar haftasında ziyaretime gelmiş, sağolsun eli de boş gelmemiş…

Tam bana göre bir IPA, 2-3 aylık olmuş şişede, dolayısı ile acılık ve aromalar akıp giden zamana direnemeyip törpülense de ben buradayım diyor.

Şerbetçiotu hala hissedilir ama maltla birlikte daha dengeli bir hale gelmiş.

Eline sağlık tekrardan :slight_smile:

18 Beğeni

Afiyet olsun. Senin gibi bir tecrübenin damağına dokunduysak ne ala.

4 Beğeni

Afiyet olsun, beğendiysen ne mutlu bana,

1 Beğeni

Abi eski forumda varmıydı bilmiyorum ama saison tarifini paylaşabilir misin?

2 Beğeni

Tabiki;

7 Beğeni

Harika bir biraydı tadı hala damağımda. Kovadaki vişne saisonu şişeledikten sonra bunu da yapacağım, yapmaya çalışacağım daha doğrusu :beers:

2 Beğeni

Kötü saison içmedim hiç diyebilirim, tekrardan afiyet olsun

2 Beğeni

Ben bu biranın klonunu yaptığımda 5171gr extra pale premium yerine 5170gr kullanmıştım o yüzden olmamış demekki…

5 Beğeni

Bak bunu beklemezdim senden…

3 Beğeni

Abi dikkatimden kaçmış…

3 Beğeni

Takılma @Msk.
Zaman zaman hepimizin başına geliyor.
İleriye bakmak lazım.

4 Beğeni