Ev Birası Tadım Notları

Kaç og kaç ibu kaç abv kaç srm nerde bu devlet

1 Beğeni

Abi artık shoping list oluştırup diğer bilgileri saklıyorum. Belki ileride meşhur olurum, bazı bilgiler gizli kalsın :wink:

2 Beğeni

@OiS un cream ale birası

Açık sarı renkte berrak bir bira, head retantion düşük, gazlanma orta, mısır oldukça hissediliyor , 4.8 civarlarında bir abv si var gibi geldi bana, tek hoşuma gitmeyen kısmı koku, dms diye düşünüyorum biraz fazla hissettiriyor,
Stili gayet güzel yansıtan bir bira olmuş ellerine sağlık, tadabildiğim için teşekkür ederim.

6 Beğeni

Wb06 için gün yüzü görmemiş, keyif kaçıran sözler sarf etmek istiyorum. Nur topu gibi bir düşmanım var artık :metal::laughing:

3 Beğeni

Aman evlerden ırak, eksik kalsın kveikler ve bu

2 Beğeni

Bu akşamın ilk ev birası tadım notları sevgili @menegin’in Petit Orval’ine dair.

Öncelikle bir özür borçluyum, en başından onu ifade edeyim. Ne yazık ki bu tadımla ilgili bir talihsizlik yaşadık. @ers’in biraları da bende ve onları ayrı bir yere koymuştum ama bir anlık şaşkınlık sonucunda Ersoy Bey’in birasını tüketmiş oldum. Abicim çok özür dilerim, bir dahakinden yine yollar sana Engin.

Gelelim gerçeklere. Kapağını açar açmaz tam bir aroma bombası olduğunu belli eden bir bira olmuş bu…

@Durul şaka şaka…

Net bir şekilde geç kalmışız içmek için. Bugün mü göndereyim yarın mı diye diye canım biranın ancak silik bir kopyası gelmiş oldu bize. Ne yazık ki aromalar bitmiş gitmiş ve ben tanımlayabildiğim bir aroma alamadım.

Âdeta bir pale ale tadında.

Gaz konusunda bendeki kopyanın herhangi bir sıkıntısı yoktu ve damakta ve genizde ölçülü bir şekilde hissedilen bir gazlılığa sahipti.

Köpük neredeyse hiç olmadı ve çabucak kayboldu.

Bana tatlı gelen, düşük-orta gövdeye sahip bir biraydı. Forumda aradığımda karşıma 2021 yılında tattığım diğer bir Petit Orval’in notları çıktı ve oradaki bira çok berrak görünüyordu. Bu seferki ise oldukça buğuluydu.

Zahmet etmiş göndermişsin, çok teşekkür ederim. Eline sağlık.

10 Beğeni

Bu akşamın ikinci ev birası tadım notları sevgili @augurs’un gönderdiği isli biraya dair.

Bu iyi bir şey midir hâlâ tam manasıyla karar veremedim ama bana çok sevdiğim isli hindi salamını hatırlatan bir raihaya sahip bu bira. İlk yudumdan son yuduma devam etti bu aroma ve sanırım ilk defa bir isli biradan keyif aldım.

Lakin şunu sormadan da edemeyeceğim, acaba bu biraya is aromasının yanından hissedilebilecek başka bir aroma ekleyebilmek mümkün olabilir mi?

Buğulu bir görünüme sahip, orta-yüksek gövdeli, gazlılığı rahatsız etmeyecek düzeyde bir bira. Köpük ilk başta da zayıftı ve kısa süre içerisinde tamamen kayboldu.

Ben keyif alarak tükettim, deneme fırsatını sunduğun için çok teşekkür ederim. Eline sağlık.

10 Beğeni

Afiyet olsun. Yaklaşık 2 aylık bira ve içinde celeia, golding ve hersbrucker ş.otları ile 14 günlük dryhop var. Tazelikleri konusuna hiç girmiyorum. Aslında ben dolum yaparken bile aromalar azalmaya başlamıştı. Biz fıçıdan içerken çok beğenerek içmiştik ama sonuçta amerikan otları gibi acayip aroma bombası beklememek lazım :wink: Durul’a giden şişe maalesef hiç gazlı değilmiş. Daha önce göndermiş olduğum petit orvaller brettliydi ve çok beklemişti, ikisini aynı anda içsen farklı stiller denir kesin. Neyse uzun lafın kısası bu bira özelinde beni mazur görün lütfen.

2 Beğeni

Ben başka bişey mi içtim acaba dedim😅

2 Beğeni

Orval yapsam hepsini orval yaparım yani brettlerim, şotlu “trapist single” mı olurmuş😄

1 Beğeni

Bu kadar kolay olabilir mi yahu?

:stuck_out_tongue:

Estağfurullah Enginciğim, tam tersine minnettarız.

3 Beğeni

5 litresini yapıyorum sadece ve farkı görmek için iyi oluyor bence.

2 Beğeni

Bana gelen de gazsız ve sirkeydi

1 Beğeni

O geçen seneki, onların hepsi kolonya oldu.

2 Beğeni

@OiS in german pils birası

Hafif buğulu açık renkli, gazlanma orta köpük kalıcı değil, pirinç ve mısır kullanıldı mı reçeteyi bilmiyorum, aldığım koku onlardan mı gelir hafif bir pms mi var bilemedim, bitişi tatlı 1012-1013 olabilir, 4.5 abv civarında hissettim alkolü, çok çıtır yazın lıkır lıkır buz gibi içmelik bir bira olmuş, ellerine sağlık Umut.

7 Beğeni

Bu müstesna akşamın ev birası tadım notları @augurs’un gönderdiği Flanders Red Ale klonuna dair.

Şimdi öncelikle dürüst olmak lazım. Türkiye koşullarında tadabildiğimiz biraların bir sınırı var ve Flanders Red Ale daha önce tattığım bir bira değil.

Öte yandan güneş balçıkla sıvanmaz tabii ki ve daha önce red ale yapmışlığım var ve benim yaptığım bir biranın ticari halinin benim yaptığım biradan daha iyi olabilmesi de çok mümkün değil.

Dolayısıynan, Flanders Red Ale klonunu tadıp yorumlayabilirim…

Ki bunu yaptım da…

Öncelikle belirtmem gereken ilk şey, on yüz bin milyor baloncuk yuttum türünden bir görüntü sergilemiş olmasına rağmen biranın çok gazlı olmayışı. Tarz itibarıyla tabii ki çok gazlı bir bira beklemiyoruz burada ama görüntüye bakarak daha gazlı bir bira beklemiştim.

Köpük ilk andan itibaren yok ne yazık ki.

Oldukça tatlı, dudakta tatlılığını bırakıyor.

Genizde bıraktığı tatta tanımlayamadığım bir şeyler var. Durul’un diyeceği şekliyle bir adjunct sanki ama ne olduğunu bilemedim bir türlü. Dedekovan otu olabilir mi?

Bana biraz fazla tatlı geldi ama tatlı biraları seven biri olarak keyifle tükettim. Çok teşekkür ederim, eline sağlık.

10 Beğeni

Bu gecenin ikinci ev birası tadım notları sevgili @menegin’in grape ale birasına dair.

Bir önceki Flanders Red Ale klonundan sonra bu tam bir köpük cenneti. İlk anda belli etti kendini bardağa alırken. Bol bol ve kalıcı bir köpüğe sahip.

Gazlılık güzel seviyede; damakta ve genizde rahatsız etmiyor ancak varlığını da hissediyorsunuz.

Efes’in grape ale birasına bütçe ayırmak mümkün olmadı, dolayısıynan onunşa kıyaslamam mümkün değil ama tüm yalancılığımla, çok yoğun olmasa da, bu birada hafif bir üzüm aroması alabildiğim kanısındayım.

Nasıl bir şerbetçiotu tercihi vardı bilmiyorum ama sanki İngiliz otları (ki en iyisidir) kullanılmış ama biraz da cimri davranılmış. Stoğunda 150+ kilo malta bulunduran ve bu seviyenin altına düştüğünde panipe kapılan bu kardeşime yakıştıramadım. :stuck_out_tongue:

Şİmdi bir daha kokladım, hafif bir çiçeksi aroma alabildim diye düşünüyorum.

Bugün telefonla konuşurken önce bana bu birayı denedikten sonra bira algımın tamamen değişeceğini, sonra da bir daha bira içemeyeceğimi söylemişti. Ben kötü bulmadım asla.

Eline sağlık sevgili dostum, ben keyifle tükettim, bir şişe daha olsa onu da açmaya asla tereddüt etmezdim.

10 Beğeni

Afiyet olsun, onda şerbetçiotu yok ki :slight_smile: 20 gr pacifica sadece. Ben o birayı severek içiyorum, üzümler bahçenin karışık üzümleri. Yani bilindik üzüm yok, ne bulduysam o. Yaklaşık 8 abv, yani 1 şişe daha içmesen daha iyi olur :slight_smile:

4 Beğeni

Fazla varsa bir şişe daha içebilirim.
Bir şişe daha içmeye hayır dediğim gün uzak olsun benden.

1 Beğeni

Ama 8 ABV’ye şaşırmadım desem yalan söylemiş olurum.
Hiç hissedilmiyordu.

1 Beğeni