Ev Birası Tadım Notları

Bu da birşey mi @CeyhunMisir, @Msk bakarak biranın PH’ını bile anlıyor.

3 Beğeni

Harbiden tam nokta atışı tutturmuştum ama.

2 Beğeni

Şaka bir yana bu gerçekten @Gulendam başkanın birası sanıyorum.

2 Beğeni

Rengi de pek stouta benzemiyor sanki

Wee heavy bu yaw gazsızdı o orada da tatmıştık, karamel müthiş geliyordu.

2 Beğeni

Karar ver artık bak oylamayı kapatıyorum :grinning:

2 Beğeni

Kırmızı/beyaz damalı kapak quadrupel.

Etiket olmayan quadrupel demişti Gülendam. Hatta karameli kaçırmışım da demişti.
Ama tebrik ederim @CeyhunMisir , stout a çok benzer :smiley:

7 Beğeni

İşte kanıta dayalı tesbitiyle son noktayı koydu @menegin .

2 Beğeni

@FAtE Mehmet’ten Pastry imperial stout.

Şişede neredeyse bir yıl olmuş (11 ay). Hafiften nükleasyon var ki bu tip biralarda normal olduğunu düşünüyorum. Köpük koyu kahve ve kalıcı. İmperial stout olmaya imperial da pastry kısmı biraz eksik kalmış gibi. Bu Pasrty olayını ben de becerememiştim pek. Alkol yüksek olmasından dolayı burunda ve damakta hissediliyor. Genel itibari ile keyif verici bir bira olmuş. Teşekkürler, eline sağlık :beers:

14 Beğeni

Sonunda herkesin beğenerek içtiği hafif birayı yapabildim :slight_smile: ,yabancı forumda 14 senedir devam eden ve aynı tarifi ticari olarak yapıp satış rekoru kıran mı dersin, arkadaşları için yapıp şanına şan katan mı, değişik değişik yüzlerce hikaye ve farklı ulkelerden insanların yorumunu okuyarak yapmaya karar verdiğim muhteşem başyapıt :- :star_struck:
Foto çok iyi çıkmadı ama gayet berrak ve tam bir fıçı birası tadı var , karşınızda cream ale…
Tarifi de ilgili konuda paylaşacağım

11 Beğeni

tuborg gold tadı alabilecek miyiz :nerd_face:

7 Beğeni

@FAtE Belgian Tripel 8.3 abv 27/11/2020

Gazlanma seviyesi yüksek sanırım stil olarak da bu gerekli, bu nedenle kapağı açınca dipten tortu kalktı bira bulandı.
Damakta bıraktığı sek hissiyatı güzel.
8.3 abv olması nedeniyle elbette bi miktar alkol hissediliyor.
Genel itibariyle içimi keyifli güzel bira idi.
Eline sağlık :beers:

9 Beğeni

@Sehirkackini Belgian Dark Strong Ale 9.2abv

Bu bira şu ödüllü bira değil miydi? Ben içmiştim bundan.
Harika bir bira. Damakta bıraktığı seklik hissiyatının yanında kuru üzüm erik tatları harika. Sanki şarap içiyormuşsun gibi hissiyatı var gazlılığı saymazsak. Çok güzel bira, eline sağlık :beers:

12 Beğeni

Bu geliştirilmiş versiyonu. Reçetesi farklı. :beers:

4 Beğeni

Sanırım reçeteyi özelden paylaşıyordunuz hocam…
:point_right: DM

2 Beğeni

Bir yarışma kazanırsa direk forumda paylaşırım :sweat_smile:

5 Beğeni

Bira burada German Lager. Ben çok beğendim. Tam isteğim gibi oldu. Şerefe :beers:

13 Beğeni

Bu birayı çok beğendim, not aldım ama sonra yazacağım bazı sebeplerden dolayı.

2 Beğeni

Yeri burası mı bilemedim ama bira kültürü alt başlığına uygun bir soru gibi geldi. Ben bu işlerde yeniyim. Pilsener malt ve ale maya ile yapılan biranın cinsi ne oluyor? Bunun cevabını arıyorum.

Biraları iki ana başlıkta toplamak mümkün…
Ale ve lager.
Bu anlamda, yapacağınız bu biranın ale olduğunu söylemek mümkün.
Alt kategoriler ise ayrı bir başlık olacaktır; elde edeceğiniz ürünün alt kategorisi varsa kullanılan diğer maltlar, aranan aromalar ve tatlar, biranın sekliği, gövdesi gibi pek çok farklı kriter doğrultusunda şekillenir.