Ev Birası Tadım Notları

Bu birayı yapsa yapsa @magunay yapar. Kıyıda köşede kalmış açıp içeyim dedim iyi ki de demişim. Ne kadar güzel bir bira. 9.8 abv yazmış ama şov amaçlı olsa gerek damakta hissedilen alkol falan yok ortada. Malt/karamel malt dengesi çok çok yerinde olmuş. Çok güzel biraydı, eline sağlık :beers:

21 Beğeni

Öncelikle ellerine sağlık @Piizman diyerek başlayayım.
İlk biranın fotoğrafını çekemedim maalesef. :pensive:
Gerek ibusu, gerek malt karakteri, gerekse rengi ile tam bir pub ale olmuş. Şerbetçi otunun kötü huyu olan zamana yenilme özelliği olmasa daha bir güzel olacakmış. Tam da bu sebepten ibusu öne çıkmış ama buna rağmen lıkır lıkır içilen bir ale olmuş. Tekrar ellerine sağlık.

Gelelim Mosaic aleye, neyse ki bunun fotosunu çektim :slightly_smiling_face:
Şerbetçiotunun aroma ve kokusunu alabildiğim, damakta kalıcı bir tad bırakan acılığı kıvamında, rengi oldukça güzel, köpüğü kalıcı tam bir ev birası olmuş. Tam benlik bira diyebilirim.
Tekrar tekrar ellerine sağlık. Bir yudum daha aldım aroma, tad ve acılık gerçekten çok iyi :+1::beers:

17 Beğeni

Beğenmene çok sevindim.
Afiyet bal şeker olsun :beer: :slightly_smiling_face:

1 Beğeni

E noldu madem?
Kazandı mı?

1 Beğeni

@menegin senin Orval klonunu içtim bu akşam.

Felaket bir köpük var, son yuduma kadar kalacak gibi.
Bence biraz fazla gazlanmış.
Son derece berrak.

Yukarıdakileri yazmadan önce tümünü bardağa almamıştım ve yaklaşık %15’lik kısmı şişedeydi. Bir iki yudum içtim ama ne aroması aldığımı söyleyemeyeceğimi hissettiğim için, belki yardımcı olur diye kalanını da 50’lik bardağa eklemeye çalıştım.

Ama yerebbim… bi köpürdü bi köpürdü…

Masayı temizliyordum son 5 dakikadır.

Nalet olsun, aromayı hâlâ tanımlayabilmiş değilim.

Belki sabaha malum olur. Hitit maltı ile mi yaptın bunu?

Eline sağlık, zahmet edip göndermişsin…

:slight_smile:

Çok teşekkür ederim.

Edit: Sen dalga geçtiğime bakma, çok yumuşak, en ufak köşesi olmayan ve içimi çok keyifli bir bira bu.

13 Beğeni

Firma: Butik bira
İsim: Butik pilsener
Abv: %5.5
İçerik: 1,302kg dekstroz, normal şeker full karışık.
Maya: us-05 (uyandırıldı)
Dry hop: spalter slecet 35gr
Şişe günü: 15 (test açılışı)
Sonuç: Çok iyi

10 Beğeni

Ersoy Abi’nin maçha birası,
renk pilsner rengi berrak, köpük dayanımı iyi, vb vs den ziyada biradan gelen yeşil çay aroması, bu kadar yeşil çay gelmesi garip, ama çok hoş, kahvaltı yapasım geldi hemen divle peyniri ve çavdar ekmeğini kattım yanına, içtiğim en değişik biralardan biri, ellerine sağlık @ers Abi.

14 Beğeni

@Ozerrock’un pumpkin ale’i başkasına ait olan ilk içtiğim evde yapılan tam tahıl bira olarak tarihe geçti :slight_smile: , kendisine teşekkürler. Öyle çok pro bira tadımı yaparak yorumlayacak durumum yok, bir birayı içerken o bira beni şaşırtıyor ve damakta kalan tadı hoşuma gidiyor ise o bira benim için güzeldir :slight_smile: Bu biranın aynısını aynı zaman diliminde karşılıklı yaptık, şayet benimki ile yorumlamam gerekir ise benimkine göre biraz daha fazla gazlı geldi ağızda gazı baya hissettiriyor, köpük dayanımı çok iyi bira sonuna kadar bardakta eşlik ediyor, ben aşırı köpük ve gazlı sevmediğimden olabildiğince az şişeleme şekeri kullandım. Tadına bakmadan kokladığımda sanki muskat kokusu aldım ama hiç emin değilim, nerdeyse içindeki kabak ile ilgili tadı bana hiç fikir vermedi, daha çok farklarını ayırt edemediğim bahart tadları geliyor. Biri bu birayı içinde kabak var demese hayatta tahmin edemem, kendi biram da da benzer düşüncelerdeyim, sadece kendi Pumpkin ale için diyebileceğim içtikten sonra damakta belirgin bir tatlılık bırakıyor bu birada o tatlığı alamadım, bu belki kullandığımız kabağın miktarı ya da cinsi ile ilgilidir. Bakalım @Ozerrock benim Pumking ale için ne gibi bir yorum yapacak, keşşşkeee bu birayı yapmaya bize fikir babası olan üstatların birasını tadıp da daha ayrıntılı fikir sahibi olabilseydik :innocent:
Eline sağlık keyfile içtim valla…:slight_smile:
(Bu arada uyarın üzerine kapağı korkarak açtım ama en ufak bir taşma belirtisi göstermedi)

14 Beğeni

Öncelikle afiyet olsun. [quote=“augurs, post:108, topic:213”]
sadece kendi Pumpkin ale için diyebileceğim içtikten sonra damakta belirgin bir tatlılık bırakıyor bu birada o tatlığı alamadım, bu belki kullandığımız kabağın miktarı ya da cinsi ile ilgilidir.
[/quote] Senin reçetene baktığım zaman aradaki bu fark mayşeleme aşamasındaki sıcaklık farkından gibi geldi bana. Sen 68 ben 65 derecede mayşeleme yapmışız. Forumumuzun güzelliği paylaşmak, paylaştıkça çoğalmak. Umuyorum yaz aylarında aradaki kargo firmalarını da kaldırırız. Sen urladasın, bizim yazlık mordoğanda. Mola yeri belli😃 Karşılıklı kadeh tokuşturacağımız, biralarımız hakkında sohbet edeceğimiz günlere🍻

5 Beğeni

Bir dahaki buluşma Mordoğan’da olacakmış diyorlar

4 Beğeni

Yeminle bunu Mogadişu okudum.
Hayırlara vesile olsun.

1 Beğeni

İzmir Somali’den bir tık daha iyi olabilir

2 Beğeni

Buna katılabilirim ama Mogadişu’nun daha heyecanlı olacağı da kesin…

İzlemiş miydin?

Off, karaburun :heartpulse:
Ama yok, heyecanlanmak yok! Sonra bir şey çıkıyor gidemiyorum.

1 Beğeni

Kör tadım falan diyoruz ya… iyi niyetli adamın yapacağı iş değil bu.

Zaten bence çok büyük olasılıkla mümkünatı da yok.

Bu bira bugüne kadar en çok nal topladığım bira hiç şüphe yok ki. Ve bunun sorumlusu da (sarı saçlarından sen suçlusun hesabı) sevgili @FAtE!

İşi hikâyeleştirmekle hiç uğraşmayacağım.

Aldığımız yalan yanlış notları yazayım, zaten her şey ortada.

Bu birayla birlikte oluşturmayı planladığımız yeni kategori: Belgian Red Ale, 1478 C A D

Genel

Çok güzel bir rengi var
Gövde düşük ama olumsuz bir şey anlamında değil
Isıran bir gazlılığı yok, biraz daha gazlı olabilirdi

@ers

Sarmısak tadı var
Roasted barley mi kullanılmış?
Metal tadı var
Islak karton tadı var
Yoğun bir malt tabanı, çok güzel
Bitiş tatlılığı Belçika biralarına uygun

Ne lan bu?

@BoBo

Alkol hissediliyor
Çavdar mı var bunda?
Bekledikçe çok gazsız kaldı

Eline sağlık.

12 Beğeni

@Durul biz @ers ile birlikte Hint kişnişi bulduğuna kanaat getirdik.

Ortaya çıkan diğer bir şey ise benim daha önce içinde Hint kişnişi olan bir bira içmemiş olduğumdu. Açıkçası bu kadar fark olduğunu da asla tahmin etmemiştim.

birayı bardağa doldurur doldurmaz çok güzel bir narenciye kokusu geldi burnuma. Çok beğendim o mayhoşluğunu da ayrıca…

İkimiz de keyifle tükettik, eline sağlık.

15 Beğeni

Bu fıçıdan iptidai yöntemlerle şişelemeydi. Sanırım 2 tane normal şişelenmişi de var ama hangisi bilmiyorum. Gaz kısmını buna yorabiliriz.

Diger kısmı için şunları bırakayım. Tür yok

2 Beğeni

Sanırım şu ana kadar en terse yattığım bira bu.
Eline sağlık deyip çenemi kapatıyorum. :slight_smile:

1 Beğeni

var!

Reçeteye göre gövdenin daha dolgun olması beklenir ama, artık nedense…
O metal ve ıslak kartonumsu koku muhtemelen süreçten değil sosisli kişnişi ve grains of paradise ile sosisli kişnişinin çatışmasından kaynaklı. Boşuna “Hint Kişnişi” diye bağırıp durmuyoruz burada.
Her hal ve şartta, bunun iyi doldurulmuşunu da içmeli; anladın sen onu. :sunglasses:

6 Beğeni

Tortudan buluruz onu sanırım. Save the date for 29 Nisan. Sarımsakları hazırlıyorum.

3 Beğeni