Fermantasyon İçin Buzdolabı Önerisi

Merhaba,
Fermantasyon için buzdolabı kullanmak istiyorum ancak model konusunda karasız kaldım. Aynı şekilde kovanın içine sığar mı? tam eminde olamıyorum. Kovam standart butiğin 33 lt. kovası. Sizin önerebilceğiniz bir model var mı?

Mesela şöyle bir ürün var ve açıklamasında sadece 50lt. iç hacim demiş.

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Bu dolaplar çok ufak, eğer yer sorununuz var ise ucu ucuna işe yarayabilir ama ben olsam büyük meşrubat dolabı almaya bakardım, evin içi şart değil balkon var ise güneş görmeyen bir köşesinde kullanırsınız. Ne yazıkki diğer dolaplara kıyasla yüksek elektrik tüketiyor ama şişe soğutmak yerine sadece fermantasyon amacı ile kullanırsanız tüketim de sizi üzmez. Ben de uğur marka vardı diye aklımda, uzun süredir sorunsuz kullanıyorum. Bütçeye uygun, servisi güvenilir bir ürün ikinci el bile olsa işinizi görür. Bir araştırın isterseniz.
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-elektrikli-ev-aletleri-beyaz-esya-gold-masters-mesrubat-dolabi-1-yil-garanti-montaj-adrese-teslim-1068613788/detay

İç yüksekliği 47,2 cm. Kovanızı hava kilidi dahil ölçüp sığıp sığmayacağını bulabilirsiniz. Benim 16 lt için yaptığım kutu 50 cm flndı. yüksek ihtimal sığmayacak kovanız.

Dolapların kompresöründen dolayı iç kısımda düzgün geometri olmuyor. Regal bt 1001 aldım doldurucu bölümü düzledim 90 lt ama 1 adet cornelius sığıyor

Yeni zamlardan sonra buzdolabı şart oldu. Yazın lager yapacaz artık.
Daha önce hiç aklıma gelmemişti ama makina mühendisliği okuduğumdan dolayı bira yapmak için bir buzdolabı tasarımı yapabilirim. Söz vermiyim ama denicem.

1 Beğeni

ff88c5fbbb21446571442438cfd7c027
d1f58264770a2a34b8939690b4885b69
Bu ve benzer yöntemlerle lager işine girilebilir ama maliyet hesabı yaptıktan sonra son kararı vermek lazım.

2 Beğeni

O araya yalıtım malzemesi olarak ne koymuşlar acaba biliyor musun ?
2. el minik buzdolabı bulursan yapılabilir belki ama sıfır buzdolabı ile maliyeti hiç kurtarmaz.
Benim bahsettiğim de bunun benzeri fakat hazır buzdolabı kullanmak yerine kompresöre borular kaynatarak kendi çakma buzdolabını yapmak. Arduino ile beynini ayarlarsın mis gibi olur. :smiley:

1 Beğeni

Bende aynı konu ile uğraşıyorum. Strafordan kutu yapmak işini kafamdan eledim çünkü sıcak bir yerde yaşıyorum buzla bu işin yurumeyecegini düşünüyorum ve siselemede sonra beklerken de 20-25 c için soğutma yapmam gerekiyor yaklaşık 1 ay buzla iş yapmak çok zor bence. Vantilatör tarzı birşey koysam ve kolay digital termostatlardan kullansam da basarili olma ihtimalim riskli duruyor. Mini dolaplarda buzluksuz mini dolap bulmak nerdeyse imkansiz, kocaman çöp bir buzdolabi da almak istemiyorum. Dual sandık tipi dolaplar en mantıklısı ama ikinci eli yok gibi birşey. Sandık tipi geniş bir derin dondurucu alsam ve bunu fermentasyon için kullansam, sürekli aç kapa bu dolaplara zarar vermez mi ? Ucuz yollu bir çözüm öneriniz var mı ? İleri de Fıçı sistemine de donebilirim ? Derin dondurucuyu fermentasyon dolabı olarak kullanan var mı ?

Geçen hafta evde yokken şarteller atıp tüm dolaplar akınca ve benim strafor kutu da çöp olunca (derin dondurucunun yanındaydı) bende arayışa girdim.

şöyle bir ürün var piyasada. 44 lt brüt hacmi var ama üreticiden net hacim ve iç ölçülerini almaya çalışıyorum. ne dersini buna ;

https://www.teknosa.com/dijitsu-db-60-44-l-minibar-buzdolabi-p-781710151

Ebat: 480x440x492 mm (WxDxH) hepsiburada daki ölçüleri patron.33 lt fermentasyon kabin varsa hava kilidi ile 55 cm yüksekliğe ihtiyacın var, ben ama kendi ölçüme güvenmeyip deli gibi kova ile geziyorum:) ben bunu almazdım acikcasi

ben 22lık kova ile çalışıyorum ama almışken 33lüğün sığacağı birşey almak daha mantıklı tabi.

Eğer bişey bulursam mutlaka haber ederim. Ben kendim içinde arıyorum, nasılsa.

1 Beğeni

Yıllar önce, buna benzeyen bir ürün almıştık, şişe soğutmak için, alet kendini zor soğutuyor ve acaip fan sesi vardı, alacaksan görmeden alma, biz aldıktan hemen sonra iade etmiştik, soğutmuyor diye…

1 Beğeni

şöyle bir cihaz var, iç yükseklik 83 cm

Bu dıştan dışa ölçüdür, bir yerde görsem olcucem bende bunu, birde buzluk kısmıni kaldirman lazım ordaki mekanizmayı çıkarıp rezistans gibi olan şeyi bukuyorlar ama çok dikkatli yapılması gerekiyormuş, buzluk kısmıni kaldirmazsan alt taban üst taban duş en az 10 cm, kaldı 73 buzluk kısmı 15 cm faln olsa 58 cm kalır, bence denemeden almamak gerekir, Carrefour da var galiba bu ürün, varsa yaşadığın yerde gidip bir bakmak lazım. Ben Manisa da bulamadim

iç kısmı şu şekilde, önümüzdeki haftalarda ben ölçerim bunu. işyerinin yakınında carrefour hiper var.

Bırakın buzdolabını soğutucular bile çok pahalı. Ben direkt 1-2 raf çıkararak kullandığım buzdolabına atmayı düşünüyorum fıçıyı. Sizce herhangi bir sorun olur mu ?

Bir sorun olacağını düşünmüyorum

Şöyle bir sorun olur; dolap kullanım alanınız azalır ama bunu sorun edecek kimse yoksa sorun olmaz :smiley: Ben de dolap ve yer sorunundan dolayı şuan dediğiniz şekilde kullanıyorum, 2 tane 19 lt fıçı ve 5 lt Co2 tüpü sığdırdım sorunsuz bir şekilde kullanıyorum.

1 Beğeni

Co2 tüpünü de mi soğutmak gerekiyor ?