Fermantasyon Sonrası Soğutma

Arkadaşlar biraburada.com biralari şişelemeden önce -1 dereceye soğuttuklarını söyledi whatsappdan. Amaç bira mayalarının ve tortunun dibe çökmesi ancak onlar Co2 basıyorlar. Biz ev biracilari olarak maximum kaç dereceye kadar soğutabiliriz. Son 4 kitimi 5 dereceye kadar soğutabildim ve fark cidden vardi ancak sanki tam performans için 0 falanmı soğutmaliyiz tam bilemedim. Yapan varsa bilgilendirirse çok sevinirim.

+1’dir o. Bira o derecede donar. Cold Crash denen olayın mantığı birayı dondurmadan ama en soğuk seviyede tutarak maya ve tortuları dibe yapıştırmaktır. Yapılabiliyorsa +1 derece en idealidir.

Biranın sıfır derecenin biraz altına tahammülü var diye biliyorum ama % kaç ABV kaç derecede donar bilgisine rastladığımı hatırlamıyorum. O da vardır herhalde internetin bir köşesinde.

1 Beğeni

Evet, hatta şöyle bir hesaplayıcı da var:

https://shotgundentist.com/blog/usefull-tools/alcohol-percentage-to-freezing-point-calculator/

3 Beğeni

alkol oldugu için donmuyormuş. -1 oluyo yani. %90 suda olsa donmuyor sanırım. Gazlanma sürecini çok etkilecekmi bilemedim. Biz Butik lager kitini lagerin yaptık ve extra olarak şişelemeden once 1 dereceye soguttuk. 1 ay oldu hala test edemedık.

Benim coldcrash derecem 0 ve 2 gün

1 Beğeni

Merhaba 2 gün çok mantıklı geldi aslında. Siz 1 gün ve 2 gün bekletme farkını çokmu buldunuz ?

2 Beğeni

Bir günde yeterli çökelme gözlemlemedim, 2 günde üstteki sıvı berraklaşıyor

3 Beğeni

2 gün 2-4 derecede beklettim. 24 tane 1.5 litre buz 2 parti şeklinde çantada ancak bu kadar soğutabildim. 2 gün bekletmek daha iyi gibi duruyor kesin sonucu birayı içince anlıcam ancak gazlanmayı etklicekmi acaba onu düşünüyorum :slight_smile:

2 Beğeni

Fermantasyon sonrası cold crush için dereceyi düşürdüm ama termostat bozulunca 5 gün tam performans çalışmış ve kova içi komple donmuş lager sek bir biraydı bu ürün kurtarlabilir mi balkona koydum havalar da istanbulda ufaktan serinledi 2 güne ancak çözülür herhalde

1 Beğeni
2 Beğeni

Hiçbir şey olmaz, içiniz rahat olsun, yalnız gazlanma problemi olabilir ilave maya kullanabilirsiniz

2 Beğeni

Şu cevabı ara ara bulamadım aramaya yazdım yok tek tek aradım yok bir ara gozume çarptı tam okuyamadan kaybettim teşekkür ederim :pray:

3 Beğeni

Bilgi için teşekkür ederim şişe değil fıçı sistemi kullanıyorum co2 ile gazlayacağım

3 Beğeni