Fermantasyonun Bitmesi İçin FG Kaç Olmalı?

Merhaba biraz geç gördüm 22 derecede 1010 şuan

Bir kaç gün daha bekleyin yeniden aynı değeri alırsanız şişeleyebilirsiniz

1 Beğeni

Cevaplar için teşekkürler, dedikleriniz den yola çıkarak siseledim, şişelerin bazılarının üstünde köpük , bazılarınin üstünde beyaz bir çeper var sebebi nedir acaba? Ayrıca siselerken şeker kopurme yaratti. Bu ikisinin olası sonuçlarını merak ediyorum.

Gazlama şekerinin oluşturduğu krausen olabilir. Köpürme nedeni de şişelerken kova sıcaklığı düşük değilse şekerle köpürme yapabiliyor.
Bu dediklerinizin hepsini yaşadım, eğer temizliğinizden eminseniz ve şişelerken tadına baktınız ve problem yoksa gönlünüzü ferah tutun ve gazlanmasını bekleyin.

1 Beğeni

Tekrardan iyi akşamlar öncelikle bu gönderi altında bana yardım eden tüm arkadaşlara teşekkürler.

Aklıma takılan son bir soru var, şiselemenin üstünden 3 gün geçti ve şise diplerinde bariz şekilde görünen beyaz bir tabaka var, şişe dibi tamamen dolu.
Bu durum normal bir durum mu?

Normal bir durum. Şişe içinde de mini bir fermentasyon gerçekleştiği için kovadaki gibi dip tortusu oluşur. Şişeleri açmaya başladığınızda bu tortuyu havalandırmadan birayı dikkatlice bardağa aktarmalısınız.

1 Beğeni

Abi ben öncesinde güzel bir soğutma yapmalarını öneriyorum. Şişelerin dibinde eğer tortu varsa bu köpürmeye sepep oluyor açınca şişeleri. Güzelce soğutsunlar ve açtıkları gibi şişenin dibi kaynatmadan hemen bardaklarına koysunlar. Yoksa tortu havalanır.

1 Beğeni

Şişe dibinde bulunan tortu sakıncalı bir şey değildir.
Bulanık sizin için sorun değilse o kısmı da tüketebilirsiniz.

2 Beğeni

Bu çok doğru değil ne yazık ki. Şişeyi açtığınızda köpürme fazla oluyorsa şişe içindeki sıvıda çözünmüş karbondiyoksit miktarı fazla olduğu içindir. Tortu yüzünden köpürme olmaz. Eğer durum bu olsaydı, Bomonti Filtresiz ya da Luna gibi filtrelenmemiş ticari biralarda da aynı durumla karşılaşıyor olurduk.

2 Beğeni

Ama onlardaki tortu miktarı çok az. Sizde çok doğru değil demişsiniz. Çok doğru değilse çok fazla doğru olan ne?

1 Beğeni

Şişe dibindeki tortuda tad olarak keskin ve acı bir maya tadı olmuyor mu? İlk şişelememi hatırlıyorum hayata küstürmüştü :smiley:

2 Beğeni

Şişe dibindeki, konuştuğumuz mayadan kaynaklı tortu bende köpürmeye neden olmuyor, sağlık açısından aslında faydası bile var :slight_smile: Hiç bir biramda dip tortusundan keskin bir acılık almadım belki de ben artık alıştım. Bende köpürmeye neden olan tek şey yüksek şerbetçi otu kullandığım zamanlar oluyor, filtreleme olmadığı mutlaka şişeye az da olsa şerbetçi otu taneleri geçebiliyor, bu da köpük sorunu yapabiliyor.

3 Beğeni

Zaman her şeyin ilacı sanırım bu hobide. Benim tecrübem şöyle olmuştu; kovanın en dibini aldığım 4 5 şişede nerdeyse 2 parmak tortu vardı. Şişeledikten 15 gün sonra, 1 hafta da dolapta bekletip denemiştim. Açınca 3,4 sn sonra dipten karışıp taşmıştı 2 şişede. Kalan tortulu şişeleri 1.5 ay sonra tekrar açtım hiç bir sorun olmadı bende.

2 Beğeni

Benim tecrübelerime göre köpürmenin en sık rastlanılan kaynağı şişeye giren partiküllerden kaynaklanan nükleasyon. Yani orada olmasını istemediğimiz bir şeylerin şişeye girmiş olması.

Temel olarak biranın fışkırması şişede bulunan normalden fazla karbondiyoksit yüzünden gerçekleşir. Bunun farklı nedenleri olabilir.

Biranın fermentasyon tamamlanmadan erken bir zamanda şişelenmesi, brett gibi bazı mayaların şekerleri beklenmedik miktarda tüketmesi ya da ortamda bulunan farklı bir bakteri / mantar nedeniyle şişede oluşan kontaminasyona bağlı olarak üretilen fazla karbondiyoksit olabilir nedeni.

Şişe şekerinin yanlış miktarda eklenmesi ya da açılmadan önce şişenin fazla sallanmış olması da bu fışkırmanın nedenlerinden biri olabilir tabii ki.

Bazı kaynaklarda, nadiren de olsa, özellikle de soğuk ve nemli koşullarda yetiştirilen arpalarda bulunan bir mantarın da bu tür fışkırmalara neden olduğunu okudum ama bu çok nadir görülen bir durummuş.

Ama şişenin dibinde biriken tortu fışkırmaya neden olmaz. Fışkırabilir ama fışkırmanın nedeni değildir.

10 Beğeni