Fıçıdan Şişeleme Yöntemleri

Fıçı dan kolayca şişeleme yapmak istiyorum

Bu ürünü @Pierreriviere kullanıyor. Çok verimli bulmuyordu O da. Bana getirdiği bira da çok gazlı değildi, Siz bence @Alpayc yi dinleyin, bu konuda en tecrübeli isimdir.

1 Beğeni

Alet budur:

7912

Sizin gösterdiğinizden daha pahalı da değil üstelik.

Benzerini DIY yapan arkadaşlar olsa da bu işlere yatkın değilseniz, daha maliyetli ve emniyetsiz olacaktır.

Karşıt basınçlı şişe doldurucu veya counter pressure bottle filler diye aratırsanız bir çok ürüne ulaşırsınız, ben benimkini aliexpressten almıştım, çok memnunum.

1 Beğeni

Hocam tecrübemi paylaşayım, herhangi bir ek aparata gerek olmadan, şişenin içerisine sanite edilmiş hortum ile dibinden karbondioksit basıp şişe içerisindeki oksijeni boşaltıyorsunuz, sonrasında musluktan sanite hortum yardımı ile birayı şişeye doldurup kapaklayın bu şekilde 2 hafta kadar şişelerde bozulma, gaz problemi olmadan durdu, daha uzun süre ne olur bilemem ama, farklı bir yere taşıyıp içme konusunda yeterli.

3 Beğeni

Benzer şekilde yaptığım birayı forumdaki bir arkadaşa gönderdim. Ancak biranın gazsız olduğunu belirtti. Eğer pet şişe tercih edilecekse, Kegland firması tarafından üretilen pet şişelere uyumlu adaptörler var. Bunlar denenebilir. Ben pikniğe veya dışarı çıkaracaksam Pet kullanıyorum. Oldukça pratik oluyor. 1 litreye kadar gazlanması azalmadan tüketilebiliyor.

Bilemiyorum ben gazlanma problemi yaşamadım, anlık tüketim için pratik.

1 Beğeni

Hocam bu aparat ile @onrgcynr nin aşağıda beirttiği yöntem arasında hiç bir fark yok. Yani O aparatı almadan aşağıdaki yöntem ile dolum yaparsanız alacağınız sonuç aynı olur.

Oksijen ile teması en aza indirip daha az gaz kaybı ile dolum yapmak için çeşitli yöntem ve apartlar var. Bir çoğu daha önceyi paylaşımlarda konuşuldu. Bir tanesi de @Okurtman nın gönderdiği gibi DIY aparat yapabilirsiniz ya da aşağıdaki linkte bunun orjinali mevcut.
https://craftbeertr.com/t/yabanciya-gitmesin-satilik-takaslik-hibe/109/94?u=alpayc

2 Beğeni

Merhaba. Pet şişe aparatına metaş puldan keserek yaptığınız U ile cam şişe doldumu verimli mi, tavsiye eder misiniz yoksa cam şişe dolum aparatlı olanı mı almak lazım?

Merhaba,
Ben sıkıntısız kullanıyorum. Bu aparatı yaptığım zaman orjinal şişe aparatları yoktu henüz, biraz da mecburiyetten yapmıştım.

1 Beğeni

Teşekkür ederim. Ben kendi yaptığım basit aparatı kullanıyorum ancak fazla uğraşmak istemiyorum artık. Bildiğiniz gibi Sizdekinin türünden çok çeşitli alaetler var, kimisi plastik, plastik ve metal, tamamen metal olanlar. Bunların cam şişeye, 28-38 mm pet şişeye dolum yapanları var ve marka çok. Açıkçası kararsız kalıyorum. Farklı markaları kullanmış ve yorum yapabilecek arkadaşlar olursa sevinirim

1 Beğeni

Az önce şöyle bir video yayınlamış 3 kafadar belki işinize yarar @Trackerbrewer

3 Beğeni

Can ve Alpayc yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Sorumu doğru bir şekilde soramamış olmak benim hatam. Forumda gönderime foto eklemeyi şu ana kadar becerememiş olmak da hatamın sebebi.
Asıl sorum aşağıya fotolarını bırakacağım dolum aparatlarından birini almak istiyorum. Bunlardan hangisini almalıyım? Bunları kullanaların olumlu ve olumsuz düşüncelerini almak istiyorum. Sanırım ancak kendimi ifade edebildim. Sabrınız için teşekkür ederim.
(Dip not: Eğer uygun görülürse bu tür aparatları kullanan arkadaşların tecrübe fikirlerini paylaşabileceği bir başlık açılabilir mi?)

1 Beğeni

Ben de şu en son fotosunu koyduğunuz itap x var. Çok fazlaca dolum yapmadım ama gayet memnunum. Hem pet şişe aparatını hem de cam şişe dolum aparatını aldım. Hatta yetmedi musluk gibi kullanırım diye krom musluk ucunu da aldım, dolum cihazı aslında musluğa dönebiliyor böylece. İşini güzel yapıyor ama güvenip gazı ve birayı bağlı bırakamıyorum. Gaz kesin kaçırıyor ondan eminim, musluk gibi kullanayım bira bağlı kalsın desem geldiğimde tüm birayı yerde bulurum diye korkuyorum.

Bu nedenle işim bitince temizliğini yapıp manifold üzerinden gazı kapatıp bira bağlantısını kesiyorum. Musluk olarak kullanacağım aparatı boşuna almış oldum yani.

Boel Rus malı olduğundan Rusya’ ya gidip gelen birine aldırma imkanı varsa 3te biri fiyata gelir. Geçen sene ben aldığımda avrupadan 3000 TL civarına gelirken Rusya’ dan 900 - 1000 lira gibi bir rakama gelmişti hatta arkadaşım sağ olsun hediyem olsun deyip parasını da almamıştı :slight_smile:

5 Beğeni

Bilgi paylaşımınız için teşekkür ederim. Boel hangisi hocam?

Boel itap x diye geçiyor. Farklı bir ürün değil.

Aslında fotoğrafını paylaştığınız üç ürün de hemen hemen aynı. Fakat bizim forumda özellikle üçüncü ürünü kullanan daha fazla olduğu için o önerilir. Ben de itap kullananlardanım. Pet ve cam şişe aparatı ile ince ağızlı şişeler ve grolsch gibi salıncak kapaklılar dışında her şişeye dolum yapabiliyorum. Yalnız benim anlamadığım kısım şu an hangisi takılı olduğunu bilmiyorum ama hiç aparat değiştirmeden her iki türü de aynı aparatla şişeleyebiliyorum.
Yusuf’ta bahsetmiş zaten ve çok haklı.
İtap ı Rusya’dan getirtme imkanınız yoksa aliexpress’ten veya Avrupa’dan almak çok mantıklı değil.

“Önce şişeydi sonra fıçıya geçmek için uğraştık, tekrar niye şişeye dönüyoruz?” dediğimiz çok oldu ama bir yere taşımak için küçük fıçı yerine bunu kullanmak çok daha mantıklı. 4-5 şişe dolumdan sonra gaz problemi olabiliyor, o yüzden dolum fazlaysa 5 dolumdan sonrakileri hemen içmemek ya da bir kaç saat sonra dolum yapmak daha mantıklı.

Dolum yapıp ball-lock çıkarıldıktan sonra hattı boşaltmak önemli. Özellikle aromatik bira dolumu yaptıktan sonra hatta bırakınca diğer dolum yaptığınız biraya tat geçiyor. Ona dikkat edilmesi gerekiyor.

3 Beğeni

Fazla şişe dolumu yaparken sorun olduğunu bilmiyordum. Aslında gazlanmış birayı alıyoruz neden öyle bir sıkıntı olur acaba? Ben dikkat etmedim ve bir şikayet almadım.

Her dolumdan sonra önce sıcak su, sonra pbw sonra yine sıcak su ile temziliyorum, temizlik dolumdan daha uzun sürüyor :smiley:

1 Beğeni

Aynı aparatla hem efes tuborg şişelerine, hem de pepsi - coca gibi kola şişelerine mi dolum yapabiliyorsunuz? Hangi ölçüdeki aparat acaba? Ben de bu sizin önerdiğiniz itap X almaya karar verdim. Yardımcı olursanız memnun olurum.

1 Beğeni

Evet itap x ile hem cam şişe (Efes, Tuborg şişesi) hem de plastik şişe doldurulabiliyor. Ancak satın alırken hem cam şişe hem plastik şişe dolum aparatını almanız lazım. Cihaz üzerinde sadece biri geliyor ikincisini ekstra seçmeniz lazım.

Menegin aynı aparat ile hem cam şişe hem pet doldurabildiğini yazmış, bundan ötürü yazmıştım. Teşekkürler