Fıçıdan Şişeleme Yöntemleri

Yani evet gazlı bira ama musluktan dolum sırasında da ard arda 6-7 bardak doldursanız son bardaklar ile ilk bardaklar arasında gaz farkı oluyor. Siz hiç hissetmedimiz mi? Tekrar co2 nin çözülmesi gerekiyor.

Ben o konuda daha rahatım, hattı boşalttıktan sonra sadece sıcak su ile temizliyorum :wink:

2 Beğeni

Ben gunner gibi hem itap x hem de cam şişe aparatını almıştım. İlk kurduğumda hangisini taktığımı bilmiyorum (cam şişe için olması muhtemel) ama onunla hem pet hem de cam şişelere dolum yapılabiliyor.

1 Beğeni

Konuşulan üç yöntemi de gösteriyor Flora Brewing. Çabuk tüketilecekse ve biranızı tadım için yarışmaya göndermiyorsanız, pipet ile musluktan doldurabilirsiniz diyor, ben inandım, mangala giderken deniyeceğim :slight_smile:

2 Beğeni

10mm gaz yada gıda hortumları musluğun içine sızdırmaz şekilde giriyor
ben bu yöntemle şişeleyip yanımda götürüyorum. fakat pet şişelerde gazı uzun zaman sonra azalıyor cam şişeler gayet güzel fıçıdaki gazlılıkta içime hazır oluyor.

2 Beğeni

Ben de 10 mm gaz ya da gıda hortumunu musluk ağzına sıkıştırıp tüm ebat pet bira ve kola şişelerine dolum yapıyordum.

Kapak yerine aşağıdaki aparatları şişelere takıp extra gazlama da yapıyordum. Piknik, arkadaş toplantısı vs gitmeden saatler öncesinde pet şişeye dolum yapıp yeniden gaza bağlamak çok iyi sonuç veriyor.

Hızımı alamamışsam gittiğim yere dolu pet şişeler ile birlikte bunu da götürüyordum. :laughing:

Ayrıca fernenterden direk 2.5 litrelik pet şişelere dolum yaptıktan sonra bu aparatlarla fıçı gazlar gibi gazlama yaptığım da oldu.

6 Beğeni

Biz göremedik ama güzel günlermiş :face_with_hand_over_mouth:

1 Beğeni

Eskiden buralar hep dutluktu. :upside_down_face:

2 Beğeni

Tam da siz karar vermişken

4 Beğeni

Şişeye dolum yaparken servis basıncından biraz daha yüksek basınç kullanmayı deneyip bahsettiğiniz 4-5 şişeden sonraki gazlanma azalması sorunu ortadan kalkabilir diye düşünüyorum.

2 Beğeni

Rusyada nereden, hangi şehirlerden aldırailirim bunu?

5-6 bardaktan sonra fıçı içindeki birada gazlanma düşüyor. Eğer fıçı içerisindeki bira miktarı az ise tekrar gazlanması kısa sürede oluyor. Dolu fıçı daha geç gazlanıyor. Hemen içilmeyip bir süre beklenecekse sorun yok, yoksa çok dolum yapınca gazsız oluyor. Benimki tamamen kendi gözlemim. Yanlış da olabilir.

3 Beğeni

Ya zaten gıda aceleye gelmez.
Sabırdır esas olan.

1 Beğeni

Neee dünya tersine mi döndü yoksa :upside_down_face:

Ben şişe candır derken, fıçı hayat arkadaşı dendi, şimdi tekrar şişe candır mı diyeceğim :rofl:

1 Beğeni

Bu işin sonu yok diye boşa söylemiyoruz :wink:

1 Beğeni

Buna ben de katılıyorum. Pub fıçılarında da durum böyle mi, böyleyse nasıl bir çözüm üretiyorlar diye düşündüğüm de olmuştur.

1 Beğeni

Önce fıçılıyoruz sonra kegeratörün yanına gidip karşıt basınç ile şişeye doldurup kapağı kapatıyoruz. Sonra açacak ile açıp içiyoruz. İşte fıçıya geçmek diye ben buna derim.

1 Beğeni

https://craftbeertr.com/t/baskili-bardak-ve-acacak-imecesi/1160?u=menegin

hemen ticarete dökelim, şöyle açacaklarımız var satın almak isterseniz :smiley:

6 Beğeni

Bardak ta var mı acaba? :sweat_smile:

2 Beğeni

Bardak +1, kırılıyor ya bunlar :rofl:

2 Beğeni