Fruit Beer (Turunç)

Buram buram turunç tat, koku, aroma barındıran şahane bir bira olmuştu, tekrar yapsam abv yi düşürerek yapardım
3000 gr buğday
1000 gr pale
1000 gr pilsner
1050 gr bal
2 şer adet portakal, limon , lime kabukları beyazları gelmeyecek şekilde rendelendi sularısıkıldı kaynamanın son 5 dk sı eklendi, bal son 15 dk eklendi
15 gr cascade 60 dk
30 gr cascade 5 dk
Maya us-05
İBU:14
SRM:3.84
OG:1063
FG:1006
ABV:7.48

13 Beğeni

Turunç adını görünce direkt turunç meyvesi kullandın diye düşündüm. Abv düşürmek için bal miktarını mı azaltmayı önerirsin abi? Ben de turunç kullanarak bir kaynatma yapmayı düşünüyorum ama acı olmasından korkuyorum.

1 Beğeni

Beyaz kısmını kullanmadığın sürece extra bi acılık gelmez Özer, bal miktarını düşürüp karamel-kristal malt miktarı OG ye göre değiştirilebilir, daha yüksek tatlı bitiş olur, sek bitişten uzaklaşır, 500 gr bal, 250 gr carapils mesela

1 Beğeni

Geçen yaz turunç kullanarak limonata yapmıştım. Çocuklar içememişti😅 o yüzden çekiniyorum biraz.

1 Beğeni

20 lt içinde kaynatacak artı işin içine mayalar girexek, abartmadığın sürece mis gibi olur

1 Beğeni

Deniycem ilk fırsatta. Teşekkürler.

1 Beğeni

Balı tamamen çıkarıp, karamel maltlarla dengeleyip düşük alkollü yapılsa nasıl olur? Yazın ferah ferah içilir bir şey olur

3 Beğeni

Mis gibi olur, bal fg nin düşük çıkmasında da etkili, malt miktarı düşürülse daha iyi olur sanki yaz için

1 Beğeni

hocam hem kabukları eklediniz hem de meyvelerin sularını sıkıp eklediniz doğru anladım değil mi ?

1 Beğeni

Aynen öyle Emrah (24 karakter)

1 Beğeni

Neden 24 karakter? Güncelleme mi geldi?

3 Beğeni

Bilmem ki aklımda öyle kalmış

1 Beğeni

Yaza doğru yaparım bende muhtemelen.
Balı çıkarıp sadece buğday, pale ve pilsner ile bir reçete yaptım, danstar munich ile 22 derecede mayalarım dedim.

Brewersfriend’in verdiği değerler;
1055/1012 -%5,54
ibu - 17,6
srm - 3,36

2 Beğeni

250 gr bal eklenip og 1008 lerde bitecek şekilde malttan azaltıp 4.5-5 abv civarı bişey enfes olur bence

3 Beğeni