Gaz Çıkışı Normal mi?

Merhabalar, bugün mayalamaya başladığımın 10.günü. 09/10 tarihinde hazırlayıp mayalanmaya bıraktım ve 11/10 da gaz çıkışı başlamıştı. Şuan baktım yine aynı hızda çıkış devam ediyor. Bulunduğu ortam sıcaklığı 22-22,5 derece sabit sürekli. Normalde 3-4 günde biten gaz çıkışı hala devam ediyor yani normal mi bu :slight_smile:
Gerçi daha önceden 3-4 yıl önce yine yapmıştım 2-3 kova sonra bıraktım ara verdim. Yine ekipmanı indirip kurdum fakat daha önce bu kadar uzun sürmüyordu gaz çıkışı…

https://www.youtube.com/shorts/YEY8UsHleBw

Bununla ilgili forumda bir başlık mevcut. Okumanızı tavsiye ederim

5 Beğeni

hava kilidini açıp kokladın mı alkol kokusu geliyorsa çok ekşi bir tat gelmiyorsa sıkıntı yok

Şimdi kokladım hocam, buram buram bira kokuyor. :slight_smile: Tam çıkartmadım kilidi hatta çekmeye başlayınca direk kokusu geldi biranın :))

O zaman bi hata yok demektir :slight_smile:
Kendi haline bırak takılsın istersen. Ölçüm aletin varsa bi ara ölç FG çok düşmesin.
Sonra gazlama sıkıntılı olur.(Tabi toz şeker ile şişede gazlama yapıyosan)
şimdiden afiyet olsun :slight_smile:

1 Beğeni

Bu sabah baktım gaz çıkışı olmadı hiç tamamlandı çıkış demek.

Ölçüm aletim yok, onu bidahaki siparişte alayım artık :slight_smile:

Şeker işini şişelemede yapıyordum ben şişe başı 2 kesme şeker ile. Bu sefer toz şeker ile şişede denerim bakalım…

Toz şeker koyacaksan şişeye önce toz şeker koymanı öneririm, birayı şişeye koyduktan sonra toz şeker eklendiğinde köpürme ve taşma olabiliyor, tabi olacaktır diye kesin bir şey yok, tedbirini almak iyidir…

1 Beğeni

Tabi tabi hocam, önce şekeri falan ekleyip dolduruyorum, hep öyle yaptım. :slight_smile: