Hazır Mayşe Hüsranı

Bir arkadaşımın ısrarı üzerine hazır mayşelerden aldım. Kılavuzda 10 lt mayşe üzerine 13 lt. Su eklemenin yeterli olacağı söyleniyordu. 10 lt. Su ekledim ve ölçüm aldım ve 1030 gravite verdi :slight_smile: 1 kg. şeker ekledim ve kurdum. Bu sondu, kendim kaynatmaya devam edeceğim. Kokusu da bildiğimiz kit kokusu. Yazık oldu ama deneyim deneyimdir.

6 Beğeni

Butik bira forumu kapanmadan önce bir yazı vardı, bu hazır mayşelerin kesinlikle kullanılmaması gerektiğine yönelik. O yüzden bu hazır mayşelere hiç ısınamadım.

5 Beğeni

Bende OktoberFest hazır mayşe almayı düşünuyordum

2 Beğeni

Fermantasyon başladı ama kötü bir koku var. Fermantasyon devam ediyor. Bu koku hiç hoş değil. Umarım kostamine olmamıştır. 4 yıldır bira yapıyorum. Eğer kostamine olduyse bu ilk olacak.

firma adı vermemişsiniz ama yaptığınız ürünün tazemayşe firmasının ürünü olduğunu düşünüyorum. Bir arkadaşımla yapmıştık. ikimizde döktük sonra.

Firma ismi vermek istemedim aslında ama evet firma Taze Mayşe. Fermantasyonda 3. gün bende az önce döktüm. Kötü koku kapağı açınca yoktu. Soğutma çantasının içi çürük yumurta benzeri bir koku vardı. Döktükten sonra kalan tortuyu kokladığımda felaket bir koku. Kendilerine mail attım ancak henüz dönüş alamadım. Zaten telefonları da hiç bir yerde yok, telefonla ulaşmakta mümkün değil. Açıkçası büyük hayal kırıklığı oldu. En çokta mangrove jack’s m54 mayam çöp oldu ona üzülüyorum.

1 Beğeni

Alışveriş yapmadan önce mutlaka alışveriş yapacağım firmanın mümkün ise cep telefonu dışında ayrıca bir sabit telefonu olup olmadığına bakarım, eğer firma iletişim bilgilerini tam olarak vermiyor ise alışveriş yapmaya çekinirim ve zorunlu değil ise almam. Bir firma iletişim bilgilerinde telefon numarasını vermekten çekiniyor ise bende alışverişten çekinirim.

3 Beğeni

Ben de 3 kere tazemayşe satın aldım. Birinde hazır kitlerden daha iyi olmuştu, müthişti hatta en iyi biralarımdan biriydi,diğer ikisini ise şişede bekletmek gerekmişti çok özel biralar olmamıştı. Bana boşuna dökmüşsünüz gibi geldi.

1 Beğeni

Yok ya baya baya çürük yumurta gibi kokuyordu. Firma sahibi direk beni aradı mayadan olduğunu düşünüyor ancak ben kesin olarak buna katılmıyorum. İlk defa kullanmadım bu mayayı.

1 Beğeni

Hocam çürük yumurta diyince boşuna dökülmüş olabilir diye şüphelendim zaten. Mayadan özelikle lager mayalardan bu koku gelebiliyor. Ben de bu çürük yumurta kokusunu ne zaman alsam(kışın lager maya kullandığımda) biram hep daha lezzetli olmuştu.

1 Beğeni

Şu ana kadar genelde hep kit kuruyorum. Ne zaman ki t.m ler çıktı (ilk çıkışları sağlık açısından baya bir tartışmalı olmuştu) araştırıp okuduktan sonra atın ölümü arpadan olsun diyerek ilk t.m alıp kurmuştum. Çünkü kit de o istediğim lezzeti ve kaliteyi alamıyordum. TT yapmam da imkansız olanaksız olduğu için şartlarım gereği t.m ler bana yeşil ışık yakmıştı. İlk t.m de mükemmel sonuç elde etmiştim. Sonra epeyce t.m kurdum hepsi de bir birinden güzel oldu sadece iki tane hüsran ile sonuçlandı… Zaten yazları çıkartmıyorlar sonbahar kış aylarında çıkıyor… İçlerinde en başarılı bulduğum ve severek içtiğim deli fişektir… Geçen ilk çıktı yine aldım ve kurdum… Deli fişek lager bence bomonti filitresize çok yakın bir bira muhtelemen onun reçetesini revize edip yapıyorlar… İmkan varsa elbette kendin evinde TT ama benim gibi yapma imkanın yoksa t.m ler bence en iyi seçenektir. Kit ile (çok iyi kitlerde yok değil elbette) ama t.m ler çok daha önde çok daha iyi oluyor epeyce fark var yani… Şu ana kadar hiç kumadıysam 10-15 defa kurdum yani…

3 Beğeni

Yıllar önce biramarketin mayşesini denemiştim gayet güzeldi. Tam tahıla geçmeden önceydi bu durum. Hatta bir kitte sorun çıkmıştı. Çok ilgilenmişlerdi ve geri ödeme yapmışlardı.

1 Beğeni

Hazır mayşe ile kit arasında ne fark var ?

İyi bir t.m ile kit arasında ki fark; Birisi anne çorbası diğeri hazır çorba birisi ev yoğurdu diğeri market yoğurdu birisi audio cd diğeri mp3 birisi hazır kahve diğeri filtre kahve birisi el dokuma halı diğeri makine halısı…Örnekler uzatılabilir…

2 Beğeni

Hazır mayşe, tam tahıl (bira) üretim methoduyla stile göre hazırlanan reçeteyle maltların mayşelenmesi ve şerbeti otları ile kaynatılması sonrası soğutulup maya atmaya hazır halde şişelenmesi.

Kit, yine stile göre mayşeleme ve kaynatma sonrası evaporatör isimli makine ile suyun uçurulması ve macunumsu bir kıvam kazandırılarak su ile seyreltilip yeniden mayşe halini aldırıp mayalama yapmaya yarayan form.

3 Beğeni

Fermantasyon işte… Fermantasyonun karakteridir bu.

Çok uzun zamandan beri şeker ilaveli bira yapmıyorum. En kötü ihtimal partial mash yapıyorum. Kit alıyorum, 2kg malt ile mayşe yapıp ikisini karıştırıyorum. Partial mash ile orta yolu buluyorum.

TT yapma ihtimaliniz yoksa partial mash da yapamazsınız gerçeği. TT’yi evdeki malzemelerle ben de tam olarak yapamıyorum. 15-20lt arasında başarılı denemelerim var ama miktar artınca şartlar da zorlanıyor.

PS: Partial mash için ne kadar malt kullanmam gerektiğini her seferinde hesaplarım. Not tutsam daha kolay olur sanki.

örnekli anlatım için teşekkür ederim :smiley:

hazır konusu gelmişken ben de eskiden nescafe içerdim
şu an kahve çekirdeğini alıp kullancağım kadarını öğütüyorum minik değirmen aldım
moka potta pişiriyorum
evde bira yapmaya karar verince de kit mi yapsam tam tahıl mı yapsam sorusunun cevabını kahve ile verdim aslında ben bi bardak kahvem güzel olsun diye değirmen bile aldıysam niye tam tahıl yapmıyorum dedim :slight_smile:

son olarak firma ile ilgili geri dönüş almak sıkıntı oluyor ben de internetten butik bira ile ilgili baya kötü yorum okumuştum
tabi taze mayşesi yok fakat Hazkat diye biyer var Ankara’da whatsapp tan direk geri dönüş yapıyorlar satış sonrası hizmette çok memnun kaldım tavsiye ederim.

Hayır efendim 4 senedir yapıyorum envayi çeşit maya kullandım. Daha önce hiç kükürt kokusu almadım. Ki kullandığım maya mangrove jack’s m54. Bununla ilgilide efsaneler var ama firmanın açıklaması sadece kükürt tadı vermediği yönünde. Koku yapması ile lgilide yabancı forumlarda araştırdım en ufak şikayet görmedim.

İlk defa duyuyorum ve sitelerine göz attım.

• 5lt kit olayı ilginç. Deneme amaçlı kurmak isteyenler için.
  • kitlerde tavsiye ettikleri sıcaklık dereceleri biraz yüksek sanki. Bu beni biraz şüphelendiriyor.
  • O kadar malzeme içinde malt satmamaları ilginç geldi bana.
  • Yeni BİAB torbasına ihtiyacım var, alsam mı :slight_smile:

geçen sene satıyodu bu sene kaldırdı herhalde maltları
yani ben satış sonrası ilgilenmelerinden çok memnun kalmıştım
o 5 litrelik kiti denedim bozuk oldu çok ekşi bi tat ortaya çıktı zaten ilk denememdi
bi daha da kit kullanmadım :slight_smile:
ben zaten karamelize tatları seviyorum tam tahılda atıyorum kristal maltı mis gibi
ben biab ve şerbetçiotu torbalarını kendim yaptırmıştım kumaşçıya gidip yoğurt süzme kumaşı alıyorsun sonra düğmeciye gidip sıkı polyester ip ve timsah alıyorsun timsah bu ipi kıstırmak için olan şeymiş düğmeci de terzilerin fermuar düğme falan aldıkları yer her şehirde illa ki vardır sonra terziye gidiyorsun 15-20 liraya dikiyo hepsini bu şekilde 1 biab ve 2 şerbetçiotu torbası diktirmiştim geçen sene 50 liraya mal oldu bi de tencerenin boyutuna göre kestiriyosun tam oturuyo :slight_smile: