İlk Fıçılama Öncesi Sorular

Rica ederim.
Tam tersi boru çapı inceldikçe basınç artacaktır ona dikkat edin.

2 Beğeni

Gökay, biraz bilgi verir misin, Eva barrier nedir? :slight_smile:

Çift katmanlı özel bir hortum. Kegland icadı sanırım. İç yüzey özellikle pürüzsüz üretiliyor ki sürtünme köpürmeye sebep vermesin ve yüzeyin bitiminde bir bariyer duvarı mevcut. Bu da sanırım basınca dayanım sebepli. Dışındaki duvarda kolay kırılmaya izin vermeyecek bir sertliğe sahip.

7 Beğeni

Çok teşekkürler, yeni bir şey öğrenmiş oldum. :slight_smile:

2 Beğeni

Merhaba hocam.Çerkezköy de sanayide dolum yapan yer var .Dm den yazarsanız yardımcı olabilirim

1 Beğeni

6x8mm hortum kullanıyorum ilk 3 metre ile denedim aşırı köpük oldu sonra 5 metre ile denedim hala aşırı köpük. İç çap 4mm şart mı ya?

Ben 6.3mm (1/4 ") x 9.5mm (3/8) lik hortum kullanıyorum ve boyu 1 metre civarıdır muhtemelen. Sizin köpük ile ilgili yaşadığınız sorunun hortum kaynaklı olduğunu düşünmüyorum. Eğer yeterince soğuturyorsanız ve hatta akış kontrollü musluk kullanıyorsanız muhtemelen birayı fazla gazlandırıyorsunuz diye düşünüyorum.

1 Beğeni

Musluk akış kontrollü. 10 psi’da gazlandırıyorum. Dondurucuya ahşap tahta ile boyunu uzattığım için sanırım iyi soğutma yapamıyor. Ona bir çözüm bulayım.

Gazlamak için internette bira tipine ve gazlama yapılacak sıcaklığa göre uygulanmasi gereken basınç için tablolar mevcut. Bir de servis icin ben 5psi ya düşürüyorum.

1 Beğeni

Merhaba…
Yeni aldığım 3 adet cornelius 19lt lik fıçılar için ball-lock konnectör almak istiyorum. Forumdaki ilgili konuda 2 tip konnectör var; birisi vidalı diğeri ise direk hortumun geçip kelepçeyle sıkılan. Bunların arasında kullanım açısından kolaylık dışında başka bir fark var mı avantaj ve dezavantaj açısından ? Siz hangisini kullanıyorsunuz ? Önerebileceğiniz bir marka var mıdır ? Uygun hortum 8mm midir ?
Şimdilik fıçıları sadece fermantasyon için kullanmak istiyorum. Jet 30 ile 30lt lik kaynatmalar yapıp 2 fıçıya bölsem ve o şekilde fermente etsem sorun yaşar mıyım ? 15 er litrelik böldüğümde üstlerinde kalan hava boşluğu fermantasyona olumsuz bir etki yapar mı ?
Elimde uzun sifon var onunla çekip fermantasyon sonunda şişelemeyi düşünüyorum. Bugün doldurup transfer için deneme yaptım bi sorun yaşamadım. Çok soru sorduysam kusura bakmayın.
Teşekkürler…

1 Beğeni

Selam,

Fıçılar hayırlı olsun.

Sırayla cevaplamaya çalışayım.

1- Kesinlikle vidalı olanlardan alın, hortumu herseferinde sık, gevşet yerine vidalı kısmı açar sıkarsınız çok daha pratik. Hatta aşağıdaki ürünü de alırsanız cıvata aç kapa da ugrasmazsiniz. Hortumu tak çıkar çok rahat kullanırsınız. Ben iki şekilde de kullanıyorum.

2- Uygun hotumlar 6mm iç 8mm dış çap. Ama bu alacağınız konnektöre göre değişiyor. 6mm konnektör alırsanız iç çap 6mm hortum almanız gerek. Piyasa da genel olarak bunlar var zaten. Ben Çin’ den konnektör alırken ağız ölçüleri daha geniş sipariş etmişim yanlışlıkla. Ona dikkat etmek lazım. Şimdi alsam Kegland’ in konnektörleri var, Çin’ den onları sipariş verirdim. Ama elimdekiler de gayet iş görüyor. Yine biraburada’ da var, ordan bakabilirsiniz.

3- Benim fermantasyon kovam yok :slight_smile: sürekli Corni fıçılarda fermante ediyorum, aşağıya örnek bir foto ekliyorum. Kullandığınız mayaya göre üstte boşluk birakmak gerek. Örnek olarak, US-05 maya için 18 LT dolduruyorum fıçıya. Hiç sıkıntı yaşamadım. A S-04 için 16 LT’ geçmemek lazım mesela, fazla krausen oluşturuyor. Sifonla alabilrisiniz, ben de beergun var basınç ile şişeleme yapıyordum önceden, şimdi fıçıdan fıçıya kapalı transfer yapıyorum.

4 Beğeni

Bir kaç sorum var:

1. Bu hortumu corny’e nasıl tutturdunuz? Atmıyor mu basınçla?
  2. Diğer post normal bağlantıyla kapalı galiba değil mi?
  3. Oluşan krausen’leri temizlemek zor olmuyor mu fıçıda? Ben iç yüzeyi çizmekten falan da korkarım :slight_smile:
  4. Kapalı transferi nasıl yapıyorsunuz? Diğer posttan basınç verince bu hortum bu haliyle yerinden nasıl çıkmıyor?
1 Beğeni

Yine madde madde cevap vereyim :slight_smile:

1- Gaz çıkışı tarafındaki konnektörün takıldığı parçayı söküyorum. Onun yerine 12mm iç çap mayseleme için aldığım hortumu takıyorum. Sanki burası için özel yapılmış gibi tam oluyor. Plastik kelepçe ile sıkıyorum (fotoğrafta plastik kelepçe görünüyor dikkatli bakınca) hava kilidinin yaptığı işi yapıyor aslında, öyle yüksek bir basınç olmuyor direkt gaz çıkıyor çünkü, basınç içerde kalmıyor.

2- Diğer taraf bira çıkışı, orda dip tüp takılı normal olarak ama ben dip tüpü 3-4 cm kadar kısalttım. Fermantasyon bitince mayanın üstünden birayı tortusuz çekiyorum bu sayede. Evet kapalı duruyor.

3- Evet en dertli kısmı bu, zor oluyor. Pbw ile yumuşat, el detarjanı ile iyice temizle vs. Süngerin yumuşak kısmı ile. Kuruma olursa zorlaşıyor tabi iyice.

4- Kapalı transfer için bu hortumu çıkartıyorum, gaz bağlantısı için parçayı takıp fıçıyı normal hale getiriyorum. Sonra gazı bağlayıp bira çıkışına da diğer fıçıyı bağlıyorum. Bu fermantasyondaki hortum durmuyor yani.

Bu arada yukarda hortum iç çap için 6mm yazdım heralde yanlış hatırlıyorum, hortum iç çapları 4mm sanırım. Onu da düzeltmiş olayım.

4 Beğeni

Sevgili Recai kardeş , bu sorularınız için size telini verdiğim Adnan’ı arayın. Benim tüp ekipmanı birlikte topladık. Eminim yardımı olacaktır…

2 Beğeni

Adnan Bey’de Fıçı kalmamış, bizim forum bitirimiş valla :slight_smile: Kendisi ile telefonfa konuştum, gerçekten çok yardımcı oluyor ve konuşması güven verici, bayram sonrasına sıraya girdim :slight_smile:

1 Beğeni
  1. el ama temizlenip değişimleri yapılmış fıçılar için

1- ficibira.com (stok yok dese bile telefon ile görüşmekte fayda var)
2- Cornelius Keg (whatsapp butonu ile sohbet)

4 Beğeni

Merhabalar kısa zamanda elime 20 adet fıçı geçecek ve ön talep oluşturabilir.
Ben Adnan çalıkoğlu. :beers:

3 Beğeni

Hoşgeldiniz Adnan bey. Ücret bilgisi verebilirseniz iyi olur.

Teşekkür ederim hoşbuldum. :beers:
Pazartesi günü ürünleri almaya gittiğim de yenilik, temizlik, durumlarına göre fiyat performansı belli olacaktır.
Gruplarımdan önce buraya yazacağım söz
Genel olarak hepsi alttaki resim dekiler gibi

6 Beğeni

Ben de bekleyenlerdenim :wink: