İlk Tam Tahıl İlk Problem: OG Neden Düşük?

Merhaba an itibariyle ilk kaynatmamı yapıyorum. Her şey kitabına uygun bir şekilde başladı 18 litre suyu 72 dereceye getirip 5 kilo maltımı ekledim (kırılmış hazır paket aldım etraf biraz toz oldu hatta). 1 saat aralıklı olarak karıştırarak mayşelememi tamamladım ardından 11 litre 75 derecedeki suyla karıştıra karıştıra kovada durulamamı yaptım hatta sıkarak içindeki suyu da aldım fakat az önce kovadan alıp 40 45 derecelere düşürdüğüm örneğimde gravite 1022-1020 çıkıyor şeker almamış olmasının sebebi ne olabilir? Su baya malt kokuyor rengi vs de değişti.

Şuan 3 su bardağı şeker ekledim mecburen fakat diğer kaynatmalarımda da aynı sorunu yaşamak istemiyorum problem ne olabilir

Mayşelemeyi kaç derecede yaptınız? Hangi maltı kullandınız

4kg pilsner, 250 gr caramel pils, 200 gr munich. 68 derece 1 saat 10 dalika mayşeleme, 73 derece durulama. Firma ile iletişime geçtim sanırsam 45 derecede ölçüm yaptığım ve karıştırmadan, mayşenin üstünden örnek aldığım için hata yaptım çok etkiler dediler. Kaynama bitince soğutup fermantasyon öncesi tekrar ölçeceğim bakalım 3 bardak şeker ne kadar etkileyecek tabloya göre yüzde 6-6.30 alkole çıkması gerekiyor

Eğer malt markanız Hitit değilse, kırma aralığınız güzelse bu değerleri elde etmeniz olası değil

1 Beğeni

Sıcakta ölçüm yapmam ve mayşenin tepe kısmından örnek almam etkilemez mü bu kadar? Çünkü aldığım maltın kırılmış olup olmadığından emin değilim ilk defa malt görüyorum

Ölçüm aldığınız mayşenin sıcaklığı ulaştığınız değeri etkiler, çünkü elinizdeki hidrometre -büyük olasılıkla- 20 dereceye kalibre edilmiştir. 20 derece üzerindeki mayşeden aldığınız ölçümün 20 derecede ne olacağını aşağıdaki sayfayı kullanarak hesaplayabilirsiniz:

Bir dahaki sefere ölçüm almadan önce buzdolabı ya da buzlukta soğutmayı deneyebilirsiniz. Ayrıca 45 derece gibi sıcaklıklarda hidrometreniz kırılabilir.

Tüm süreci şu sayfadan görebilirsiniz.

Ne yazık ki Hitit maltların verimi düşük.

3 Beğeni

Muhtemelen mayşenin üstünden aldığım için oldu çünkü siteye göre 1020den 1030a falan çıkması gerekiyor ancak az önce aldığım aldığım son ölçümde 1050 çıktı og. 600 gr şeker eklemesi ile totalde. Teşekkürler ikinize de maltı kediköyden almıştım.

5kg pilsner, 250gr münih1 malt, 90dk. mayşeleme ile kaynama öncesi 26lt’de max. 1056-1058 gravite alıyorum. Şırayı soğuttuktan sonra fermentere aldığımda 16.5lt 1068 og olarak alıyorum ve max. 5lt su eklemesi yaparak 1054 og’ye seyreltiyorum (21.5lt). Kaynama öncesi mayşeyi tencerede iyice karıştırdıktan sonra aldığım örneği max. 24 dereceye kadar soğutarak ölçüm alıyorum. Mayşelemenizde bir problem olmuş sanırım…

1 Beğeni

Ölçüm almadan önce mayşelenmiş sıvıyı güzelce karıştırın, direkt alttan veya direkt üstten numune almayın. İyi bir sirkülasyon yapılmıyorsa alttan alınan yüksek, üstten alınan düşük og gösterir.

2.si hidrometreler 20 dereceye kalibredir, farklı ısılarda farklı sonuç gösterir. Hazırda kullandığınız bir program yoksa kalibrasyon hesabını basitçe yapmak için;
Düzeltilmiş Hidrometre Okuması= ((Okunan Sıcaklık–20)x0.36) + Hidrometre Okuması

1. Maltın kırılmış veya kırılmamış olduğunu ayırt edemeyecek kadar az bilginiz varsa önce bolca okumanızı, araştırmanızı, video izlemenizi vs. öneririm, önce kişisel sonra işlevsel gelişme :beer: :slightly_smiling_face:
4 Beğeni