Kaynama Süresinin Uzun Tutulması

Merhaba.

Su oranını ayarlayamadım ve 7 litre fazla mayşem oldu ancak bu 7 litreyi kaynatarak düşürmek istiyorum. Şerbetçi otlarını koymadan uzun süre kaynattığımda kötü bir sonuç ortaya çıkar mı? Malt tadında değişim olur mu?

İlk defa tam tahıl yaptığım için bir sorum daha var.

Kaynama sırasında suyun üzerinde biriken köpükleri almak gerekiyor mu? Yoksa o şekilde bırakacak mıyız?

Porter yapmaya çalışıyorum.

2 Beğeni

7 litre fazlalik recete icin yüksek bir oran olabilir, ben sizin yerinizde olsam gravity ölçümü yapar ve kaynatmada şeker ekleyerek ve 60 dk kaynatma var ise 90 dk veya biraz daha uzun kaynatarak gtavity hesabıni tuttururdum, ama tabi ben bu sekilde yapardım, recetenizin değerlerini siz biliyorsunuz, ölçüm ile yakalayabilirainiz, Dedigim gibi ben bu şekilde yapardim, yatirim tavsiyesi degildir :sweat_smile:

1 Beğeni

Fazla kaynattım diye biranın bozulma ihtimali yok değil mi?

Mesajımı editledim. İkinci sorduğumu da cevaplar mısın? Ayrıca gravity sadece alkol oranını tutturmak için mi yapılıyor yoksa tat ve aroma için mi sadece. Gravity tam olarak nelere etki ediyor şeker oranı dışında?

1 Beğeni

Uzun süre kaynatma Maillard reaksiyonlarını artıracaktır, renk biraz koyulaşacaktır, lezzet biraz değişecektir ama hepsi de porter’ın avantajına olacaktır.

Eğer ocak üstünde kaynayacaksa altını iyice açıp buharlaşma hızı da artırılabilir. Tabii taşacağı varsa ortalığı anında berbat edebileceğini de unutmamak lazım.

2 Beğeni

@erhana fazla kaynatma ile ilgili en iyi cevabı vermiş, porter için iyi olabilir ama kaç saat kaynatıp ne kadar enerji harcayacağına da bak, Gravity reçetendeki istediğin allol oranı icin önemli, burada fazla su olunca düşük alkollü ve az gövdeli biran olur, yaşadığın sorunu yaşayan biri en iyi öneriyi verebilir, ben kendimi strese sokmadan biraz şeker ilavesi, biraz kaynama süresini uzatip yapardım, bir kere bende yağmurlama suyunu yanlış hesapladım ama sadece 2-3 litre kadardı, fazla anlaşılir etki etmemişti.

1 Beğeni

7 litre çok fazla kayna kayna bitmez. Reçeteyi bizimle paylaşırsanız yapılan hatayı ve yapılması gerekenler hakkında fikir verebiliriz

1 Beğeni

Bohemian Pilsner 3000gr
Best Malz Caramel Munich(III) 350gr
Thracian FBA 250gr
Weyermann Carafa(I) 250
Best Malz Caramel Pils 250gr
Best Malz Chocolatte 250
Weyermann Carabohemian 400
Flaked Oats 250gr
Gana

Suya Daldırma 68°C 75dk 17.5lt
Durulama 75°C 30dk 12.5lt

Brewers Gold 15gr 60dk
Kavrulmuş Kakao Çekirdeği 5gr 60dk
Williamette 15gr 45
Centennial 15gr 30dk
Kavrulmuş Kakao Çekirdeği 5gr 30dk
Aroma 15gr 15dk
Kavrulmuş Kakao Çekirdeği 10gr 10dk(Kaynama Bitiminde)

SafAle US-05

Olması gereken buydu. 5lt kayıp diye düşündüm. Kazana 25litre kalırım 20 litre olana kadar kaynatırım diye düşünmüştüm.

Tarif hakkında elbette çok yanlışım vardır. Oranı orantısı olmayabilir ama ilk tam tahılımı böyle yapmak istedim. Ne istiyorsam onu koydum.

Açıkçası ilk tam tahıl için zor reçete seçmişsiniz. 7 litre buharlaştırmak kolay olmayacaktır. Ölçümleriniz nasıl çıktı bilmiyorum ama bana göre madem adı tam tahıl ilk elin günahı olmaz hesabıyla ne çıktıysa o şekilde mayalamakta fayda var. Yani şeker ekleme taraftarı değilim. İlk başlarda ekipmana alışmak için SMASH veya basit reçetelere yönelip buharlaşmanın nasıl olduğunu gözlemlemelisiniz. Sonrasında zaten keyfinize göre reçeteler oluşturursunuz.

5 Beğeni

Bu reçeteyi nasıl oluşturdunuz?

Sitelerde satılan tam tahıl reçetele baktım. Malt açıklamalarını okudum. Böyle belirledim. Ucu ucuna bir reçete olsun demedim açıkçası. Kimi reçeteler 220gr ondan, 180 gram ondan falan diyor. Düz istediklerimi koydumbir sonraki için yapmam gereken tavsiyelerinizi bekliyorum.

Bür dahakine açık renkli düz bir bira yapacağım. Siyah biraları sevdiğim için ilk öyle başlamak istedim. Şeker koymayacağım.

1 Beğeni

1066 OG.
(enaz20karakter)

Şimdi anladığım kadarıyla kediköyün sitesindeki chocolate stout reçetesini yapmaya çalıştınız.
Sondan başa doğru önerilerimi sıralayabilrim.

  1. Bu çeşitte bu kadar şerbetçi otu çeşitliliği ve farklı derecelerde kullanılması gerekli değil. Çünkü şerbetçiotu önde bir çeşit değil.
  2. Kakao veya baharat gibi eklentiler genelde son 15/10/5 dk seçeneklerinden birinde uygulanıyor. Farklı sıcaklık derecelerinde eklemek anlamsız olmuş.
  3. Trachian FBA ve caramel pils eşdeğer maltlar
  4. Bu kadar karamel malt bir arada bu stil için gereksiz fazla olmuş.
    Ve bu reçete ile 27.5 litre 1066 og imkansız ciddi yanlışlıklarınız var

Bunun nedeni hedeflenen değerleri tutturabilmek, keyfi değil yani. Bu reçetenin bir reçete programına geçirilip sağlamasının yapılması lazım.

1 Beğeni

27.5 litre kaynama sonu değil zaten. Kaynama sonu 17 litre oldu. İki ayrı tencereye alıp kaynatmak zorunda kaldım fazla olunca. Her şey birbirine girdi. Bu seferde fazla kaynattım.
Mayayı dökdüm kapattım. 23.4 derece ile. Evet kediköyün reçetesine baktım.

İnşallah sabahtan beri uğraşlarım boşuna gitmez.

Programlara bakacağım ama çok kafa karıştırıcı oluyor başlarda. Kit gibi değil. Her şeyi hesaplamak lazım.

7 litre fazlam var diye bu başlığı açtınız diye yazdım. O zaman sizin 3 litre eksiğiniz var.

Fazlalık varkan bu başlığı açtım. Kaynadıkça eksildi :grin:. Uzun kaynamada sonuç kötü olur mu onu merak etmiştim. Tadının kötü olma ihtimali nedir? Şu an tadı kötü yapabilecek bir durum var mı?

Yorumu artık siz yaparsınız :slight_smile:

1 Beğeni

32 litre termosta yapıyorum bu arada.