Kazanlar Kaç Litre?

Şimdilik bb’den aldığım kova ve fermenter olarak kullanabileceğimi düşümdüğüm 4 afet cornellus fıçım var. Bir de almak üzere gözüme kestirdiğim hacmi daha yüksek olan süt güğümleri var :slight_smile:

Corneliusları fermenter olarak kullanmak bence zahmetli. Hacim icin büyük kazan düşünüp sonra onu 3 4 ayrı kapta fermente etmek de ayrı bir eziyet bence.

2 Beğeni

Evet, çok doğru. 50LT kazanda genelde 32 - 34 LT bira alıp 2 Corni fıçıda fermantasyona bırakıyorum. 2 adet fıçıyı temizlemek, sanite etmek gerekiyor. mayayı ona göre bölmek vs.

Ayrıca corni fıçılari temizlemek gerçekten zor, el girmiyor, görünmeyen yerlerine ulaşmak zor gibi durumları var. Maya kalıntılarını çıkartmak dert.

Tabi farklı avantajları da var ama imkanım olsa 35 - 40 lt civarı kullanışlı bir fermentere terfi etmek isterim.

1 Beğeni

PBW kirli kornelyus fıçıların da dostudur. Ama birkaç litre yetmez, ağzına kadar doldurup en az birkaç saat bekletmek gerekir.

1 Beğeni

2 cornyi kaça aldınız bilmiyorum ama eğer sıfır aldıysanız çok rahat süt güğümü alırdınız 50ltlik o fiyatlara.

Ben ücretsiz denk getirdim, bir harcama yapmadığım ve yapmak istemediğim için bunlarla devam ediyorum.

1 Beğeni

Ücretsizse çok iyi. Bende var 50lt paslanmaz güğüm ancak çok büyük geliyor bana. Sabit kullanmak ve pompa ile aktarım yapmak gerekiyor. Kaynatmadan sonra mutfakta doldurup başka bir yere taşımak ızdırap olur. Dip kısmı içe bombeli olduğu için fermenter olarak uygun. Kaynaklı küresel vanalı.

Biraz geçte olsa tecrübemi paylaşıyım. Öncelikle üretmek ayrı bir zevk, dıy seviyorsanız kendi sisteminizi yapmanız ve o sistemden bira çıkarmanız apayrı bir duygu.Ben sadece kazanı değil, ters akım soğutucuyu , stirplatei, tahıl sepetimi, 6 cornyli kegeretorü vs bir çok şeyi kendim yaptım. Bira üretimi dışında da birçok dıy üretimim var. Daha ucuza maletmek kesinlikle öncelik olmamalı, bazen tersi bile olabiliyor.

İki sistem kurdum ilki 50 , ikincisi 70 litre. En büyük avantajı aynı sürede çok temiz ve rahat çalışarak 50 litre mayşeyi alabiliyorsunuz. Zorlarsanız 60 litre çıkartırsınız. Bu aynı zamanda 2 yada 3 kova fermentör demek oluyor. Bu boyutlar için sadece elektrik yetmez, ocakla çalışmanız gerekebilir. Ben elektrik (mayşeleme)hem ocak(kaynatma) kullanıyorum açık alanda çalışıyorum. 40 litre civarı bir kazanla sadece elektrik olabilir düşüncesindeyim. Sebepleri farklı konularda bahsedildi. Dezavantajlarına gelecek olursak, tabiki en başta çok yer kaplaması gelir. Hacim büyük olduğu için ısı kontrolü daha zor ve sağlam bir pompa gerekli. Hata yaparsanız maliyeti çok yüksek oluyor. Düşündükçe birçok artı eksi yazılır.
25-30 litreler için bence hazır sistemler çok mantıklı. Kompakt, kullanımı kolay, sürecin sonunda ne çıkacağı az çok belli. Elden çıkarmak isteseniz alıcısı da hazır. Evin bir köşesinde rahatlıkla muhafaza edebilirsiniz.

Düşündükçe bir çok artı eksi görüş çıkar. Ama en önemlisi ilk başta belirttiğim, kendiniz üretmeyi seviyorsanız, alet edevat, el yatkınlığı varsa tercih belli. Diğer türlü soru işareti.

16 Beğeni

Yukarıdaki yazıların çoğunu okudum. Ben hala 20lt (21-22 arası alıyor) kazandayım. Torba olayına çok alışamadım, çok ağır oluyor ve süzerken zorlanıyorum.

Mayşelemeyi iç içe geçmiş iki kova kullanarak yaptım en son, arada hava boşluğu olduğundan bir nevi basit bir termos görevi görüyor. Biraz daha pratik oluyor. Sonra kazana aktarıyorum.

3 Beğeni

20 litrelik kazan ile kaç litre son hacimde bira çıkıyor ?

Hedefim 17-18lt oluyor. Hesaplamayı kaynatma 20-21lt ve fermentöre 17-18lt girecek şekilde yapıyorum.

Kaynatmaya başlamadan ölçüm alıp hedef OG 1044-1045 arasında olacak şekilde hareket ediyorum. Genelde yoğunluk düşük çıkıyor ve 1lt daha fazla buharlaştırmam gerekiyor.

Telefonda tarif ve yoğunluk-sıcaklık dönüşümü hep açık olur.

1 Beğeni