Keezer (Kegerator) İç Ölçüleri Bilgilendirme ve Fıçı Sistemlerimiz

Selamlar,

Ben yapıştırmak için sıvı çivi kullandım. Yukarıdaki postlara bakarsanız dolap arızasından dolayı ayırmak zorunda da kaldım, mukavemeti yüksek fakat gerektiğinde temiz ayrılabilen bir ürün. Tavsiye ederim.

Yeni dolapta da tercihim sıvı çivi oldu.

Kullandığım ürün şu:

https://www.hepsiburada.com/pattex-one-for-all-280-ml-sivi-civi-kornis-yapistirici-silikon-tabancasi-pm-HBC000048LR70

5 Beğeni

Yalıtım çalışması yaptım kendimce.
Birleşme yerlerine alüminyum bantta çekerim büyük ihtimalle

Yalıtım bantı da bu

7 Beğeni

Sıvı çivi sanıyorum mastik için kullanıyorsunuz. Zamanla sararma yapar bu ürün. Dolayısıyla eski bir görünüm oluşturur. Fakat sızdırmaz. Tecrübeleriniz ile aydınlanabiliriz. Güneş ve cereyan(rüzgar) gördükçe sararma yapmaya başlar. Daha çok akvaryum silikonu (şeffaf) tavsiye ederim.

Hocam evet, mastik olarak kullanıyorum. Sıvı çivi zımparalanabilir ve boyanabilir bir ürün, dolayısıyla estetik kaygısı olanlar için de bir problem teşkil edeceğini düşünmüyorum. Ben şu anki görünümünden memnunum fakat sararma yapmaya başlarsa gri renge boyayabilirim.

Bu ürünü kullanmaya yabancı forumlardaki kullanıcıların yorumları nedeni ile karar verdim, uzun yıllardır (10+) kullananlar var ve hiçbir sıkıntı yaşamamışlar. Benim collar masif ahşap olduğundan biraz ağır, o yüzden mukavemeti kuvvetli bir yapıştırıcı tercih etmek istedim. Sıvı çivi de bunu sağlıyor, tam donduğu zaman 350 kg taşıma kapasitesi var. Bahsettiğiniz diğer malzeme hakkında çok bir bilgim yok açıkçası o yüzden yorum yapamayacağım. Her bir malzemenin artıları ve eksileri (maliyet, ısı dayanımı, toksisite, kullanım ömrü vb.) var proje gereksinimlerini değerlendirip en uygun olanı seçmek lazım.

1 Beğeni

Arçelik 2513D derin dondurucu kullandım, iç genişliği 42,5x42,5x52cm

Inkbird itc310tb termostat

Collar için 25mm kalınlıkta kontraplak 20cm yüksekliği var

İç izolasyon için 2cm ısı yalıtım levhası

Yapıştırmak için silikonize akrilik mastik kullandım

16 Beğeni

En sonunda ilk kuzuyu yatırdık içeri.
Balkonun kenarında kendi halinde bir keezer oldu.

Her bağlantıya starsan ile giriştim. Şu an kaçak gözükmüyor gibi. İnşallah ilk seferde tuttururum.

Şu an için basınç 8 psi gibi. İyi midir ?

10 Beğeni

Şu iyidir demek çok zor. Fıçı içi sıcaklığa göre değişiyor ve regülatörler her zaman doğru göstermediğinden deneme yanılma ile bulmak gerekiyor. Ayrıca türe göre de gazlılık fark ettiğinden hedaplama toollarına da bakmak lazım. Ancak zamanla el damağa göre ayarı yapmayı öğreniyor :slight_smile:

Örneğin benim regülatöre göre

APA, IPA gibi Ale türleri için 1 bar = 14.5 PSI , 6 derece civarı. Hafif gazlı ama bana göre uygun.

Lagerlerin tümü için 18 PSI, 6 derece civarı.

Benim düzenim yukarıdaki gibi ama dediğim gibi regülatörün doğru olduğundan emin değilim.

3 Beğeni

Ben 10 psi üzerine hiç çıkmadım. Gazlandırma aşamasında 8-10 psi, servis aşamasında da genellikle 5-6 psi civarında kullanıyorum.

4 Beğeni

Kapağın kapanmasını sağlamak amacı ile 15 psi öneriyorum. Sonra istediğiniz basınca düşebilir veya yüksekse zaten kapanır. Kaçak ihtimalleri olarak gördüğüm contalar, bağlantı noktaları veya musluk sorunu. Keza o fıçılar çok temizdir. Conta sorunu olmaz. Ancak sıcaklık kontrolünü sağlamak biraz zor. Hep 2 derece öneriyorum ki sıvı 4 dereceye yakın dursun ve de gazlanabilsin. Metalimsi (koku) alıyorsanız 4 dereceye ulaşmamış demektir. Metalimsi tad ise fazla gazlanma işareti. Yardımcı olabildiysem ne mutlu, yanlışım varsa düzeltiniz.

5 Beğeni

Servis basıncı için 5-6 PSI a düşünce bira azaldıkça gazlanma düşmüyor mu?

Beni özellikle rahatsız eden bir durum olmadı henüz. Geçen hafta tüp çok azalmıştı diye iyice düşürdüğümde biraz oldu ama. :slight_smile:

@iozuslu ev değiştirince ve içişleri bakanı “bu yeni eve giremez” deyince mecburen ofiste yer açmak zorunda kaldım. Bu duruma alışmak zor tabii ama katlanmak zorundayım…

Yolu düşeni beklerim :beers:

6 Beğeni

Çok üzüldüm senin adına…
Kolaylıklar diliyorum.

1 Beğeni