Kontamine Hikâyeleri

Evet limon tuzu, ince öğütülmüş olması lazım ki çabucak çözülsün.

Aktardakilerin saflığını bilemediğim için Fermentasyon marketten almıştım zamanında, fiyat farkı çok fazlaysa veya evde varsa o da denenebilir tabi.

6 Beğeni

Abi bunlar için bir ölçü var mı ?
PMS ve sitrik asit ne kadar eklenmeli.

4 Beğeni

Ekipman sanitasyonu için bir litre suya 1-2 gram pmbs + 0,5 gram sitrik asit yeterlidir.

4 Beğeni

yarım çay kaşığı limon tuzu ancak iki 3 parça demektir :slight_smile: Son batch imde hafif bir ekşimsilik hissettim. Bunun 1-2 ml fazla eklenmiş laktik asit eklemesi mi yoksa farklı bir şeyden mi kaynaklı emin olamadım. ancak sanırım bu hafta sonu hazırlayacağım Kölsch öncesinde çelik fermenteri bu şekidle bir elden geçirmem gerekecek.

3 Beğeni

Merhaba bira yapmaya kit ile yeni başladım. Taze mayşe alarak punky ipa, 1kg mayşe güçlendirici ve 1 kg şeker ile kurdum. Sıcaklık ilk gün 21 derece idi şuanda kombiyi kıstım 20.3 derece. 2 gündür çok güzel tatlı tatlı kokuyordu ancak şu anda çürük yumurta kokusu geliyor. Bir makalede bunun sebebinin kükrtlü bileşikler olabileceği yazıyor. Bu bileşikler biraya kötü tat veriyormuş. Zamanla maya bu bileşikleri bitirir mi yoksa bira çöp mü oldu? Maya us-05 unutmadan yazayım. Makalenin linkini de bırakıyorum meraklısı için…
https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/78521

1 Beğeni

Bu seçenek hocam, yalnız US-05 bu bileşikleri üretiyorsa, bundan eminseniz tabii, maya çalışmakta zorlanıyor olabilir.

1 Beğeni

Şahane bir türkçe kaynakmış, teşekkürler.

1 Beğeni

Bu linkte diyor ki;

“Çürük yumurta kokusu sulfurik bilesiklerle alakalidir. Yeni yanmis kibrit yada curuk yumurta kokusuna sebep olurlar. Bazi mayalar bu bilesikleri cok uretir. Mesela lager mayalarinda cok koku olabilir ve bu bilesiklerin ucmasi icin daha uzun sure fermenterde bekletmek gerekir. Koku gitmeden siselerseniz koku ucmaz o yuzden fermenterde koku ucana kadar bekletmek gereklidir.”

Sulfur and Rotten Egg Aromas in Beer – Off Flavors in Home Brewing.

Guzel bir blog onu da paylasmis oldum boylece. Cozum bulundu👍

2 Beğeni

Rica ederim. Aslinda forumda turkce ve yabanci kaynaklar olarak 2 ek bolum olsa biz de bunlari orada paylassak fena olmaz…

1 Beğeni

Merhaba son yaptığım mayşeyi elimde maya bitmiş olması sebebiyle 3 gün bekletmek zorunda kaldım. Mayayı atmak için açtığımda köpürdüğünü gördüm ve ekşi bir koku geldi. Mayayi ekledim ama tehlikeli bir durum olur mu merak ediyorum.

Muhtemelen yabani bir maya kovayı ele geçirmiş ve çoğalmış. Yeni eklenen mayayla çatışıp bolca istenmeyen tat oluşma olasılığı yüksek…

Yabani mayanın nasıl bir şey olduğunu, sindirim gücünü vs bilemiyoruz. İyimser olalım, belki çok ilginç bir şey çıkacak ortaya ama dikkat edilecek en önemi konu FG bence, fermentasyon bitti sanıp (çok yavaş da olsa aylarca devam etme olasılığı var) erken şişeleme durumunda potansiyel şişe bombaları söz konusu olabilir.

Bir karar vermek lazım, kovayı aylarca unutup sonucunda ne olacağını bilememenin vereceği heyecan mı yoksa hiç uğraşmadan kovayı döküp iyice dezenfekte etmek mi…

4 Beğeni

E.G.O Erken Gelen Oturur.
Akgün abinin dediği gibi yabani bir maya. Ne çıkacağı bilinmez. Aynı durumu @Crusher da yaşamıştı, birada çok baskın bir paket lastiği, kauçuk tadı vardı.

2 Beğeni

Peki ya ıslanmış mukavva?

2 Beğeni

Oksidasyon belirtisi değil miydi o?

1 Beğeni

Peki uygun dezenfeksiyon koşullarında hava almayan ortamda böyle bir durum oluşabilmesi mümkün müdür ?

Risk asla sıfırlanamaz :slight_smile:

Kovaya steril halde şırayı nasıl alacaksın ki?

Hava faktöründen bahsediyorsun değil mi

Evet aktarma esnasındaki temastan bahsediyorum.

Efesi tarif etmişsin :slight_smile: