Kontamine Hikâyeleri

Evet aynı sorunu ben de yaşadım. Kaynatıp soğuttuğum şerbeti bekletmeden fermentere aldım. Ama iki gün fermenterde bekletmek zorunda kalmıştım. Esas mayayı atmak istediğimde kalın bir köpük görünce vaziyeti anladım.

Şunu söylemeliyim ki dışardan bulaşan vahşi mayanın miktarı çok düşük olduğundan çoğalabilmek için ıkındıkça ıkınıyor ve bu yüzden çok yoğun ester üretiyor. Buğday birası gibi bazı türlerde bu istenen bir durum olsa da çoğu türde bu esterler genellikle İĞRENÇ bir etki bırakıyor. Bana misafir olan yabani maya hem iğrenç bir ester hediye etmişti hem de fermantasyonun çeyreğini bile halledemeden stuck olmuştu. Bu noktandan sonra asıl mayayı ekledim. Fermantasyon beklenen seviyeye geldi. Ama o vahşinin bıraktığı ester birayı berbat etmişti.

Ben de el emeği bira asla çöpe gidemez düsturundan hareketle fıçıladım ve uzun süre lagering yaptım. Sık sık da fıçı valfinden hava tahliyesi yaparak bu esterin etkisini yarıdan fazla azaltmayı başardım. Bu sayede 19 litre bira çöpe değil mideme gitti.

Eğer fıçılama yapacaksanız mutlaka en az iki ay bekletin. Ayrıca zaman zaman fıçı valfini çekip havasını alın. O pis ester kokusu ve tadı(serum lastiği, paket lastiği, gres yağı gibi) hava tahliyesi yoluyla uzaklaşabildiği kadar uzaklaşıyor. Bira dinlendikçe de içilebilir bir hal alıyor.

9 Beğeni

Çok teşekkurler bilgiler için. Fermentasyon bitince tadına bakıp karar veririm artık. Sağlık anlamında bir problem olmaz ama dimi ? bakteri vs taze mayşelerde bir yerde okumuştum sanki zehirlenme olabileceğini

Yabani maya tehlikeli değildir. Ama uygun koşullarda muhafaza edilmeyen her türlü gıdada koşullara göre zararlı organizma tehlikesi az ya da çok vardır. Sizin durumunuzda sorun olacağını sanmıyorum. Ama kesin konuşamayız.

Bir kaç ay önce yıkayıp dolaba kaldırdığım bir maya vardı. Üzerinde jölemsi bir tabaka oluşmuş. Maya anası mıdır bu acaba :slight_smile:

1 Beğeni

Maya anası :smiley:
Hayırlı olsun, gül gibi sirke anası sahibi olmuşsunuz.

1 Beğeni

Anasıyla sirke kendisiyle bira yapsam nolur acaba :slight_smile:

1 Beğeni

O zaman bir kova sirke babası olursun :slight_smile:

11 Beğeni

Hahah aile saadeti mübarek.

O zaman bu anayı saklıyayım ben belki ucuz elma geçer elime.

2 Beğeni

Zamanında biz o anayı bulmak için bir çok yol denemiştik, kıymetini bilmek lazım :smiley:

Malt sirkesi de makbul birşey. Market raflarında şişeleri boy boy dizili. Hazır anası hasıl olmuşken evde neden yapılmasın?

Hmm elimde daha önceden yaptığım malt içeceği de var. Valla ısındım bu fikre.

Mayayı çoğaltıp cold crash yaptıktan sonra üstte kalan mayalanmış sıvıya sirke anası atıp malt sirkesi yapılabiliyor. Kavanozun üstünü tülbentle kapatmak yeterli.

2 Beğeni

Googleda aratınca ilginç bir şey çıktı karşıma :slight_smile:

2 Beğeni

Linki şurda var

6 Beğeni

Bu tarifi o yıllarda okumuş ve eşim ile paylaşmıştım, ama o yıllarda sirke anamız yoktu ve evde sirke anası oluşturmak için uğraşıyorduk, daha sonra sirke anasını oluşturduk ve sirke yapmaya başladık ama bu tarifi unutmuşuz, şimdi elimizde hazır sirke anası da varken denemekte fayda var, hatırlattığın için teşekkürler :smiley:

4 Beğeni

Arkadaşlar öncelikle merhaba.
Benim merak ettiğim bir detay var.Kovada fermantasyon süreci bitmesine yakın kapağı açarak ilave yapanlar var ,ara ara açıp kontrol edenler var…Peki bu kısa süre açıp kapatmak bir sıkıntı yaratmıyor mu ? Yani ben şişelemeye başlamadan önce bile hiç bakmıyorum mesela.Şu anda IPA yapıyorum,yanında gelen özü sonradan ekleyeyim mi eklemeyeyim mi hiç bilmiyorum ,evet ekleniyor ama hiç mi riski yok bunun ?

İlave olarak ben temizlik sırasında hava kilidinin contasını kovadan çıkartıp ayrıca tek olarak temizliğini yapmadım.Doldurduktan sonra aklıma geldi.Her ne kadar kapağını süngerle temizlemiş olsam bile ayrıca contayı çıkartıp temizlemedim.Bir sıkıntısı olmaz umarım :smiley:

Merhaba, fermentasyon sırasında ortaya çıkan karbondioksit gazı kovanın içerisinde biranız ile kapak arasındaki boşlukta durduğu için kısa süreli kapağı açma durumlarında(dry hop veya kontrol amaçlı) problem yaşamazsınız. Elbette dry hop için kullanacağınız şot torbası sanite edilmeli. Kova temizliği yaparken ben bu güne kadar hava kilidi contasını hiç sökmedim yerinden

1 Beğeni

Merhaba; bugün şişeleme yaptım. 19 litrelik damacana da koku anlamında rahatsız eden bir koku yoktu, ama 5 litrelik plastik su şişesinde keskin bir koku vardı. Yumurta kokusuna benziyordu. Şişeleme için ayrı bir damacanaya aktarınca kokunun neredeyse hissedilmez olduğunu farkettim. Açıkçası 5 litrelik olanı şişelemeyi düşünmüyordum fakat tadında bir sorun hissetmeyince şişeledim. Sizce ilerde sorun yaşar mıyım?

1 Beğeni

Yaklaşık bi 15-20 gün sonra belli olur kontamine olup olmadığı sizin durumda.

1 Beğeni

Çok korkunç görünen durumlarda bile zamanla işler iyiye gidebiliyor.
Buradan bir şey söylemek çok mümkün değil ama ümitsizliğe yer yok.