Kontamine Hikâyeleri

9-10 ay en az maalesef

4-5 civarı anlaşsak. bize bi ikramınız olsun.

Aklıma port 66 ipa geldi, asla acılık azalmıyor. Neyse seni kim gönderdi, Allahaşkına söye :slight_smile:

1 Beğeni

Ahaha ya Dry hop İçin gönderilen citrayı kaynatıp koyarsan 100 ay da beklesen olmaz o iş

1 Beğeni

Yapma be :cry:. Döküyorum o zaman?

Bence dökme, bir şans ver, sonuçta daha şişede gazlanmadan tadına bakmışsın…Ya da belki saçma olacak ama şişelemden önce az bir miktar (100-150 gr kadar) laktoz ekle, ama daha da kötü olur ise beni suçlama :slight_smile:

1 Beğeni

Laktozu bira mayası alkole çeviremiyor diye biliyorum. Tatlılık versin diye mi söylüyorsun? Eğer bu yüzden söylüyorsan evde laktoz var tattım ama hiç şekerli bir tadı yok. Ayrıca su ile karıştırılınca sarımsı bir renk alıyor. Bulanık.

Çok acı dediğin için laktoz az bir miktar belki bir fark yaratır diye dedim, şu sıralarda IPA ve laktoz reçeteleri bakınıyorum, tabi sende ne olur hiç tahmin yürütemem, biraya vereceği tatlılığı sevmeyebilirsin de, istersen 50gr şeklinde her eklediğinde tadına bakıp karar ver… (ben ilk kez dün kullandım, sulandırınca sarı değil beyaz bir renk oluştu)

Dökme, aynı biradan şerbetçi otsuz yap, içerken karıştırarak iç. Ben acı biralarla tatlı biraları karıştırarak içerim :slight_smile:

1 Beğeni

Bu iş en son sirke yap da biter ben söyliyim :smiley:

1 Beğeni

Mantıklı. Teşekkürler yardım için.

Acılık da yumuşar zamanla. Shandy olarak da tüketebilirsiniz.

Shandy ne oluyor? 10 ay diyorlar hocam çok uzun değil mi?

46 litre için 1048 OG de 28gr Citra 15dk kaynatmayla kabaca 10-12 ibu veriyor. Maksimum 2 aya yumuşar bu ibu.

Shandy; birayı başka bir şeylerle kariştırmak. Gazlı gazsız meyvesuyu soda vs vs

1 Beğeni

Allah senden razı olsun. İnşallah dediğin olur bekleyelim 2 ay.

1 Beğeni

Sprite ile karıştırabilirsin

1 Beğeni

Kontamine mi bilmiyorum ama, vinomarketten Haziran ayında alıp anca yapabildiğim GOP Berliner Weisse kitinin konservesi biraz şişti ve alttan biraz sızdırmıştı. Açtığımda neredeyse pat diye patladı. Bu şekilde kurdum ama sonradan aklıma takıldı, bozuk olabilir mi? Kokusunda ve görüntüsünde bir şey yoktu.

Üretim tarihi Nisan 2022, son kullanma tarihi 2 yıl sonra bu arada.

Ben olsam güvenmezdim

Teşekkürler, dökeceğim. Umarım kovayı kontamine etmemiştir.

Şişmiş olması hayra alamet değil.
Sonuçta işin ucunda sağlık var, güvenmemek en doğrusu.