Makina Yapımı İle İlgili Destek

Ben hali hazırda BIAB usulle aşağıdaki makina ile kaynatma yapıyorum.

Beni en çok sıcaklık kontrolü yoruyor. Bunun için şu aleti almayı düşündüm

Buna alternatif ne olabilir diye sormak istiyorum.
İkinci sorunum kazanda kalan şıra litresini bilememek onun içinde kazana şunu ekleyeceğim.

Sizlerin tecrübeye dayanarak yonlendirmelerinize ihtiyacım var. Şimdiden teşekkürler.

Elinizdeki çay makinesi kaç watt bilmiyorum ama bu alet 2200 watt üzeri cihazlar için uygun değil. Kullanabilmeniz için ek röle gerekli diye biliyorum, yanılıyorsam abiler düzeltir. Kazan hacmini ölçmek için de delik delmek yerine, içine kazıyabilirsiniz, o yöntem biraz teknikti nasıl olduğunu hatırlamıyorum, bilgisi olanlar yardım edebilir.

Benzer bir çay kazanını ben modifiye ettim ve kullanıyorum. Benim kullandığım sıcaklık kontrol cihazı rex c-100.

Burda anlatılmış ben de bir önceki kazanıma uygulamıştım. Gayet başarılı bir yöntem

2 Beğeni

Rex c 100 sipariş vericem, prop olarak hangisini sevmeliyim?

Cihaz ile gelen probu kullanmıştım ekstra almadım. Hangi tür probları buldunuz özelden mesaj atın bakalım

Bu cihazla istediğiniz hassaslıkta bir kontrol sağlayamazsınız. Ayrıca kazanınızdaki rezistansın gücünü bilmeniz önemli.
@Ozaprin in önerdiği gibi bu iş için c100 veya benzeri PID kullanılır. Ek olarak da SSR röle koymanız gerekir. Röleyi seçerken de rezistansınızın kapasitesinden yüksek güçte bişey almalısınız. Ayrıca SSR’lar çok ısınır, kontrollü olmanız ve sorun çıkaracak durumdaysa önlem almanız gerekir. Benim bir adet ssr yamultmuşluğum var.

1. sorunuz için ben de yukarıda anlatılan kazan içine işaretleme yöntemini uygulamıştım, basit ve delme falan gerektirmeyen bir çözüm.
1 Beğeni

Kaynayan su ile oda sıcaklığındaki arasında %4 civarında hacimsel fark olduğunu akılda tutmakta fayda var. Ha, o kadar hassasiyet önemli mi çok emin değilim ama kazan içini markalarken çekilecek zahmete bakıldığında, iki skalayı da işlemek mantıklı gibi.

Bana göre şu an en mantıklı çözüm PID. Yakin zamanda bir PID daha yapacağım eklerim foruma. Enda markası eco pid adında makul fiyata cihaz çıkarmış ona bir SSR takip işi kotarabilirsiniz. Zor bir yani yok. Görselini yolladığınız ürün sadece bir termostat. Yani kova derecesini falan belli aralıklarda tutmak için kullanılabilir, kaynatma için kullanamazsınız.

3 Beğeni

Bu tarz bir sepet yaptıracağım. Güzel olursa buradan paylaşırım.

Sipariş verdiniz mi?
Vermediyseniz ebatlar nedir? Elimde hazırda var uyarsa yardımcı olurum.

Merhaba biab için 35lt civarı tabanlı tencereyi izmirde arayan varsa özelden bilgi verebilirim ben 300tlye aldım yardımım dokunsun istedim.

9 Beğeni

Çap 35 cm boy 30cm,altına 5 cm yükseklik olacak şekilde bir tanıdığımdan rica ettim. Yapıp yapmayacağını bilgi verecek.

Bunu fermantere çevirebilirsin, nerden nasıl temin edebilirim

Hocam tlfndan tarif edeyim

1 Beğeni

Tamam bakarsınız duruma göre
Bunlar prototip üretiminden atıl kaldılar, lazım olan mesaj atsın

Bu çap 35x31 cm. Iç hacimli,.altında 7 cm. Ayak var

Bu da 30x30, 7 cm. Ayak

1 Beğeni

30x30 fiyat ne düşünüyorsunuz?

Kenarda duracağına birinin işine yarasın, 400 yeterli olur, büyük olana da 500 diyeyim

Şimdiki maliyetlerle yapsak 2-2,5 katı fiyat çıkar heralde…

Bahsettiğiniz ürünleri bulabileceğim bir link koyarsanız sevinirim.

Kullanılan malzemenin kalınlığı kaç mm dır?