Maya Vişneli Saison

Abi laktozu ben London Brown ale yaparken kullandım tarife uygun ve tadını pek beğenmedim,belki ben yanlış kullandım az veya fazla bilemiyorum ama başka bir küçük denemede deneyeceğim tekrar. Söylediğin diğer yöntemi de deneyeceğim bira üstüne meyve suyu ilave. @Durul söylediklerini de değerlendireceğim iyice okuyup çok sağol

2 Beğeni

Ya sahiden bu kriekçiler vişnenin karakterini nasıl koruyabiliyor? Tamamen mayadan geldiğine inanmakta zorlanıyorum.

2 Beğeni

Onların yöntemi farklı. Vişne suyu değil, vişnenin tamamını kullanıyorlar ve o vişnenin üzerinde yıl geçiriyor lambic.

5 Beğeni

@Msk deniyor sanırım kriek lambic?

1 Beğeni

Ben deniyorum evet 2022 Temmuz ayında çıkacak vişnelerden ekleyeceğim. Tahmini 2023 Mart Nisan gibi şişeleyeceğim.

4 Beğeni

Senin Sour postuna birşeyler yazdım. Aslında buradan yazmaya başlamıştım ama orası daha uygun geldi sonra.

3 Beğeni

Bu arada @Msk @Gulendam ve benim fermenterlerde flanders red(kovada 74 gün), lambic( kovada 70 gün) ve oud bruin(kovada 57 gün) var, 2 sene sonra forum belgian sour açısından coşacak, her sene de bunları tekrarlamayı düşünüyoruz, yani geuzze de içeceğiz @ers abi, Lindemanns kriek içtiğimiz gece de demiştim en sevdiğim bira kriek diye, sen de önüme koymuştun lindemansı, 3 seneyi geçti yanılmıyorsam o zamanlar hayal gibiydi şimdi kovadalar

10 Beğeni

Çok güzel hareketler bunlar helal olsun hepinize :partying_face:

1 Beğeni

Madem her yıl yapılacak, aman diyeyim geuze için her yıl biraz lambic ayırmayı unutmayın. Biri limon tuzunu aratmaz ekşilikte, diğeri, eh işte, belli belirsiz ekşi ve üçüncüsü ikisinin ortasında bir yerde üç ürünü farklı oranlarda karıştırıp deneyerek ideali yakalamaya çalışmak pek zevkli olur. :smiley:

1 Beğeni

26 şar litre ürün alacağımızı düşünürsek10 kriek 10 lambic 6 da geuze için gibi bir planlama uygun olur herhalde

2 Beğeni

Olur tabii ama bu sürgit bir süreç olacaksa, eşit miktarda karıştırmanın optimal olduğu ön kabulüyle ve üçüncü yıldan sonra elde sürekli 6’şar litre 1, 2 ve 3 yıllık lambic olmasını sağlamak amacı ile ilk yıl 6; sonraki yıl 12, üçüncü yıl 18 lt ayrılıp, sonrası hangi karışım oranının ideal sonuç verdiğine göre tekrar planlanmalı.

3 Beğeni

Offf offf offf, konu beni aştı. Sabah tekrar baştan toplamak lazım.

3 Beğeni

Ben olsam 9 9 8 yapardım.

1 Beğeni

5 4 1 eski İtalyan catenaccio da olur :crazy_face: @BoBo
Aslında en az bilinen lambic türü faro bence en güzellerinden biri ve olmuşken ondan da biraz yapmak fena olmaz doğrusu. Baştan yanlış başladınız abi. Yapsanıza birer hoghead. Hadi o olmadı bari 150 litre. 26 ne ya? @Durul

3 Beğeni

Yalnız değilsiniz hocam…
Yarını boş verin hafta sonu salim kafayla okuruz en iyisi.

2 Beğeni

Abi haklısın da yerim dar😀

Merhaba, diyelim ki elinizde 7 aylık Flanders Red var ve yeter artık diyerek şişeleyeceksiniz :slight_smile: Gazlanması için çok az şeker ilavesi ile birlikte taze maya (nötür bir maya veya şampanya mayası) ilavesi yapmak gerekir mi? Siz nasıl yapıyorsunuz? @Durul @Msk

1 Beğeni

Bence 7 aylık süreçte henüz Brett mayalar ölmeyeceği için yeni maya eklemeye gerek yok.

1 Beğeni

Bu arada 7 ay ucu ucuna da olsa yeterli bir süre değil mi? Şimdi Durul’a sorsam yeterli mi diye bana kesin yetmez daha iki sene daha beklemen lazım der :rofl:

Nasıl ki söz gümüşse sükût altındır, gıda da beklemez @augurs, bozulur.

2 Beğeni