Menegin's Barleywine

GF Final Gravity girmeden neden hesap yapmıyor anlamadım. Yazılımsal bir hata.
Correction factor default olarak 1,04 girili orayı 1,004 yapınca düzeliyor.

İşte bu yüzden ekranda brix SG olan modelleri değil de sadece brix olan modelleri tercih etmek daha faydalı demiştim.

O zaman kimsenin gönlü kırılmasın ortada anlaşalım 1.0885

156gr suya 44gr şeker ekledim. 200gr 22 brix çözelti etmiş oldum.

Sıcaklık düzeltmesi yapınca 1091-1092 OG ediyor.

6 Beğeni

Tamam bir şey demedim, öncekini de sen söylemiştin, bunu da. Ayrıca grainfather da 1088 demiş. 1092 ise verimlilik daha yüksek olmuş demektir.

3 Beğeni

@homerbrewer ın postundan sonra aklıma maliyet eklemediğim geldi. Bundan sonra her bira altına maliyet de ekleyeyim.

2 Beğeni

Bir öneride bulunayım. Alkolü yüksek olduğu kadar, büyük ihtimalle lezzeti de yoğun bira olacaktır bu. 500’lük ya da 330’luk şişeyi bir seferde tüketmek yorabilir. 200’lük soda şişesi daha makul bir porsiyon olur sanki. Olgunlaşma süresince nasılsa dipte köşede ışık almayan bir yerde bekleyecekleri için yeşil camdan kaynaklanabilecek problem de olmaz. Ha, bir şişe yetmezse ikincisini açarken de tereddüt etmez insan.

Hem eşe dosta dağıtılacak şişe adedi de artar böylelikle.

3 Beğeni

Hocam 1 litresi tortu olsa 22 litre ürün var ve o dediğiniz 110 şişe eder. Temizle, şişele, kapakla…
Zor o işler, en iyi ihtimalle birazı 33 lük birazı 50 lik şişelere girer.

1 Beğeni

:grinning: Eh, işin o tarafı da var.

Neden fıçılamıyorsun abi?

1 Beğeni

Çok bekleyecek Çağdaş, fıçıyı işgal etmesine gerek yok bence.

2 Beğeni

1020 fg 8⁰C de düzeltmeyle 1021.5 fg civarında 5gr/litre şeklinde şekerle şişelendi. Sadece 3 şişeyi 7.5gr/litre olarak şişeledim. Seneye tadarız artık :wink:

13 Beğeni

Sevgili @menegin üstadım :blush:, fikrinizi bir konuda almak istedim, aşağı yukarı aynı reçeteyi yapmak istedim, sadece ilk kez bu kadar yüksek hacimli malt ile çalışmaya çekindiğim için kova hacmini 12 litre olarak sınırlandırarak malt miktarını hesapladım, bende hesabı aynı verimlik ile oranı ile grainfather ile yaptım. Ancak olması gereken OG tutmadı. 1.090 civarı beklerken 1.074-76 gibi sonuçlandı. Şimdiye kadar yaptıklarımda hiç böyle bir hedef şaşması yaşamadım. Malt kırmada bir sorun yok, ayarım hiç değişmiyor. Benzerverim tutturma sorununu hemen arkasında yaptığım yüksek alkollü hedeflediğim Porter’da da yaşadım, yine benzer şekilde 21 litre yerine 12 litre hesabı ile kaynattım. Burada verimin düşük kalması olarak aklıma yüksek maltı olması gerektiğinden daha az miktarda su ile mayşeleme yaptığım için olabilir mi diye geliyor, gerçi kendimce mayşeleme suyunu olabildiğince arttırıp yağmurlama suyunu da olabildiğince azaltmıştım. Fikriniz var mı acaba? Jet 30’da 12 litre kova hedefi ile 5 kg civarı maltı mayşelemenin özel bir tekniği mi var :thinking: Yinede güzel bir bira olacaktır diye düşünüyorum :sweat_smile:

5 Beğeni

Öncelikle üstadım kısmını kaldıralım çünkü ve malesef değilim.
Ben yüksek hacimli çalışmıyorsam malt/su oranını 4 veya 5 katı olacak şekilde ayarlıyorum. örneğin; 28 litre son ürün alacağım bir batchte 5.2 kg malt var. Program 21 mash, 16 sparge water kullanılacak dedi. Bu gibi durumda 5 ile çarpıp suyu kazana koyuyorum. 25,26 ya da 27. Çok takılmıyorum, yağmurlamayı ona göre azaltıyorum.
Büyük biralarda ise durum biraz daha farklı.
9 kg malt ve 22 litre son ürün varsa, rakamsal olarak 35 i baz alıp 26 litre su koyuyorum. Tabii ki malt önceki örnekteki gibi rahat yüzmüyor, dolayısıyla karıştırmak gerekiyor. Min. 4 max 6 kere iyice karıştırıyorum.
Şimdi hesap ettim bu tarz reçetede yaklaşık 34 litre su kullanılması gerekiyor, 26 mayşelemede kullanılınca 8 yağmurlamaya kalıyor.

7 Beğeni

Forumdan Jet 30 ile ilgili öğrendiğim şekli ile su hesabında maltın 4 hatta5 katını alıp daha sonra toplam su hesabından düşerek yağmurlama suyunu yaptım ve verimde hiç sorun yaşamadım. Bu büyük bira dediğimiz birada ben yaklaşık 5 kg malt için 20 litre mash ve 1 litre sparge kullanmış olmam lazım. Yağmurlama yaparken önce musluktan 2-3 litre alıp döktüm sonra 1 litre su ilave etmiş olmam lazım. Program 18.5 civarı mash veriyordu, ben mash’i artırırsam verim daha fazla artar diye düşündüm. Belki programa uysam daha iyi olurdu ya da dediğiniz gibi su miktarı az ve malt miktarı suya oranla daha yüksek olduğu için ara ara karıştırmam gerekiyordu. Bir sonraki sefere inşallah daha verimli bir sonuç elde ederim, teşekkürler üstat :innocent: :blush:

2 Beğeni

Rica ederim, ama 7 kg a kadar jet30 da sorun olmuyor pek. Elbette 6 kg ile 7 kg arasında farklılık olacaktır ama 12 litre son ürün de çok az açıkçası. Sınırları zorlayın bence :wink:

3 Beğeni

Ben 1.090 OG’yi 10-11 litre ile daha rahat yakalarım diye düşünmüştüm, bunlar bitsin bir sonrakine 20 litre denerim artık…:slight_smile:

2 Beğeni

İlk olarak söylemek istediğim; belki de içtiğim en gövdeli bira bu.

Aslında beklenmesi gerektiği henüz olgunlaşmamış olabileceğini bilerek açtım. Fakat gayet tadı tuzu oturmuş bir bira ile karşılaştım. Aromada karamel ve muhtemelen special W den gelen kuru meyve kokuları var. Ben ilk olarak kuru siyah erik aldım.
Tat; oldukça yoğun karamel/tatlı. Bira benim damak tadıma göre çok şekerli, tatlı. Muhtemelen o kullandığı şurup ile alakalı olabilir. Daha az tatlı olmasını tercih ederdim.
Alkol hissiyatı ve kokusu yok bu yönden de başarılı.
Görünüm; renk ve çok az ince bir köpük tabakası stilden beklenen bir özellik.
Çok tatlı olması dışında başarılı bulduğum bir bira. Güzel olmuş eline sağlık :beers:
Ps: izevbir yarışmasına gönderirsen benim barley wine seninkini döver haberin olsun.

9 Beğeni

Çok önemli değil, bu sene ilk üçe madalya vereceklermiş. Ayrıca katılım belgesi ve tadım notlarını da görebilecekmişsiniz.

5 Beğeni

Afiyet olsun, sanırım yarışmaya katılamayacağım, bira yok zaten. Sırf senin için 3 şişe bundan yollayabilirim :wink:

4 Beğeni